Jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań bez prania?

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, jaki nabierają ubrania po jakimś czasie przechowywania w szafie, mamy kilka prostych wskazówek. Dzięki nim nie będziesz musiał zanosić rzeczy do pralni chemicznej.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań bez prania?

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca, 2022

Czasami nieprzyjemny zapach ubrań pozostaje zaimpregnowany nawet po ich wypraniu. Aby uniknąć konieczności ponownego prania, dzisiaj odkryjesz 8 bardzo skutecznych sposobów na usunięcie tego nieprzyjemnego efektu.

Bardzo często zakładając kurtkę, nagle czujemy zapach szafy, kulek na mole i starych tkanin, które napełniają nas odrazą.

Oczywiste jest, że w takiej sytuacji nie ma nic lepszego niż porządne pranie. Czasami jednak potrzebujemy innych szybkich i skutecznych alternatyw, gdy sama pralka nie daje oczekiwanych rezultatów. Albo gdy po prostu nie ma na to czasu

Jeśli zdarzyło Ci się to kiedyś i szukasz skutecznej strategii, aby usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań, zapoznaj się z tymi 8 wskazówkami. Jesteśmy pewni, że będą dla Ciebie bardzo pomocne.

1. Para i ocet usuwają nieprzyjemny zapachu z ubrań

Parujące ubrania.

Pierwsza wskazówka, którą Ci przedstawimy, może naprawdę wyciągnąć Cię z trudnej sytuacji. Wyobraź sobie, że budzisz się rano i zakładając ulubioną koszulę, zauważasz, że pachnie wilgocią, i to samo jest w szafie.

Nie ma problemu! Mamy skuteczne rozwiązanie. Po prostu weź ją pod prysznic i użyj gorącej wody. Pomysł polega na tym, że sama para usunie nieprzyjemny zapach z ubrania. Zwróć jednak uwagę, jak to zrobić.

Czego potrzebujesz

 • Garnek bardzo gorącej wody
 • ½ szklanki octu (100 ml).

Jak to zrobić

 • Zamknij łazienkę i umieść koszulę w pobliżu prysznica, zawieszając ją na wieszaku.
 • Pod ubraniem umieść garnek z gorącą wodą z octem.
 • Zostaw na jakiś czas i pozwól na stworzenie wilgotnej i parnej atmosfery. Ta kombinacja wsiąknie w koszulę, aby usunąć nieprzyjemny zapach.

2. Zawieś ubrania w otwartych miejscach

Aby usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań lub z określonej części garderoby, nie ma nic lepszego niż powieszenie ich na zewnątrz i umożliwienie porządnego wywietrzenia.

Pamiętaj jednak, że przez „nieprzyjemny zapach” rozumiemy tylko ten specyficzny zapach wilgoci, a nigdy woń ciała czy brudu. W tych ostatnich przypadkach jedyną możliwą opcją jest zwykłe pranie.

Pamiętaj więc, że najlepszym sposobem jest powieszenie ubrań na balkonie, tarasie lub przy otwartym oknie. Powietrze przechodzące przez włókna tkaniny zlikwiduje nieprzyjemne zapachy.

Wieszanie ubrań.

3. Twoje dżinsy w zamrażarce

Propozycja brzmi bez wątpienia nieco ekstremalnie. Dlaczego u licha mielibyśmy wkładać dżinsy do najzimniejszej części lodówki?

Zasadniczo ma to na celu „wyeliminowanie” bakterii powodujących nieprzyjemny zapach, tak powszechny w dżinsach, które zbyt długo leżały w szufladzie. Wyjaśnimy, jak to zrobić.

Kroki, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach dżinsów

 • Ostrożnie złóż dżinsy i włóż je do szczelnej torby.
 • Włóż je do zamrażarki na 40 do 45 minut.
 • Po tym czasie wyjmij je z zamrażarki i rozwieś na kilka minut, aby świeże powietrze dokończyło eliminacji bakterii, które wytwarzają nieprzyjemny zapach w tego typu odzieży.

4. Amoniak do kurtek lub płaszczy

To coś, co przytrafia się praktycznie każdemu z nas. Gdy nadchodzi zima i zdejmujemy płaszcze, od razu czujemy charakterystyczny zapach szafy.

Aby wyeliminować ten irytujący zapach bez konieczności zanoszenia kurtek lub płaszczy do pralni chemicznej, wypróbuj ten prosty środek na bazie amoniaku.

