Jak zrobić domowy środek do czyszczenia tapicerki

Biały ocet, płyn do mycia naczyń i soda oczyszczona to tylko niektóre elementy potrzebne do wykonania domowego środka do czyszczenia tapicerki. Dowiedz się, jak go przygotować!
Jak zrobić domowy środek do czyszczenia tapicerki

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2023

Meble, ściany, podłogi i szkło szybko ulegają poplamieniu. Jest to nieunikniony fakt w codziennym użytkowaniu wszystkich obszarów domu. Generalne czyszczenie pomaga utrzymać elementy w dobrym stanie, ale są plamy, które wymagają specjalnego traktowania. Zwłaszcza jeśli chodzi o tekstylia. Domowy środek do czyszczenia tapicerki można wykonać z materiałów, które często znajdują się w szufladzie do sprzątania lub w apteczce.

Chociaż istnieją opcje komercyjne, formuły chemiczne mogą zawierać elementy niepożądane dla różnych tkanin lub niebezpieczne dla człowieka. Ponadto ważne jest, aby znać włókno każdej tapicerki: nie wszystkie nadają się do stosowania tych samych metod dezynfekcji.

Odkryj najprostsze sposoby wykonania domowego środka do czyszczenia tapicerki i usuwania plam z jedzenia, atramentu lub zwierząt domowych.

Poznaj tkaniny, aby dostosować domowy środek do czyszczenia tapicerki

W czyszczeniu tapicerki bardzo ważna jest wiedza dotycząca tego, które produkty nadają się do nałożenia na jej powierzchnię, a których powinniśmy unikać. Ta informacja jest wyraźnie podana na samej tkaninie. Na spodzie poduszek lub części tapicerowanej znajduje się oznaczenie literowe.

W przypadkach, gdy nie zostanie ono znalezione, konieczne jest wyszukanie w internecie według modelu tapicerki. Można też wykonać test w mało widocznym miejscu, aby ocenić, jak tkanina reaguje na wodę lub inne rozpuszczalniki.

Wybierz rąbek poduszki i spryskaj nim produkt. Pozostaw do wyschnięcia i jeśli nie ma śladów, kontynuuj proces.

Oznaczenia na tapicerce są wykonane jedną lub dwiema literami:

 • W. Ta litera oznacza, że można czyścić środkami czyszczącymi na bazie wody. Są to włókna najłatwiejsze w obróbce, na których odpowiednie są wszystkie formuły.
 • S. Czyszczenie należy wykonywać suchymi rozpuszczalnikami. Oznacza to, że nie zawiera rozpuszczalników na bazie wody. Włókna źle reagują na ten płyn.
 • WS lub SO. W takich przypadkach możliwe jest zastosowanie zarówno produktów na bazie wody, jak i rozpuszczalników do czyszczenia na sucho.
 • X. Rzadki, ale decydujący znak. Sugeruje, że produktu nie można prać, więc nie należy stosować żadnej formuły i zaleca się pozostawienie czyszczenia profesjonalistom.

Jak zrobić domowy środek do czyszczenia tapicerki

Domowe środki czyszczące pozwalają na stworzenie rozwiązań dostosowanych do każdego rodzaju włókna czy stopnia trudności zabrudzenia. Ponadto można uniknąć stosowania produktów przemysłowych, w przypadku których znalezienie ich składników i metody opracowania może być skomplikowane.

Według badań przeprowadzonych przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Toksykologiczne mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną pomylone z płynami przeznaczonymi do picia. Dlatego zawsze zaleca się oznakowanie każdego pojemnika, aby uniknąć zatrucia.

Materiały potrzebne do wykonania domowego środka do czyszczenia tapicerki

Istnieje wiele wariantów wyszukanych środków do czyszczenia tapicerki w domu. Obróbka skóry nie jest taka sama jak obróbka mikrofibry.

