Usuwanie wosku z ubrań, podłóg i mebli - niezawodne triki

Usuwanie wosku ze świecy pozwala uniknąć reakcji alergicznych u osób nadwrażliwych na naftę. Pozwala też na utrzymanie mebli w czystości.
Usuwanie wosku z ubrań, podłóg i mebli - niezawodne triki

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

Usuwanie wosku ze świec tuż po wyschnięciu jest niezbędne, aby dać koniec plamom i pozostałościom produktu. Chociaż materiał często wydaje się wtapiać w powierzchnie, istnieje kilka prostych sztuczek, które mogą się okazać naprawdę pomocne.

Dlaczego niezwłoczne usuwanie wosku ma tak duże znaczenie? Wynika to z tego, jak nieestetycznie wygląda przedmiot zaimpregnowany woskiem. Niewiele mówi się też o reakcjach, jakie kontakt z tym pierwiastkiem może wywołać w organizmie.

Tak, świece wyglądają pięknie, dekoracyjnie, a wiele z nich przepięknie pachnie. Jednak musimy być z nimi ostrożni, nawet po ich użyciu. Odrobina nieostrożności może sprawić, że nasze piękne przedmioty codziennego użytku ulegną zalaniu woskiem. Jak go wtedy usunąć?

Usuwanie wosku

Wosk jest stałą, łatwo topliwą substancją pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Jest plastyczny i nierozpuszczalny w wodzie. Znajduje też wiele zastosowań, z których najczęstszym jest chyba produkcja świec.

Świece mają różne formy, kolory i zapachy. Składają się z knota i paliwa, którym w tym przypadku jest wosk, choć może to być również tłuszcz lub nafta. Ta ostatnia jest najpowszechniejsza, ze względu na podobieństwo do syntetycznej wydzieliny wytwarzanej przez pszczoły.

Według National Candle Association wysokiej jakości woski do świec zapewniają czyste i bezpieczne spalanie dzięki mieszankom wybranym przez producentów. Jednak jedną z konsekwencji spalania jest to, że łatwo o potrącenie i spowodowanie uciążliwych do usunięcia plam.

Usuwanie wosku – dlaczego jest ważne?

Oprócz tego, jak nieprzyjemnie wygląda tkanina, podłoga lub meble skąpane w stopionych kawałkach świec, konieczne jest usunięcie pozostałości, aby uniknąć sytuacji związanych ze zdrowiem.

Gdy wosk topi się i przykleja do powierzchni, wiele osób ma skłonność do jego dotykania. Jeśli jednak ktoś jest uczulony na składniki lub barwnik świecy, może doświadczyć reakcji już po dotknięciu materiału, zgodnie z recenzją Medline Plus.

Efekty obejmują objawy, takie jak:

  • Łzawienie
  • Obrzęk
  • Zaczerwienienie
  • Pęcherze lub wysypki

Jeśli cierpisz na te alergie, usuwanie wosku wykonuj w rękawiczkach.

Alergiczne zapalenie skóry
Jeśli masz historię alergii skórnej, zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z woskiem świecy.

Usuwanie wosku – praktyczne wskazówki

Zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia świece są używane jako część dekoracji. Umieszcza się je przy meblach, na półkach lub w miejscach, gdzie dobrze się prezentują. We wszystkich przypadkach niezbędne są jednak środki bezpieczeństwa zalecane przez Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Producentów Świec.

Przy korzystaniu ze świec, prawie nieuniknione jest, że wosk zabrudzi okolicę lub że podczas przesuwania kropla spadnie na twoje ubranie, dywan lub mebel.

Jeśli na którymkolwiek z tych obiektów powstanie plama, kluczem jest sprawdzenie instrukcji producenta przed wypróbowaniem jakiejkolwiek metody czyszczenia. Prawdopodobnie będą tam jakieś konkretne porady. Jeśli nie ma instrukcji, możliwe jest wykorzystanie następujących sztuczek.

Nigdy nie dotykaj wosku, jeśli jest gorący! Podstawową wskazówką do usunięcia jest poczekanie, aż ostygnie.

Skrobanie na sucho

Zeskrobanie krawędzią plastikowej karty lub nożem działa, jeśli wosk znajduje się na odzieży lub meblach. Staraj się nie ocierać o włókna, ponieważ utrudnia to proces.

Użyj terpentyny

Jak zauważa National Fuels, Alcohol and Portland Administration, spirytus mineralny lub terpentyna to preparat rozpuszczalnikowy często stosowany w przemyśle lakierniczym i w pralniach chemicznych. Można go używać do czyszczenia wosku ze świec na podłogach winylowych, przecierając go szmatką zamoczoną w substancji.