Jak czyścić płaszcze i kurtki na sucho

Czego potrzebujesz

 • Szczotka
 • Ubranie
 • 1 litr gorącej wody (35 uncji)
 • 5 łyżek amoniaku (50 ml)

Jak to zrobić

 • Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to dobrze wyczyścić kurtkę szczotką
 • Następnie należy zwilżyć szmatkę kombinacją wody i amoniaku.
 • Potem przetrzyj szmatką całą kurtkę, aby przeprowadzić „czyszczenie na sucho”.
 • Na koniec powieś ubranie naw powietrzu na kilka godzin. Nieprzyjemny zapach calkowicie zniknie.

5. Olejek z drzewa herbacianego

Butelka olejku z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo skuteczny w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z ubrań, zwłaszcza tych uporczywych. Jeśli nie możesz pozbyć się zapachu szlafroka lub ręczników, piorąc je, wypróbuj tę prostą strategię.

Czego potrzebujesz?

 • Butelka z rozpylaczem.
 • ½ szklanki wody (100 ml)
 • 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego (20 ml)

Jak to zrobić

 • To bardzo proste. Wystarczy spryskać powierzchnię ubrania, na którym koncentruje się zapach i pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu.
 • Wynik jest rewelacyjny.

6. Soda oczyszczona: niezawodna, aby usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań

Jesteśmy pewni, że już słyszałeś o tej sztuczce. Stosowanie sody oczyszczonej to bez wątpienia bardzo skuteczny sposób na przeprowadzenie czyszczenia na sucho.

Jeśli Twój materac, kołdra (koc) lub jakikolwiek inny rodzaj włókna ma nieprzyjemny zapach, wypróbuj tę strategię:

Jak to zrobić

 • Posyp sodą oczyszczoną miejsce, w którym koncentruje się zapach.
 • Ilość sody oczyszczonej, której użyjesz, będzie zależeć od rozmiaru samej odzieży.
 • Zostaw na 1 godzinę. W tym czasie soda pochłonie nieprzyjemny zapach, wilgoć i wszelkie bakterie.

Na koniec po prostu wytrzep sodę oczyszczoną i… to wszystko! Zobaczysz, jaki przyjemny, czysty zapach będzie mieć teraz ubranie lub koc.

7. Papier gazetowy do pochłaniania wilgoci

Materiał ten ma świetne właściwości chłonne, dzięki czemu idealnie nadaje się do usuwania nieprzyjemnych zapachów z ubrań i butów. Papier gazetowy jest w stanie usunąć zapach wilgoci z wnętrza butów w zaledwie kilka godzin, bez konieczności dodawania innych produktów.

Jak to zrobić

Możesz zwinąć gazetę i włożyć ją pod ubranie lub do butów, które chcesz odświeżyć. Wystarczy pozostawić ją na 5 do 6 godzin, aby zauważyć niesamowite zmiany. Możesz również zostawić ją na noc, aby zmaksymalizować wyniki.

Należy pamiętać, że nie jest to szybka metoda. Jeśli więc trochę się spieszysz, może to nie być dla Ciebie najlepsza opcja.

8. Żwirek dla kota i kawa eliminują zapachy z szafy

W większości przypadków nieprzyjemne zapachy pojawiają się w ubraniach, ponieważ pozostają przez dłuższy czas w szafie. Dlatego dobrym pomysłem na wyeliminowanie tych nieprzyjemnych zapachów jest przede wszystkim zapobieganie ich gromadzeniu się.

Istnieje wiele materiałów zdolnych do pochłaniania zapachów otoczenia. Na przykład żwirek dla kota i kawa to tylko niektóre z tych, które z pewnością masz w domu. Żwirek dla kota ma specjalne kryształki, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy, więc wystarczy otworzyć torbę i zostawić ją w szafie na noc, aby zauważyć różnicę.

Mielone ziarna kawy są również w stanie pochłaniać zapachy z otoczenia. Wystarczy włożyć kawę do torebki i włożyć ją do szafy. Należy uważać, aby nie umieścić kawy zbyt blisko bawełnianych ubrań, ponieważ mogą one przesiąknąć aromatem.

Teraz wiesz, jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań bez konieczności prania! Zachęcamy do zastosowania tych wskazówek w praktyce, a wyniki bez wątpienia cię zaskoczą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Abney SE, Ijaz MK, McKinney J, Gerba CP. Laundry Hygiene and Odor Control: State of the Science. Appl Environ Microbiol. 2021 Jun 25;87(14):e0300220.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.