Jak usunąć plamy z żywicy z ubrań, nie uszkadzając ich?

Plamy żywiczne można skutecznie usunąć z odzieży. To tylko kwestia wykonania kilku prostych kroków i uwzględnienia różnych metod.
Jak usunąć plamy z żywicy z ubrań, nie uszkadzając ich?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Plamy z żywicy zwykle pojawiają się na ubraniach po dniu spędzonym na świeżym powietrzu, ponieważ jest to substancja uwalniana z niektórych roślin. To mechanizm obronny przed owadami i mikroorganizmami.

Teraz, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ubranie nie wróci do poprzedniego wyglądu, istnieje kilka sztuczek, które można zastosować, aby je odzyskać. W tym artykule przyjrzymy się, jak usunąć plamy z żywicy z ubrań bez uszkadzania tkanin.

Żywica jest bardzo lepką substancją. Aby ją usunąć, musisz działać natychmiast po powrocie do domu. Im więcej czasu mija, tym bardziej wnika w tkaniny. Uzbrój się też w cierpliwość, ponieważ niektóre z tych wskazówek, którymi się z Tobą podzielimy, wymagają wykonania szeregu kroków.

Środki ostrożności przed rozpoczęciem

Zanim szczegółowo wyjaśnimy różne sposoby usuwania tej plamy, chcemy omówić kilka kwestii, które pomogą Ci utrzymać ubrania w doskonałym stanie. W końcu usuwanie plamy z żywicy byłoby bezużyteczne, jeśli ubranie będzie w złym stanie w wyniku zastosowanych procesów.

Nasze pierwsze ostrzeżenie dotyczy stosowania produktów naturalnych i domowych. Chodzi o to, że sztuczne chemikalia mogą uszkodzić odzież podczas zabiegu odplamiania.

Następnie musisz określić materiał: bawełna, jedwab, wełna lub tkanina syntetyczna. Każda z tych tkanin wymaga innego podejścia i szczególnej ostrożności. Najlepszym rozwiązaniem jest przeczytanie etykiety odzieży.

Gdy wykryjesz plamę, nie próbuj jej usuwać wilgotną szmatką i mydłem, ponieważ efekt się pogorszy. Plama wniknie jeszcze głębiej w tkaninę.

Rozpocznij proces czyszczenia, gdy tylko wrócisz do domu. Żywica zestala się i będzie coraz bardziej przypominać klej, co przysporzy Ci więcej pracy.

Nie zapomnij założyć rękawiczek, aby chronić ręce.

Plastikowe rękawiczki
Rękawiczki zapobiegną kontaktowi z żywicą, która mogłaby przykleić się do skóry.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak usunąć zagniecenia z ubrań bez prasowania

Jak usunąć plamy z żywicy z odzieży za pomocą ciepła

Ciepło jest jednym ze sposobów na usunięcie tej plamy i jest najskuteczniejsze, jeśli żywica jest jeszcze świeża. Rozgrzej to miejsce suszarką do włosów z odległości 20 cm i staraj się poruszać suszarką okrężnymi ruchami, aby nie przypalić ubrania ani nie rozprowadzić plamy.

Gdy zauważysz, że żywica zmiękła, użyj wilgotnej gąbki lub szmatki, aby usunąć żywicę bez pocierania. Powtarzaj ten proces, aż żywica zniknie i pozostanie tylko zabrudzenie. Następnie włóż ubranie do pralki.

Inną metodą, którą uwzględnimy w tym miejscu, jest użycie gorącej wody. W takim przypadku namocz zaplamioną część ubrania w gorącej wodzie na kilka minut, aż żywica zmięknie. Zanim woda ostygnie, wyjmij ubranie i przetrzyj obszar miękką szczotką lub gąbką.

Usuwanie plamy z żywicy na zimno

Najlepiej zastosować tę metodę, jeśli żywica już wyschła. Aby to zrobić, umieść ubranie w zamrażarce, aby plama mogła się zestalić.