Ponieważ jest to silna substancja chemiczna, nie zapomnij chronić rąk i zastosować maski ochronnej. Archivos Argentinos de Dermatología zwraca uwagę, że zapalenie skóry wywołane tą substancją jest rzadkie, ale nie zmniejsza to prawdopodobieństwa jego wystąpienia poprzez bezpośredni kontakt z produktem lub jego pochodnymi.

Usuwanie wosku – podgrzewanie

Ciepło jest odpowiednim środkiem do usunięcia stopionego wosku z podłogi. Jednym ze sposobów jest zwilżenie go odrobiną gorącej wody, aby rozpuścić wosk i wydobyć go na powierzchnię. Następnie można go wyczyścić wodą z mydłem.

Innym sposobem jest uruchomienie na nim suszarki do włosów. Włącz najwyższą moc grzania urządzenia i pozwól, aby powietrze dmuchało bezpośrednio na zaplamioną podłogę. Gdy wosk stanie się płynny, wytrzyj go szmatką.

Żelazko pomaga również usunąć nalot świecy z ubrań, obrusów i serwetek. Zabieg polega na przykryciu wosku chłonnymi ręcznikami papierowymi i prasowaniu na średnim ogniu. Papier należy zmieniać, w miarę jak będzie nasiąkał.

Nie używaj ręczników z kolorowymi rysunkami, ponieważ wysokie temperatury spowodują, że przeniosą się one na tkaninę.

Zamrażanie

Zamrażanie wosku ze świecy wyróżnia się wśród strategii jego usuwania, ponieważ zimno utwardza go i ułatwia czyszczenie. Jeśli wosk spadnie na mały kawałek tkaniny lub średniej wielkości przedmiot, można go na chwilę włożyć do zamrażarki, poczekać, aż zamarznie, a następnie zeskrobać.

Kiedy pozostałości znajdują się na meblu, proponujemy wziąć kostki lodu owinięte w chłonną szmatkę i położyć je na wosku. Po godzinie powinieneś być w stanie odkleić go bez żadnych problemów. Jeśli nadal są tam jakieś kawałki, możesz je zeskrobać.

Wkładanie lodu do plastikowych toreb i wcieranie wosku przyklejonego do dywanów to tylko krok poprzedzający inne zabiegi. Kolejnym etapem działania jest mycie szamponem, suszenie na słońcu i odkurzanie. Dzięki tym zabiegom można przywrócić czystość zalanych woskiem przedmiotów.

Umyć specjalnymi detergentami

Detergenty pomagają usunąć wosk ze świec z cegieł, cementu i płytek ceramicznych. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zeskrobać zaschnięty wosk, a następnie umyć mieszanką wody i detergentu.

Podobnie pranie poplamionych woskiem ubrań w pralce to niezawodny sposób na usunięcie pozostałości po zamrożeniu i zeskrobaniu wosku.

Świece lawendowe
Bardzo trudno jest ozdobić świecę, aby nie skończyło się na rozlanym wosku. Sprawdź te wskazówki, aby rozwiązać problem.

Używaj specjalnych środków czyszczących

Do tego celu idealnie nadają się uniwersalne spraye czyszczące lub płyny do czyszczenia tapicerki. Wystarczy spryskać wosk środkiem czyszczącym i przetrzeć gąbką lub ściereczką z mikrofibry zwilżoną wodą.

Ocet lub alkohol

Oba płyny są skuteczne, gdy usuwany wosk jest już dość stary. Biały ocet i woda, w równych proporcjach, są przydatne na podłogach winylowych i drewnianych, ponieważ czyszczą i nie blakną. Przetrzyj szmatką, aż nie będzie śladów świecy.

Alkohol usuwa uporczywy wosk z tkanin. Przepis zakłada użycie roztworu dwóch części alkoholu izopropylowego na dwie części wody. Natrzyj ręcznikiem i spłucz zimną wodą. Procedurę należy powtarzać, aż ubranie będzie całkowicie czyste.

Odzyskany wosk ze świecy poddaj recyklingowi

Wosk ze świecy, który powstaje w wyniku skrobania, jest przydatny w rzemiośle lub majsterkowaniu. Zbierz produkt w szklanym słoiczku i miej go zawsze pod ręką.

Sposób recyklingu wosku polega na ponownym stopieniu go i włączeniu knota do wykonania kolejnej świecy. Jest również skutecznym środkiem do woskowania zawiasów i drzwi lub do zastosowania w formie stempla do listów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.