Co zrobić, żeby wełniane ubrania nie drapały?

Jeśli ubrania wełniane drapią, pewne produkty mogą złagodzić ten efekt. W tej przestrzeni dzielimy się z Wami najpopularniejszymi sztuczkami.
Co zrobić, żeby wełniane ubrania nie drapały?

Ostatnia aktualizacja: 09 września, 2022

Wełniane ubrania – taka jak swetry, pulowery czy kamizelki – są zwykle całkiem wygodne, ciepłe i miękkie, gdy są nowe. Czasami jednak tkanina drażni i drapie w kontakcie ze skórą. Co więc możesz zrobić, aby wełniane ubrania nie drapały? W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma świetnymi sztuczkami.

Niezależnie od tego, czy Twoja skóra jest wrażliwa, albo czy wełna jest zniszczona, podczas noszenia odzieży z tego materiału możliwe jest podrażnienie, a nawet reakcje alergiczne. Nie wspominając już o tym, że ciepło i wilgotność zwykle pogarszają dyskomfort. Rzućmy okiem na kilka wskazówek, jak rozwiązać ten problem.

Dlaczego wełniane ubrania drapią?

Wełna jest jednym z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych włókien naturalnych na całym świecie. Uzyskuje się go z owiec i innych zwierząt o długim futrze, takich jak lamy, alpaki i króliki. Jest to niezwykle wszechstronny materiał i jest używany w przemyśle tekstylnym do produkcji czapek, rękawiczek, szalików, płaszczy, swetrów i wielu innych części garderoby.

Wiele osób rezygnuje z kupowania odzieży wełnianej, ponieważ w momencie, gdy przymierzały ubranie, nie mogły znieść drapania. I choć prawdą jest, że niektóre odmiany wywołują swędzenie, nie powinniśmy generalizować ani pozbawiać się zalet tego naturalnego włókna. W końcu to jedno z najlepszych włókien chroniących nas przed zimnem.

Reakcja może zachodzić ze względu na grubość włókna użytego do produkcji, ponieważ jego struktura opiera się na nakładających się łuskach, tworząc produkt końcowy.

Im mniejsza łuska, tym bardziej miękka wełna (jak w przypadku wełny merynosów), a im dłuższa łuska, tym większe może powodować podrażnienia.

Dlaczego wełna swędzi?
Grubość włókna wełny wpływa na jego teksturę. Dlatego niektóre rodzaje wełny powodują swędzenie, a inne nie.

Cztery sztuczki, żeby wełniane ubrania nie drapały

Jeśli nie chcesz pozbyć się swojego ulubionego wełnianego swetra, nie martw się. Istnieje kilka wskazówek, które pozwalają złagodzić fakturę tych ubrań. Zanotuj je dokładnie i sprawdź!

1. Zastosuj zimno

Jeśli czujesz, że zmieniła się faktura Twojego płaszcza i nie chcesz, aby Twoje wełniane ubrania drapały, możesz pomóc sobie używając zimna. Ta technika sprawi, że wełna napręży się i będzie bardziej miękka w dotyku.

Wystarczy włożyć ubranie do plastikowej torby i włożyć do zamrażarki na 3 do 4 godzin. Następnie wyjmij je i zanim założysz, pozwól mu ogrzać się w temperaturze pokojowej.

2. Użyj zmiękczacza i gliceryny

W tej metodzie dodaj łyżkę gliceryny do mydła, którego używasz i delikatnie wypierz ubranie ręcznie. Unikaj szorowania lub prania w pralce, ponieważ spowoduje to tylko podniesienie się łusek wełnianych i zaczną drapać lub stracą jakość.

Następnie dobrze wypłucz dużą ilością zimnej wody i dodaj trochę ulubionego płynu do płukania tkanin. Jeśli chcesz, możesz zrobić własny, domowy płyn do zmiękczania tkanin. Pozostaw na kilka minut i spłucz zimną wodą. Na koniec wysusz w cieniu.

3. Użyj białego octu

Biały ocet może być świetnym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zmiękczanie najbardziej szorstkich tkanin wełnianych. Aby wykorzystać jego działanie, rozcieńcz filiżankę białego octu w litrze wody i pozostaw ubranie w roztworze na 15 minut.

Ta metoda jest skuteczna, ale trzeba pamiętać, że ocet może pozostawić swój charakterystyczny zapach w wełnie. Dlatego pamiętaj, aby później wyprać ubranie pachnącym mydłem lub odrobiną szamponu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Wskazówki, aby ubrania nie gromadziły się w szafie

4. Użyj odżywki do włosów

Zaskoczona? Bez powodu. Wełna to naturalne, organiczne włókno składające się z keratyny, podobnie jak nasze włosy. Możesz wykorzystać wszystkie właściwości odżywki, aby zapewnić miękkość odzieży. Dzięki temu Twoje wełniane ubrania nie będą drapać.

Po wypraniu swetra w zimnej wodzie (pamiętaj, zimna temperatura to jeden z najlepszych przyjaciół wełny), nałóż cienką warstwę odżywki na całe ubranie. Zrób to, ściskając, a nie ciągnąc tkaninę, aby jej nie uszkodzić. Po pół godzinie można ją spłukać dużą ilością wody i pozostawić do wyschnięcia w cieniu. Poza tym, że jest miękka, pachnie przepięknie.

sztuczki, żeby wełna nie swędziła
Odżywka i zabiegi na włosy nawilżają wełnę, dzięki czemu nie będzie drapać.

Aby ubrania wełniane nie drapały, musisz o nie dbać

Jeśli chcesz, aby twoje wełniane ubrania pozostały tak miękkie, jak pierwszego dnia, musisz zachować szczególną ostrożność, aby ich źle nie traktować. Podstawowe wskazówki, takie jak korzystanie z zimna i delikatne pranie odżywką i zmiękczaczem, mogą mieć duży wpływ na działanie wełny. Więc odważ się i zastosuj niektóre z tych technik i ponownie zakochaj się w miękkościwełny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fowler JF Jr, Fowler LM, Lorenz D. Effects of Merino Wool on Atopic Dermatitis Using Clinical, Quality of Life, and Physiological Outcome Measures. Dermatitis. 2019;30(3):198-206. doi:10.1097/DER.0000000000000449
  • Doyle EK, Preston JWV, McGregor BA, Hynd PI. The science behind the wool industry. The importance and value of wool production from sheep. Anim Front. 2021;11(2):15-23. Published 2021 May 17. doi:10.1093/af/vfab005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.