Butelki na wodę wielokrotnego użytku - jak czyścić?

Pojemniki na wodę z dowolnego materiału są podatne na gromadzenie się bakterii. Zaleca się codzienne czyszczenie i cotygodniową dezynfekcję.
Butelki na wodę wielokrotnego użytku - jak czyścić?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Butelki to pozornie nieszkodliwe przedmioty, które przechowują najważniejszy dla żywienia człowieka pierwiastek. To pojemniki, które towarzyszą wielu codziennym zadaniom. Jednak czyszczenie butelek z wodą ze znaczną częstotliwością i odpowiednią techniką jest równie ważne, jak dezynfekcja wszelkich przyborów.

Butelki na wodę są często przechowywane w lodówce, przenoszone do różnych części domu i siadają na stole. Ponadto wersje przenośne towarzyszą nam na siłownię, do pracy, czy na rekreacyjnych wypadach. Z tego powodu dezynfekcja butelek jest niezbędną praktyką ograniczającą kontakt z zarazkami.

Butelki na wodę – czyszczenie

Istnieje coraz więcej rodzajów butelek wielokrotnego użytku. Istnieją modele wykonane ze stali nierdzewnej, metalu, szkła, różnych formatów nakrętek, a także butelek plastikowych, które należy wyrzucić po pierwszym użyciu. Ponadto powszechne są butelki na wodę z rysunkami lub kolorami, co utrudnia identyfikację, czy w środku nie ma brudu.

Jednak nawet jeśli przepływa tylko woda, butelki również gromadzą brud, niezależnie od materiału. Dotyczy to nie tylko pojemników, ale także nakrętek, które mają różne zakamarki.

Według badań przeprowadzonych przez laboratorium EmLab P&K, butelki wielokrotnego użytku dla sportowców gromadzą prawie 314 000 jednostek tworzących kolonie (CFU) na centymetr kwadratowy. Analiza różnych butelek wykazała, że najwięcej jednostek zgromadziły te z wieczkami przesuwnymi (ponad 900 tys.).

Innymi słowy, generują one optymalne warunki do namnażania się różnych rodzajów bakterii, szczególnie w gorącym i wilgotnym środowisku. Dlatego ważne jest, aby stosować codzienne metody czyszczenia w połączeniu z cotygodniowym dogłębnym odkażaniem.

Jak codziennie czyścić butelki wielokrotnego użytku?

Uzupełnianie butelek wodą z kranu to opcja podstawowego czyszczenia pojemników. Dzieje się tak, ponieważ woda z kranu zwykle zawiera chlor, składnik, który przeprowadza dezynfekcję powierzchni.

Jednak, chociaż może to być codzienne płukanie, nie wystarczy to do całkowitej, bezpiecznej dla zdrowia dezynfekcji. Chlor pomaga eliminować niektóre bakterie, ale ilości tego pierwiastka w wodzie pitnej są minimalne i po krótkim czasie odparowują, tym bardziej jeśli pojemnik ma temperaturę pokojową.

Kiedy chlor przestanie wyparowywać, butelka ponownie staje się pożywką dla milionów bakterii. Bakterie mogą przywierać do ścian lub czapek. Z drugiej strony kontakt z cząstkami organicznymi wniesionymi w wyniku bezpośredniego działania pitnego przekształca te pojemniki w obiekty obowiązkowej sanityzacji.

Kobieta pije wodę z butelki wielokrotnego użytku
Butelki, które nosimy ze sobą, aby towarzyszyć naszym ćwiczeniom, są narażone na więcej bakterii niż te, które mamy w domu.

Metody dokładnego czyszczenia butelek z wodą

Aby butelka wielokrotnego użytku była bezpiecznie przechowywana przez jakiś czas, musi być odkażana przynajmniej raz w tygodniu. W tym celu zalecane są różne metody dezynfekcji, od rozwiązań elektronicznych po strategie wykorzystujące artykuły gospodarstwa domowego.

Ocet winny

Jednym z najczęściej używanych produktów do czyszczenia pojemników jest ocet. Dobrym sposobem jest zmieszanie go z wodą w równych ilościach i pozostawienie na 20 minut. Jednak nie zawsze prowadzi to do pełnej dezynfekcji, co jest głównym celem podczas czyszczenia butelek z wodą. Dlatego warto połączyć to z innymi metodami.

Wybielacz

Jedną z możliwych metod domowych jest zastosowanie wybielacza. Należy pamiętać, że jest to roztwór toksyczny, dlatego po umyciu należy go dokładnie wysuszyć przed ponownym wypiciem wody. Wlej 1 lub 2 krople wybielacza do butelki, napełnij wodą i potrząsaj przez kilka sekund.

Możesz pozostawić zawartość na 30 minut lub do momentu sprawdzenia klarowności. Następnie opróżnij butelkę z wodą i pozostaw do wyschnięcia. Użycie wybielacza jest zalecane, jeśli wykryjesz obecność pleśni w butelce.

Mydło i woda

Mydło lub detergent do czyszczenia przyborów kuchennych jest również skuteczny do dezynfekcji butelek z wodą. Do pojemnika wlać kilka kropel, wymieszać z wodą i potrząsać przez kilka sekund. Po zakończeniu opłucz butelkę ciepłym płynem.

