Konserwacja sofy ze skóry ekologicznej - praktyczne wskazówki

Za pomocą wilgotnej szmatki i odrobiny ciepłej wody możesz zadbać o czystość. Konserwacja sofy ze sztucznej skóry jest naprawdę łatwa!
Konserwacja sofy ze skóry ekologicznej - praktyczne wskazówki

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2023

Skóra lakierowana to syntetyczny materiał imitujący skórę naturalną. Oczywiście nie zawiera skóry zwierząt, ponieważ składa się z włókien syntetycznych, takich jak poliester lub polichlorek winylu (PVC). Liczne przedmioty są tapicerowane i pokrywane tym elementem. Czy konserwacja sofy ze skóry ekologicznej jest trudna? W ramach systematycznych porządków wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby całkowicie ułatwić sobie to zadanie.

Sztuczna skóra to materiał o wielu zaletach. Jedną z nich jest łatwa pielęgnacja. Niezależnie od tego, czy chodzi o codzienne czyszczenie, czy o konkretne plamy, konserwacja sofy ze sztucznej skóry wymaga tylko szmatki i ciepłej wody. Z drugiej strony należy unikać chemikaliów i bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.

Konserwacja sofy ze skóry ekologicznej

Skóra ekologiczna to syntetyczny materiał wykonany z różnych włókien i polimerów. Jej przeznaczeniem jest imitacja skóry naturalnej, dlatego jest szeroko stosowana w tapicerstwie. Można ją znaleźć w fotelach samochodowych, odzieży czy w domowych meblach.

Wśród głównych zalet jest niższy koszt, ponieważ jest to materiał syntetyczny, który nie wymaga żadnego rodzaju eksploatacji zwierząt. Produkcja skóry ekologicznej jest znacznie tańsza niż obróbka skóry naturalnej. Dlatego krzesła i sofy pokryte tym materiałem nie wymagają dużego nakładu ekonomicznego.

Chociaż istnieją różne stopnie jakości, skóra ekologiczna jest doskonałą imitacją skóry naturalnej. Niektóre są tak dobrze wykonane, że trudno odróżnić je od skóry naturalnej. Jest to materiał łatwy w pielęgnacji i mą dobrą odporność na ścieranie, zarysowania i inne uszkodzenia wynikające z codziennego użytkowania.

Różne wykończenia skóry ekologicznej

Skóra syntetyczna produkowana jest jako imitacja skóry naturalnej, dlatego występują różne jej warianty:

  • Elastyczna skóra ekologiczna: jest używana do obcisłych ubrań, takich jak rajstopy i legginsy.
  • Zwierzęcy nadruk: Zwierzęcy nadruk jest szeroko stosowany w różnych obszarach mody. Dlatego istnieją warianty sztucznej skóry, które starają się naśladować ten trend.
  • Metallic: Jest to styl, który stara się symulować metaliczne odcienie szarości w nowoczesnych wnętrzach.
Czyszczenie skórzanej sofy
Skórzana tapicerka jest droższa i wymaga dokładniejszej pielęgnacji, aby z czasem nie uległa zniszczeniu.

Jak konserwować skórzaną sofę

Jednym z obszarów, w których skóra syntetyczna jest najczęściej stosowana, jest produkcja wyposażenia wnętrz. Sztuczną skórę można więc znaleźć w tapicerce krzeseł, foteli i sof.

Oprócz tego, że jest ekonomiczna, jest też łatwa w pielęgnacji. Konserwacja sofy ze skóry ekologicznej będzie łatwiejsza dzięki podanym poniżej wskazówkom:

Jakość ma znaczenie

Choć jest to materiał imitujący skórę naturalną, nie należy lekceważyć jakości skóry. Niższej jakości sztuczna skóra ma tendencję do szybszego pękania, a jej trwałość jest krótsza.

Działaj szybko w celu konserwacji sofy ze sztucznej skóry

Podstawowym aspektem pielęgnacji tej tapicerki jest to, aby natychmiast czyścić powstałe plamy. Jeśli zostaną natychmiast usunięte, czyszczenie nie przynosi większych trudności. Jednak gdy plama wniknie głębiej, może stać się trudna do usunięcia.

