Jak bezpiecznie używać wybielacza w domu?

Wybielacz jest środkiem dezynfekującym par excellence w milionach domów na całym świecie. Rzućmy okiem na kilka wskazówek, jak z niego prawidłowo korzystać.
Jak bezpiecznie używać wybielacza w domu?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2022

Czy wiesz, jak bezpiecznie używać wybielacza w domu? Ten produkt jest najskuteczniejszym środkiem dezynfekującym, jeśli chodzi o eliminację wirusów, grzybów, bakterii i wszelkiego rodzaju zarazków obecnych na powierzchniach domowych. Jest również niedrogi i łatwo dostępny.

W szczególności wybielacz otrzymuje się przez rozcieńczenie podchlorynu sodu (NaCIO) w wodzie. Ma lekko żółty kolor i bardzo specyficzny zapach. Ponadto można go znaleźć w stężeniach od 3% do 5% do użytku domowego i 10% do użytku na basenach. Rzućmy okiem na kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego obchodzenia się z wybielaczem.

Wskazówki, jak bezpiecznie używać wybielacza w domu

Jak wyjaśniono w artykule opublikowanym przez National Center for Biotechnology Information, wybielacz należy stosować ostrożnie, ponieważ jest to produkt drażniący. Powoduje nie tylko dyskomfort w oddychaniu, ale może również źle wpływać na skórę i błony śluzowe. Nie wspominając o tym, że łatwo reaguje w połączeniu z innymi chemikaliami.

W przypadku jego niewłaściwego użytkowania zmniejsza się skuteczność dezynfekcji. Ponadto może wydzielać toksyczne opary. Jak więc właściwie używać tego produktu? Oto dziesięć wskazówek.

1. Aby bezpiecznie używać wybielacza, ubierz rękawiczki 

Nigdy nie używaj wybielacza bez rękawiczek, ponieważ podchloryn jest bardzo silny i może powodować podrażnienia skóry, a nawet oparzenia.

bezpieczne obchodzenie się z wybielaczem w rękawiczkach
Noszenie rękawiczek podczas pracy z wybielaczem zapobiega podrażnieniom skóry rąk.

2. Wentyluj otoczenie

Zawsze, gdy masz do czynienia z wybielaczem, powinieneś robić to w przewiewnym pomieszczeniu, ponieważ wydziela on opary, które mogą podrażniać błony śluzowe nosa. Niektóre z objawów, które mogą wystąpić, są następujące:

  • Kaszel
  • Lekkie trudności w oddychaniu
  • Uczucie rozdzierania w płucach
  • Suchość w ustach
  • Pieczenie oczu i gardła

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego artykułu: Jak czyścić butelki na wodę wielokrotnego użytku

3. Unikaj mieszania wybielacza z innymi produktami

Wybielacza nie należy mieszać z innymi chemikaliami, zwłaszcza z amoniakiem. Chodzi o to, że taka kombinacja tworzy chloraminy i drażniące, wysoce toksyczne gazy. Z drugiej strony nie należy go rozcieńczać octem, nadtlenkiem wodoru, alkoholem lub innymi substancjami, które mogą wytwarzać gazy lub szkodliwe opary.

4. Nie rozcieńczaj wybielacza w gorącej wodzie

W kontakcie z gorącą wodą chlor odparowuje i tym samym traci swoje właściwości dezynfekujące. Dlatego, jeśli zamierzasz go rozcieńczyć, rozcieńcz go wodą z kranu o temperaturze pokojowej .

5. Nie używaj go do czyszczenia

Wybielacz nie zastępuje detergentu używanego do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni. Z tego powodu powinien być stosowany po zakończeniu czyszczenia, w celu dezynfekcji, a nie do usuwania resztek brudu czy tłuszczu.

6. Aby bezpiecznie używać wybielacza należy uważnie przeczytać etykietę produktu

Jak już wspomniano, istnieją różne stężenia wybielacza. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, którego używasz. Ponadto należy przeczytać etykietę i postępować dokładnie zgodnie ze wskazówkami użytkowania, aby zapewnić efekty jego działania.

7. Nie używaj go do wszystkiego

Chociaż wybielacz jest silnym środkiem dezynfekującym, nie oznacza to, że jest uniwersalny i można go nakładać na dowolną powierzchnię. Na przykład tkaniny w kontakcie z nim płowieją i ulegają zniszczeniu. Podobnie nie zaleca się nakładania go między innymi na stal nierdzewną, marmur, chromowane powierzchnie i drewno.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Ekologiczne środki do czyszczenia domu

8. Zostaw go na jakiś czas, aby zaczął działać

Po wytarciu powierzchni wybielaczem należy pozostawić go na co najmniej minutę, zanim spłuczemy nadmiar produktu.

9. Użyj odpowiedniej ilości wybielacza, aby używać go bezpiecznie

Użycie większej ilości wybielacza niż zalecana lub użycie go w bardziej skoncentrowanej postaci nie zagwarantuje lepszej dezynfekcji. Będziesz marnował produkt, a ponadto ryzykujesz zatruciem.

W tym kontekście Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje stężenie 0,1% lub 1000 ppm, tj. 1 część 5% wybielacza domowego na każde 49 części wody.

10. Przechowuj go prawidłowo

Ten środek dezynfekujący należy przechowywać w nieprzezroczystych pojemnikach, poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Pamiętaj, że można go pomylić z wodą, ponieważ jest prawie bezbarwny. Jego omyłkowe spożycie może spowodować poważne szkody w organizmie.

bezpiecznie używać wybielacza
Ważne jest, aby prawidłowo przechowywać wybielacz. W przeciwnym razie może dojść do wypadku.

Końcowe wskazówki, jak bezpiecznie używać wybielacza

Ponieważ jest to powszechnie używany produkt, często słyszy się różne porady i wskazówki dotyczące stosowania wybielacza. Jednak nie wszystkie są prawidłowe. Nieznajomość zagrożeń i środków ostrożności może być bardzo niebezpieczna dla twojego zdrowia. W związku z tym należy również zastosować poniższe rady:

  • Nigdy nie używaj wybielacza do mycia owoców lub warzyw ani do dezynfekcji żywności.
  • Unikaj zmywania maseczek na twarz tym produktem.
  • Nie używaj go produktu do płukania gardła ani żadnych podobnych zastosowań. Jest dość drażniący dla błon śluzowych, a także toksyczny.

Wybielacz, jak na razie, nadal jest wymieniany jako jeden z najskuteczniejszych środków dezynfekujących. I chociaż jest używany dość regularnie, ma mocno drażniące działanie. Dlatego należy go używać ostrożnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Infection Prevention and Control of Epidemic- and Pandemic-Prone Acute Respiratory Infections in Health Care. Geneva: World Health Organization; 2014. Annex G, Use of disinfectants: alcohol and bleach. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK214356/
  • León, J. M. (2011). Los peligros del cloro. MoleQla: revista de Ciencias de la Universidad Pablo de Olavide, (4), 17-18.
  • Equipo Vértice. (2011). Manipulación de productos químicos y de limpieza. Editorial Vértice.
  • Torres Menéndez, C. B. (2018). Causas de intoxicación en pacientes preescolares debido a la ingesta accidental de productos del hogar realizado en el Hospital de Niños Dr. Roberto Gilbert Elizalde en el período 2016-2017(Doctoral dissertation, Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Médicas. Carrera de Medicina).
  • Mencías, E. (2003). Intoxicación por cáusticos. In Anales del Sistema Sanitario de Navarra(Vol. 26, pp. 191-207). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.
  • Arroyo, C. Dióxido de cloro: los efectos adversos que no se discuten.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.