Amoniak do czyszczenia butelek na wodę

Jest to środek czyszczący ze składnikami odtłuszczającymi i dezynfekującymi. Podobnie jak wybielacz, należy zachować szczególną ostrożność podczas suszenia. Po wymieszaniu minimalnej ilości z wodą namocz butelkę i pozwól jej wyschnąć.

Czyszczenie zmywarki

Jedną z najskuteczniejszych technik czyszczenia butelek z wodą jest użycie zmywarki. Jest to jednak urządzenie, którego nie każdy posiada. Jeśli masz taką, umieść w niej butelkę i uruchom prosty cykl. Kombinacja mydeł, osiągana przez urządzenie temperatura wody oraz wydłużony czas mycia zapewniają pełną dezynfekcję.

Z jednej strony musisz zadbać o to, aby pojemnik można było myć w zmywarce. Nie wszystkie materiały są. Generalnie ze szkłem i stalą nierdzewną nie ma problemów. Z drugiej strony rozważ również umycie pokrywy, ponieważ prawdopodobnie nie można jej zdezynfekować w zmywarce. W takich przypadkach można zastosować dezynfekcję ręczną.

Zmywarka do naczyń
Niektóre pojemniki na wodę można prać w pralce. W takich przypadkach, jeśli masz pralkę, zadanie będzie znacznie łatwiejsze.

Jak dezynfekować kapsle do butelek

Różne modele butelek wielokrotnego użytku obejmują również szeroką gamę zakrętek. Niektóre są zatrzaskowe, a inne przykręcane, ale wszystkie mają wgłębienia, które sprzyjają gromadzeniu się bakterii. Aby je zdezynfekować, wskazane jest użycie pędzla do wyszorowania wnętrza butelki podczas dezynfekcji.

Alternatywnie można je namoczyć w pojemniku wypełnionym wodą i kilkoma kroplami wybielacza. Niektóre pokrywki można również myć w zmywarce.

Plastikowy wróg

Wiele osób wielokrotnie używa plastikowych butelek. Jest to jednak niezdrowa praktyka, ze względu na małe pory, jakie ma ten materiał. Chociaż nie są wyczuwalne, stanowią idealną przestrzeń do namnażania się bakterii. Z drugiej strony z biegiem czasu plastik ulega degradacji i uwalnia mikrocząsteczki, które mogą szkodzić zdrowiu. Dlatego Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) odradza spożywanie jednorazowych tworzyw sztucznych.

Według raportu tej organizacji co minutę kupowany jest milion plastikowych butelek. Jednocześnie co roku do oceanów trafia 8 milionów ton tego materiału.

Zdezynfekuj kubki termiczne lub podróżne

Inne przedmioty wielokrotnego użytku, które są coraz częściej konsumowane, to kubki termiczne lub podróżne. Mogą być wykonane z tych samych materiałów co butelki, jednak często są transportowane do innych lokalizacji. Oznacza to większe ryzyko zanieczyszczenia, więc nie należy ich wykluczać z rutynowych procedur dezynfekcji.

Niektóre można myć w zmywarce, a jeśli nie, należy zastosować niektóre z powyższych metod, w tym pokrywki. Bardzo ważne jest dokładne umycie rąk, aby uniknąć przenoszenia bakterii do butelki lub kubka podczas obsługi. Ważne jest również, aby kontener był przeznaczony do użytku osobistego i nie był udostępniany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ávila Larreal, Ayarí Guadalupe, Barboza, Yasmina, Ferrer Villasmil, Kenna Josefina, Rangel Matos, Lisbeth Coromoto, Benítez Payares, Betty Mercedes, Levy, Alegría,  Calidad microbiológica del agua potable envasada en bolsas y botellas que se venden en la ciudad de Maracaibo, estado Zulia-Venezuela. Multiciencias [Internet]. 2013;13(1):16-22. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=90428348002
  • Ferrier, Catherine. “Bottled Water: Understanding a Social Phenomenon.” AMBIO: A Journal of the Human Environment 30.2 (2001): 118. Disponible en: https://doi.org/10.1639/0044-7447(2001)030[0118:bwuasp]2.0.co;2
  • Maldonado, L.,  Reducción y reciclaje de residuos sólidos urbanosen centros de educación superior: Estudio de caso. Ingeniería [Internet]. 2006;10(1):59-68. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=46710106
  • Giménez, Andrea F. et al. “Reutilización de Botellas de Plástico En La Localidad de Saladas.” Extensionismo, Innovación y Transferencia Tecnológica 4 (2018): 83. Disponible en:https://doi.org/10.30972/eitt.402876
  • Roca Reyes, Juan Carlos , Osores Plenge, Fernando , Domínguez, Nicanor , Rosas Ramos, William ,  Presencia de bacterias patógenas en las aguas de la desembocadura del Río Surco y la Playa La Chira, Lima, Perú, Junio 2009. Acta Médica Peruana [Internet]. 2009;26(4):243-246. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=96618984010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.