Praktyka jogi - czy wiesz, że pozwala spalić kalorie?

Szukamy najróżniejszych sposobów by schudnąć. Najlepiej takich, które nie kojarzą się z morderczym treningiem na siłowni. Joga połączona ze zdrową, zbilansowaną dietą pozwoli Ci spalić zbędne kalorie. 
Praktyka jogi - czy wiesz, że pozwala spalić kalorie?

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2020

Praktyka jogi staje się coraz bardziej popularną dyscypliną zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Uprawiają ją osoby, które starają się zadbać o swoje zdrowie i odnaleźć równowagę między ciałem i umysłem. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie czy joga pozwala nam schudnąć?

W tym artykule odkryjesz związek między jogą a spalaniem kalorii. Znajdziesz tu wskazówki, klucze do rozwiązania tej zagadki: czy joga i spalanie kalorii idą w parze?

Praktyka jogi – dlaczego warto wybrać tę sportową dyscyplinę?

Joga jest metodą naturalnego opanowania niepokoju myśli, który nie pozwala przebłysnąć prawdziwej naturze człowieka.
-Paramahamsa Jogananda-

Wielu nie traktuje jej jako poważnej dyscypliny sportowej, jednak praktyka jogi może stanowić doskonałą aktywność fizyczną. Sport ten (i filozofia życia) nie tylko traktuje z szacunkiem ograniczenia naszego ciała, ale nie obciąża też mięśni i stawów. Co najważniejsze jednak – pozwala zrzucić zbędne kilogramy.

Nie bez powodu odnajdziesz miliony osób, które praktykują jogę w każdym wieku. Oprócz równowagi emocjonalnej i psychicznej, którą bez wątpienia wnosi do życia: pozwala też wzmocnić mięśnie i stawy.

Szczególnie pomocna jest dla osób z problemami z kręgosłupem.

Co uzyskamy dzięki jodze? Elastyczność ciała, siłę fizyczną, równowagę (także emocjonalną), wzmocnimy koncentrację oraz naszą wytrzymałość. Ponadto zaszczepimy w sobie energię i niezbędny relaks.

To nie koniec: praktyka jogi pozwoli nam uniknąć wszelkich urazów, bowiem jest to technika oparta na elastyczności, w której nie wykonuje się nagłych i niebezpiecznych ruchów.

Właśnie dlatego praktykowanie jogi jest skuteczną i wolną od ryzyka opcją na zrzucenie zbędnych kilogramów. Pozwala nam schudnąć, wzmacniając nasze fizyczne zdolności i rozwijając wewnętrzną siłę, a także potrzebny w życiu spokój.

Rodzaje jogi i ich wpływ na spalanie kalorii

Jak każda aktywność fizyczna: joga pociąga za sobą korzystne rezultaty dla naszej wagi: spala kalorie. Jednak warto pamiętać, że występuje wiele rodzajów jogi i niezwykle się od siebie różnią.

Niektóre z nich koncentrują się bardziej na relaksacji, medytacji i oddychaniu. Inne natomiast są bardziej dynamiczne i skupiają się na wzmożeniu elastyczności ciała poprzez poprawną postawę i odpowiednie ruchy.

Jeżeli szukamy sportu z większym nakładem wysiłku i energii, powinniśmy wybrać bardziej aktywny rodzaj jogi. Jeśli natomiast potrzebujemy chwili odprężenia i marzy nam się zwalczenie wewnętrznego niepokoju lub nerwowości: wybierzmy spokojną jogę skupioną na oddechu.

praktyka jogi kobieta

Joga Bikram a spalanie kalorii

W kontekście utraty zbędnych kilogramów musimy odnaleźć czynnik, który blokuje w nas zbędne kalorie i dostosować do niego rodzaj uprawianej jogi.Chcielibyśmy podkreślić specyficzną odmianę tej dyscypliny jaką jest joga Birkam.

Praktykowana jest w pomieszczeniach o temperaturze 42 °C.

Celem oczywiście jest zwiększenie procesu pocenia się i przyspieszenie akcji serca, po to właśnie aby spalić więcej kalorii. Naturalnie, przed rozpoczęciem przygody z jogą Birkam: należy skonsultować się z lekarzem.

Lekcje jogi birkam powinny trwać około 90 minut i składają się z cyklu 26 asan. Praktykowanie tego rodzaju jogi znacznie wpływa na system krążenia krwi w organizmie, głównie za sprawą dwóch procesów: rozciągania i kompresji. 

Fundamentalne znaczenie diety

Marząc o utracie wagi musimy pamiętać, że oprócz uprawiania sportu kilka razy w tygodniu – należy też zwrócić uwagę na naszą dietę. Liczenie kalorii jest już przestarzałą metodą, która nie zawsze się sprawdza, ponadto jest frustrująca i męcząca. Jak postępować?

Dietetycy nawołują do zdrowego rozsądku i proponują zdrową i naturalną dietę, tak aby uniknąć efektu jojo. W tym celu zamiast skupiać się na kaloriach, powinniśmy uwzględnić w życiu następujące wskazówki:

 • Jedz więcej warzyw i owoców: sałatki, zdrowe smoothie, naturalne soki i gotowane warzywa.
 • Zawsze wybieraj produkty bogate w błonnik i unikaj żywności przetworzonej.
 • Wyeliminuj cukier z diety i zastąp go zdrowymi substancjami słodzącymi: miodem czy stewią. 
 • Ogranicz jak tylko to możliwe spożycie “gotowych” produktów i fast food.
 • Nie usuwaj tłuszczy ze swojej diety. Musisz po prostu wybrać te, które są dobrej jakości, np.: oliwę z oliwek, orzechy, tłuste ryby, ghee.
awokado olej

Spalanie kalorii i wydatek kaloryczny

Na sam koniec przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, które pozwolą przyspieszyć metabolizm i spalić więcej kalorii. 

 • Pij tyle wody, ile to możliwe.
 • Unikaj zbyt długiego siedzenia i wstawaj przynajmniej raz na godzinę. (Dotyczy to szczególnie osób pracujących na siedząco.)
 • Włącz do swojej diety pikantne przyprawy, takie jak pieprz cayenne czy imbir. 
 • Odpoczywaj w nocy – nie zaniedbuj porządku dnia.
 • Zwalcz panujący w Twoim życiu stres i niepokój – w tym może pomóc praktyka jogi i medytacja.
 • Nigdy nie opuszczaj żadnego z posiłków a już szczególnie śniadania. Zadbaj przynajmniej o najważniejszą trójkę: śniadanie, obiad i kolację.
 • Zwiększ spożycie białka. Pamiętaj o równowadze między roślinnym a zwierzęcym białkiem.
 • Ćwicz, aby wzmocnić mięśnie.
 • Pij dużo zielonej herbaty i czasami pozwól sobie na filiżankę kawy

Jak widzisz, aby stracić zbędne kilogramy wcale nie musimy spędzić kilkunastu godzin dziennie na siłowni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.