Podobnie plamy pozostawione przez zwierzęta domowe nie będą czyszczone w taki sam sposób, jak plamy pozostawione przez atrament lub żywność. We wszystkich przypadkach wygodnie jest mieć pod ręką następujące materiały:

 • Szczotka
 • Odkurzacz
 • Ręczniki do osuszania
 • Oliwa z oliwek
 • Mydło kastylijskie
 • Woda gazowana
 • Płatki mydlane
 • Alkohol izopropylowy
 • Ciepła lub gorąca woda
 • Wodorowęglan sodu
 • Płyn do mycia naczyń
 • Spryskiwacz
 • Ocet destylowany
 • Olejek cytrynowy
 • Ściereczka z mikrofibry do nawilżania

Zrób ogólny domowy środek do czyszczenia tapicerki

Skuteczna formuła na każdą tkaninę i każdą plamę to ta na bazie mydlin. Jeśli nie masz czasu na ocenę konkretnego rozwiązania, zmieszaj pięć łyżek płatków mydlanych z pół litra gorącej wody. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie ubij, aż powstanie dużo piany.

Weź pędzel i nałóż piankę na tapicerkę. Ważne jest, aby wziąć bąbelki i pianę, a nie sam płyn. Przetrzyj plamę, a następnie usuń nadmiar wilgotną szmatką.

Płatki mydlane
Płatki mydlane mogą służyć jako składnik środka czyszczącego o szerokim zastosowaniu.

Tapicerka z mikrofibry

W przypadku tapicerki z mikrofibry lub skóry syntetycznej zalecany jest również środek pieniący, który zużywa mniej płynu. Pierwszym krokiem jest odkażenie obszaru poprzez odkurzenie w celu usunięcia jak największej ilości kurzu i brudu. Dotyczy to każdej powierzchni tapicerowanej.

Wlej pół litra ciepłej wody do miski i tym razem wymieszaj z pięcioma dużymi łyżkami płynu do naczyń. Podczas ubijania spowoduje to ten sam efekt pienienia, więc powtórz czynność przesuwania szczoteczki do bąbelków i przecierania tapicerki.

Pędzel należy czyścić czystą wodą i uzupełniać pianą tyle razy, ile to konieczne. Na koniec usuń nadmiar wilgotną ściereczką z mikrofibry i pozostaw do wyschnięcia.

Formuła do tapicerki skórzanej

W takim przypadku musisz użyć różnych produktów, ponieważ jest to specyficzny materiał. Ogólnie rzecz biorąc, skórzana tapicerka dobrze reaguje z białym octem destylowanym.

Dlatego wymieszaj sześć dużych łyżek stołowych z połową szklanki oliwy z oliwek. Przygotuj formułę w pojemniku z atomizerem. Po dokładnym wymieszaniu spryskaj skórę w określonych sektorach. Nałóż produkt, a następnie przetrzyj suchą ściereczką z mikrofibry. Czynność powtórz na całej tapicerce.

Zrób domowy środek do czyszczenia tapicerki samochodowej

Ludzie spędzają dużo czasu w samochodzie. Niektórzy nawet przewożą w nim zwierzęta lub w nim jedzą. Może to powodować podobne plamy jak na domowej tapicerce. Istnieje jednak specjalna mieszanka do usuwania zabrudzeń z dywanów i tekstyliów na dachu, siedzeniach i w całym pojeździe.

Uwaga: nie dotyczy to tapicerki skórzanej. Do tego samo rozwiązanie omówione w poprzednim punkcie. W takim przypadku wymieszaj pięć łyżek octu, dwie łyżki płynu do mycia naczyń i pół szklanki wody gazowanej.

Opcjonalnie dodaj krople olejku eterycznego z ulubionym zapachem, aby poprawić zapach wnętrza samochodu. Wymieszaj i spryskaj butelką ze spryskiwaczem całą tapicerkę. Pozostaw na pięć minut, a następnie spryskaj wodą. Zakończ sesją odkurzaniem, aby wchłonąć brud i wilgoć.

Czyszczenie siedzenia w samochodzie.
Tapicerka samochodowa również może skorzystać z tych domowych przepisów.

