Do czego służy mydło neutralne?

Mydło neutralne to produkt hipoalergiczny o pH podobnym do ludzkiej skóry. Właściwości te sprawiają, że jest dobrze tolerowane przez wszystkie typy skóry.
Do czego służy mydło neutralne?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Mydło neutralne to ciekawa alternatywna dla osób, które źle znoszą normalne mydła oraz takich, które chcą poprawić wygląd skóry. To produkt o wielu zaletach i niewielu przeciwwskazaniach.

Mydło neutralne ma pH bardzo podobne do ludzkiej skóry, więc zalecane jest do skóry wrażliwej. Ten typ mydła nie zawiera barwników, substancji zapachowych ani składników zwykle znajdujących się w przemysłowym mydle.

Warto zaznaczyć, że mydło neutralne nadaje się do każdego typu skóry, a także służy owłosionej skórze głowy i włosom. Tak czy inaczej, trzeba postępować ostrożnie, bo nie każde mydło reklamowane jako neutralne faktycznie takie jest.

Czym jest mydło neutralne?

Kobieta pod prysznicem

Mydło neutralne ot produkt o pH podobnym do ludzkiej skóry. pH to wartość określająca odczyn substancji w skali od 0 do 14. pH ludzkiej skóry to 5.5. Taki właśnie odczyn mają mydła neutralne.

Ten typ mydeł produkowany jest z olejów naturalnych lub tłuszczów zwierzęcychZwykle mają kolor beżowy lub biały. Jeśli ich zabarwienie jest inne, zapewne dodano do nich barwnik.

Mydła tego rodzaju są hipoalergiczne, co oznacza, że nie wywołują reakcji alergicznej, chociaż nie da się tego całkowicie wykluczyć. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych są nawilżające i mają właściwości higroskopijne, czyli wchłaniają wilgoć z otoczenia i przekazują skórze.

Do czego służy mydło neutralne?

Mydło neutralne ma wiele zastosowań, ale służy przede wszystkim do codziennego oczyszczania skóry twarzy i ciała. Ze względu na jego właściwości często używa się go do skóry wrażliwej lub z problemami dermatologicznymi.

Mydła tego typu są doskonałe do skóry suchej, tłustej i mieszanej. Skórze suchej zapewniają nawilżenie, szczególnie jeśli w składzie jest gliceryna. W przypadku skóry tłustej pomagają usuwać nagromadzone w porach sebum, które tworzy wągry i zaskórniki.

Stosuje się je także często do skóry podrażnionej. Jednak istnieją też inne, mniej powszechne zastosowania takie jak:

  • Oczyszczanie ran.
  • Mycie owłosionej skóry głowy – oczyszcza i nawilża.
  • Usuwa zapach wilgoci z szafek. Włożenie kawałka takiego mydła do środka pomaga wyeliminować przykry zapach.
  • Czyszczenie narzędzi. Mydło tego typu wraz z odrobiną octu pomaga usuwać tłuszcz z narzędzi kuchennych.
  • Utrzymanie dziurek od klucza. Czyszczenie dziurek od klucza tym mydłem zapewnia natłuszczenie i dobry stan.
  • Pielęgnacja okien i drzwi. Smaruje i eliminuje problem skrzypienia.

Wskazania

Kostka mydła

Wiele osób z alergiami cierpi na nadwrażliwość na zwykłe mydło i o tym nie wie. Najprościej można to sprawdzić wykonując test na skórze. Gdy dochodzi do podrażnienia, trzeba odstawić mydło i powtórzyć test po kilku dniach. Gdy reakcja będzie taka sama – oznacza to alergię.

Pieczenie i swędzenie po zastosowaniu mydła to oznaka podrażnienia. Stosowanie mydła nie powinno wiązać się z bólem. Taki symptom to zawsze oznaka nietolerancji.

Alergicy i osoby o skórze wrażliwej mogą źle reagować na przemysłowe mydła zawierające triklosan, formaldehyd, parabeny i/lub laurylosiarczan sodu. Wówczas lepiej przerzucić się na mydło neutralne.

Mydła neutralne też mogą powodować działania niepożądaneszczególnie na wyjątkowo wrażliwej skórze. Najlepiej wykonać test na przedramieniu. Gdy pojawi się reakcja alergiczna – nie ma wątpliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • D’Santiago, I., & de Marcano, M. E. V. (1996). El pH de los jabones. Dermatología Venezolana, 34(3).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.