Tapicerowanie drzwi - poradnik krok po kroku

Po pewnym czasie często zdarza się, że elementy domu ulegają zniszczeniu lub wymagają konserwacji. Codzienne użytkowanie powoduje zużycie, które może przejawiać się w plamach lub rdzy, co wpływa na estetykę domu. Jedną z technik odnawiania jest tapicerowanie drzwi.
Tapicerowanie drzwi - poradnik krok po kroku

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2023

Choć niektórym wydaje się, że tapicerka przeznaczona jest wyłącznie do foteli i taboretów, prawda jest taka, że znajduje ona również inne zastosowania. Jednym z przykładów może być tapicerowanie drzwi. Oczywiście wymaga to trochę czasu, cierpliwości i dobrej techniki. Poniżej przedstawiamy przewodnik krok po kroku dotyczący tapicerowania drzwi.

Tapicerowanie drzwi: przewodnik krok po kroku

Istnieje kilka materiałów do wykonania tapicerki, takich jak tkanina lub skóra, w zależności od rodzaju dekoracji. W każdym razie wszystkie zakładają użycie podobnego zestawu narzędzi, w tym elementów tnących i klejów. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i załóż rękawiczki, aby chronić ręce.

Wybór materiałów do tapicerowania drzwi

Pierwszym krokiem jest określenie materiałów, które mają być użyte. Zależy to od rodzaju drzwi i pożądanej dekoracji. Wśród najczęstszych opcji można znaleźć płytę wiórową, sztuczną skórę i ekoskórę.

Kolejnym ważnym materiałem jest wypełnienie. Przed tapicerowaniem należy umieścić warstwę filcu, wełny lub gumy piankowej jako wypełnienie.

Wybór tkaniny tapicerskiej
Istnieje szeroka gama materiałów do tapicerowania drzwi. Istnieje również różnorodność kolorów i tekstur.

Narzędzia

Jeśli chodzi o narzędzia, musisz mieć klej bezbarwny lub w aerozolu. Ważne, aby nie zawierał toluenu, rozpuszczalnika przeznaczonego do farb. Ponadto dobrze jest mieć pod ręką różne narzędzia, takie jak:

  • Nożyce
  • Nóż lub krajalnica
  • Młotek
  • Kleszcze tapicerskie
  • Gruba nić do zaznaczenia wzoru
  • Taśma malarska
  • Trzy metry wypełnienia i materiału obiciowego

Zdejmij drzwi

Aby rozpocząć, drzwi muszą zostać zdjęte z ramy. Umieść je na twardej powierzchni, na przykład na stole, na koziołkach, na kocu czy też na podłodze. Należy również usunąć zamki i zawiasy.

Przytnij materiał wypełniający na długość drzwi. Na całej ramie należy pozostawić co najmniej 1,5 centymetra. Innymi słowy, na drzwiach powinna znajdować się wolna przestrzeń od filcu lub gumy piankowej.

Nałóż pierwszą warstwę

Kolejnym krokiem w tapicerowaniu drzwi jest spryskanie ich klejem. Rozłóż wyściółkę na całej długości drzwi. Zrób to z precyzją, ponieważ po zamocowaniu nie będzie już można jej przesuwać. W przypadku cienkich materiałów, takich jak cienki filc, konieczne mogą być dwie warstwy. Ważne jest, aby uzyskać efekt amortyzacji.

Zastosuj tapicerkę

W czasie, gdy wyściółka wysycha, należy przyciąć materiał wybrany na tapicerkę. Pamiętaj, aby zostawić trzy centymetry nadmiaru w stosunku do wielkości drzwi – zarówno na długość, jak i na szerokość.

Następnie weź klej i rozprowadź go na częściach, które pozostały wolne od wypełnienia, aby dobrze pokryć wszystkie krawędzie. Po wykonaniu tej czynności tkaninę lub skórę umieszcza się na kleju, ponownie z dużą precyzją. Na koniec pozostaw do wyschnięcia.

Możesz zastosować obciążenie, aby przyspieszyć proces schnięcia.

Tapicerowanie drzwi w celu zdobienia

Po co najmniej 30 minutach wysychania można za pomocą taśmy samoprzylepnej i grubej nici zaznaczyć wzór, który później nada miejsce ćwiekom. Jednym z najpopularniejszych wzorów jest romb. Im lepsza nić, tym bardziej wyrównany będzie rysunek.

Następnie młotkiem przybija się gwoździe jeden po drugim. Powinny być dobrze rozmieszczone i w podobnej odległości od siebie.

Dodatkowe cięcia i wykończenie

Po wykonaniu dekoracyjnego wzoru należy pozostawić go na dłużej do wyschnięcia, a następnie odciąć nadmiar materiału obiciowego za pomocą noża. Obejmuje to wykonywanie otworów pod klamki i zamki.

Jeśli chcesz zrobić obie strony, po prostu powtórz proces. Drzwi będą miały odświeżoną i błyszczącą fasadę!

Zalety tapicerowania drzwi

Chociaż wydaje się, że ma to wyłącznie cel estetyczny, tapicerowanie drzwi w domu ma wiele zalet, od lepszej izolacji akustycznej po większą odporność materiałów.

Pożegnaj się z wilgocią

Chociaż nie wszystkie materiały są równie wytrzymałe, na ogół tapicerowanie drzwi chroni je przed działaniem wilgoci, co jest częstym problemem związanym z niszczeniem mebli.

Przedłuż żywotność swoich drzwi

Umieszczenie warstwy wyściółki i kolejnej warstwy tkaniny zapewnia przedłużenie żywotności drzwi. Jej działanie amortyzujące sprawia, że drzwi stają się bardziej odporne na uderzenia.

Z tego powodu w przypadkach, gdy są one w złym stanie, znacznie łatwiej i taniej będzie wymienić tapicerkę niż całe drzwi.

Czyszczenie i zużycie

Często zdarza się, że drzwi są poplamione, rdzewieją i zużywają się z upływem czasu, niezależnie od tego, czy są drewniane, czy metalowe. Tapicerka zapobiega tym problemom, a pielęgnacja jest prosta.

W zależności od materiału można stosować różne środki czyszczące. Jednak w przypadku skóry syntetycznej najlepiej unikać chemikaliów. W takich przypadkach wystarczy wilgotna ściereczka.

Czyszczenie drzwi
Do utrzymania drzwi tapicerowanych w czystości zwykle wystarczą naturalne produkty i ściereczka z mikrofibry.

Ulepszona izolacja akustyczna

Kolejną wielką zaletą drzwi tapicerowanych jest lepsza izolacja akustyczna. Dodając warstwy filcowej lub piankowej wyściółki, stłumisz dźwięk. Jest to idealna technika dla muzyków, którzy chcą ćwiczyć bez wpływu na estetykę swojego domu.

Tapicerowane drzwi to świetna opcja dekoracyjna

Drzwi tapicerowane pełnią nie tylko funkcję ochronną. Niektórzy decydują się to zrobić tylko dla efektu dekoracyjnego. Oczywiście każdy materiał obiciowy jest inny, a jego wybór musi uwzględniać to, jak komponuje się z resztą wyposażenia wnętrza.

Jeśli wykonasz wzór z ćwiekami na sztucznej skórze, projekty będą się różnić. Powszechne są różne kształty romboidalne, ale są też kwadratowe lub okrągłe. Tapicerowanie drzwi nie jest zabiegiem, który musisz wykonać na każdych drzwiach w domu. Wybierając po prostu drzwi wejściowe, wniesiesz element dekoracyjny, resztę drzwi możesz pozostawić bez tapicerki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.