Środek do czyszczenia tapicerki materiałowej i sztucznej

Wiele mebli pochodzi z tekstyliów wykonanych ze skóry syntetycznej, lnu, bawełny, winylu lub mieszanki włókien. W takich przypadkach najlepiej zastosować pół szklanki destylowanego białego octu, płynne mydło kastylijskie i ciepłą wodę.

Wstępnie wyczyść tapicerkę odkurzaczem i po ubiciu mieszanki w spryskiwaczu spryskaj ją od góry do dołu. Wykończ lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry i pozostaw do wyschnięcia.

Roztwór z propanolem

Tapicerka oznaczona literą „S” w kodzie czyszczenia jest poddawana specjalnej obróbce. W tym przypadku użyj dwóch szklanek alkoholu izopropylowego lub propanolu, wlanych do opryskiwacza.

Nakładaj na tapicerkę, zawsze uważając, aby w pobliżu nie było ognia ani wentylacji, ponieważ w tym przypadku pracujesz z elementem łatwopalnym.

Rozpyl niewielką ilość w każdym sektorze tapicerki i delikatnie przetrzyj miękką szczoteczką. Opłucz wodą, ale szybko zbierz jej jak najwięcej, aby nie przemoczyć powierzchni. Pozostaw do wyschnięcia na kilka minut, a następnie odkurz.

Domowy środek do czyszczenia tapicerki na uporczywe plamy

Istnieją plamy, które są bardzo szkodliwe dla tapicerki. Na przykład mocz zwierząt domowych. Jeśli takie zdarzenie miało miejsce, należy je jak najszybciej usunąć, aby mocz nie wniknął w tkaninę. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wysuszenie powierzchni przy pomocy suchej szmatki lub odkurzacza, bez naciskania lub rozszerzania plamy.

Następnie rozcieńcz dwie łyżki octu w pół szklanki wody i zwilż obszar. Po kilku sekundach zrób to ponownie, a następnie wysusz. Możesz także użyć sody oczyszczonej, ponieważ neutralizuje kwas. W przypadku plam z atramentu wskazane jest spryskanie mieszaniną propanolu i białego octu, a następnie przetarcie gąbką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Almarza E, Martínez M, , Sánchezde la Torre C.  Análisis químicos realizados en casos de intoxicaciones por detergentes y limpiadores. Revista de Toxicología [Internet]. 2002;19(2):79-84. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=91919205
 • Cáceres Espitia JJ, Caycedo Lozano L, Trujillo Suárez DM. Efecto bactericida del ácido acético presente en el vinagre, una alternativa a desinfectantes sintéticos o químicos. Revisión sistemática. bol.redipe [Internet]. 13 de enero de 2022 [citado 20 de enero de 2023];11(1):440-51. Disponible en: https://revista.redipe.org/index.php/1/article/view/1653
 • Graziano MU, Graziano KU, Pinto FMG, Bruna CQM, Queiroz RQ. Lascala CA. Eficacia de la desinfección con alcohol al 70% (p/v) de superficies contaminadas sin limpieza previa. Rev. Latino-Am. Enfermagem [Internet]. mar.-abr. 2013. Disponible en: https://www.scielo.br/j/rlae/a/CfZMMxxqFn6mgd74MK8m8Sh/?lang=es&format=pdf
 • José Manuel Perdigones Hita. Limpieza del mobiliario interior. IC Editorial, 2021. Extraído de: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=KI40EAAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT6&dq=limpieza+tapizados&ots=oEbg9VMK8z&sig=3zZ6dbQqq0jhObz6iNsbAOLQ8V0#v=onepage&q=limpieza%20tapizados&f=false
 • López-Naranjo F, Sosa-Martínez A. B, Altagracia- Martínez M, Ochoa-Chico J. M, , Córdova-Moreno R.  Modelo educativo para el estudio toxicológico de  productos de limpieza de uso comercial. Revista Mexicana de Ciencias Farmacéuticas [Internet]. 2015;46(1):33-40. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=57946147004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.