Płótno i woda

Kluczem do utrzymania sofy ze skóry ekologicznej jest praca z dwoma najbardziej podstawowymi narzędziami do czyszczenia: ciepłą wodą i ściereczką. Pocierając powierzchnię wilgotną szmatką, można usunąć wszelkie plamy, o ile nie pozostaną tam one zbyt długo.

Dbanie o połysk

Najważniejszą strategią utrzymania połysku jest unikanie stosowania chemikaliów. Chociaż nadają się one do wielu innych zastosowań, środki takie jak terpentyna, alkohol, uniwersalne odtłuszczacze i wybielacze powinny być trzymane z dala od tej tapicerki.

Połysk można zachować poprzez częste czyszczenie i szybkie usuwanie plam.

Inne meble ze skóry ekologicznej i specyficzne plamy

Procedury czyszczenia są podobne w przypadku każdej tapicerki ze sztucznej skóry – niezależnie od tego, czy jest to sofa, krzesło, siodełko rowerowe czy siedzenia samochodowe.

Z drugiej strony istnieje zestaw złożonych plam, do których należy użyć niewielkiej ilości alkoholu. Mamy tu na myśli plamy powstające z pomidorów, napojów gazowanych, czekolady i atramentu.

Jeśli ich usunięcie stało się zbyt skomplikowane, procedura polega na przetarciu wacikiem zamoczonym w alkoholu. Musi być jednak tylko nasączony, a podłoże na powierzchni musi być miękkie, bez energicznego lub intensywnego pocierania. Po zakończeniu natychmiast osusz materiał ściereczką.

Inne mniej żrące produkty, które można zastosować do złożonych plam, to mleczko czyszczące, neutralne mydło, glinka i biały ocet. Zawsze mieszaj te produkty z ciepłą wodą i usuwaj pozostałości suchą szmatką.

Skóra naturalna

Sofy ze skóry naturalnej mają podobny proces czyszczenia jak w przypadku sofy ze skóry ekologicznej. Dlatego ich konserwację i trwałość uzyskuje się poprzez trzymanie ich z dala od promieni słonecznych, częste usuwanie kurzu i usuwanie plam wilgotną ściereczką.

Istnieją jednak różnice w kwestii utrzymania połysku. W tym przypadku konieczne jest regularne stosowanie specjalnych kremów, które odżywiają i nawilżają powierzchnię.

Alkohol do czyszczenia plam
Alkohol nie może mieć zbyt długiego kontaktu ze sztuczną skórą, ponieważ ją niszczy.

Konserwacja sofy ze skóry ekologicznej – czego unikać

Istnieją dwa podstawowe aspekty, których należy unikać, aby przedłużyć żywotność sofy ze skóry syntetycznej. Z jednej strony należy zwrócić uwagę na światło słoneczne, ponieważ nie jest wskazane, aby padało ono bezpośrednio na materiał.

Promienie UV wysuszają włókna, przez co sztuczna skóra traci elastyczność. Należy wziąć to pod uwagę w chwili rozmieszczania mebli w pomieszczeniu.

Innym aspektem, którego należy unikać, jest nadmierna wilgotność, stan, który przyspiesza jej niszczenie. Dzieje się tak, ponieważ wilgoć przyspiesza rozkład materiału i sprawia, że wygląda na zużyty.

Z tego względu po czyszczeniu wilgotną szmatką, ważne jest, aby przecierać ją również na sucho. Celem jest usunięcie resztek wilgoci pod koniec procesu czyszczenia.

Konserwacja sofy ze sztucznej skóry – co z uszkodzeniami?

Chociaż możemy dbać o meble zgodnie z wszelkimi zaleceniami, możliwe jest, że zużycie i upływ czasu doprowadzą do ich uszkodzenia. W takim przypadku istnieje kilka skutecznych produktów do naprawy sofy ze sztucznej skóry. Na przykład patche.

Jest to artykuł, który przylega do mebli i bardzo skutecznie zakrywa dziury lub plamy. W przypadku głębszych ubytków można zastosować specjalną pastę do skóry, która wypełni obszar. Istnieje też barwnik naprawczy, który przywraca kolor i połysk.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.