Następnie usuń ją za pomocą pędzla lub szpatułki. Jeśli jednak dany materiał jest delikatny, nie polecamy tej metody.

Możesz również nałożyć kostkę lodu na plamę, aż żywica pęknie. Pamiętaj, że bez względu na to, jak skutecznie usuniesz sama żywicę, plama będzie się utrzymywać, dlatego musisz wyprać ubranie ręcznie lub w pralce.

Inne sposoby usuwania plamy z żywicy z ubrań

Następnie przyjrzymy się innym sposobom usuwania tej plamy za pomocą produktów naturalnych i chemicznych.

Białko jajka

Białko jaja polecane jest do usuwania plam z delikatnej odzieży, takiej jak jedwab czy wełna. Umieść białko jajka na plamie i pozostaw na kilka minut. Następnie wypierz jak zwykle.

Soda oczyszczona

Jeśli poplamione ubranie jest w jasnym kolorze, ta technika może się sprawdzić. Wymieszaj odrobinę ciepłej wody z sodą oczyszczoną na pastę.

Nałóż na plamę i pozostaw przez co najmniej godzinę. Następnie upierz ubranie jak zwykle.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Nowe pomysły na stare ubrania

Oliwa z oliwek

Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, zachowaj ostrożność podczas nakładania oliwy z oliwek na materiał. Jeśli dostanie się do czystych części ubrania, później będzie trudno ją usunąć.

Nałóż niewielką ilość oleju na plamę i pozwól mu zacząć działać. Po kilku minutach usuń żywicę szpachelką i przystąp do prania. Jeśli chcesz, przed praniem możesz potrzeć plamę ściereczką z mydłem i wodą.

Aceton

W tym przypadku mówimy już o dość agresywnym produkcie chemicznym, który mógłby uszkodzić ubrania, szczególnie jeśli są delikatne lub w intensywnych kolorach. Nałóż aceton na płatek kosmetyczny i zaaplikuj na plamy z żywicy używając niewielkiego nacisku. Następnie upierz ubranie jak zwykle.

Alkohol

Podobnie jak w przypadku acetonu mówimy o agresywnej substancji chemicznej, chociaż jest to jedna z najskuteczniejszych metod. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że należy go używać na jasnych ubraniach, które nie blakną. Zwilż wacik alkoholem i dociśnij żywicę, aż całkowicie ją usuniesz.

usunąć plamy z żywicy alkoholem
Alkohol to skuteczny środek na plamy. Wymaga jednak delikatnego obchodzenia się z resztą tkaniny, która nie jest poplamiona.

Przy odrobienie cierpliwości możesz usunąć plamy z żywicy z ubrań

Mamy nadzieję, że zastosujesz niektóre z tych metod, aby usunąć plamy z żywicy ze swoich ubrań. Zawsze bierz pod uwagę rodzaj tkaniny przed wyborem tego czy innego środka.

W końcu para dżinsów to nie to samo co jedwabna bluzka czy wełniany sweter. Każda sztuka odzieży wymaga specjalnego podejścia. W razie wątpliwości wypróbuj daną metodę na niewidocznej części odzieży, aby ją przetestować i zobaczyć, jak reaguje tkanina.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • LAGO, J., FERNÁNDEZ, J., & DÍAZ, D. (2005). minimización de los residuos provenientes de la regeneración de las Resinas de las Plantas Desmineralizadoras del crp-amuay. Revista de la Facultad de Ingeniería Universidad Central de Venezuela20(4), 43-54.
  • Hernández, R., & Jordá, M. G. (1981). Plantas medicinales. Editorial Pax México.
  • López-Rodríguez, M., & MARTÍN-MARTÍN, C. (1996). Historiografía de plantas con esencias y resinas de uso en veterinaria (s. XVI-XIX). Ars Pharmaceutica (Internet)37(2), 261-292.
  • Altamirano Tene, M. P., & Pauta Coello, D. C. (2017). Experimentación y sistematización de procedimientos para eliminar diversas manchas de acuerdo al tipo de base textil(Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.