Domowy środek na łupież na bazie octu

Domowy środek na łupież na bazie octu

Napisany przez Angélica Quijano

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Łupież powstaje, kiedy skóra głowy łuszczy się. Chociaż nie jest to poważne zagrożenie z medycznego punktu widzenia, może stać się bardzo irytujące dla osób, które się z nim borykają. Poznaj prosty domowy środek na łupież na bazie octu, dzięki którego możesz pozbyć się tego problemu.

Stosowanie octu w leczeniu łupieżu może zaskakiwać, bo kojarzony jest raczej jako jeden z popularnych dodatków w kuchniach na całym świecie, zwykle używany jako sos do sałatek. Jednak warto wiedzieć, że przypisuje się mu pewne właściwości, które mogą okazać się korzystne dla włosów.

Ten kwaśny płyn, wytwarzany z alkoholu w procesie fermentacji octowej, został już w całej swojej historii skojarzony z leczeniem różnych przypadłości i objawów. W tym artykule opowiemy Ci powiemy więcej o jego zaletach oraz o tym, w jaki sposób może pomóc wyeliminować łupież. Zaczynamy!

Ocet jabłkowy – skuteczny środek na łupież?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś kilka małych białych kropek na ciemnych ubraniach? Łupież, znany również jako pityriasis capillitii, to częsty problem skóry głowy. Chociaż nie jest to poważny stan chorobowy, może być kłopotliwy i trudny do wyeliminowania.

Według danych Kliniki Mayo objawy mogą nasilać się z powodu stresu. Są one zwykle bardziej powszechne w suchych i zimnych porach roku. Jeśli chodzi o przyczyny, wymieniane są następujące:

  • podrażniona, tłusta lub sucha skóra,
  • niewystarczająco częste mycie włosów,
  • obecność grzyba znanego jako Malassezia. Żywi się on olejami obecnymi na skórze głowy u większości dorosłych ludzi,
  • kontaktowe zapalenie skóry – pojawia się wraz z wykorzystaniem niektórych produktów do pielęgnacji włosów,
  • inne choroby skóry, takie jak łuszczyca i wypryski.

Okazuje się, że problem łupieżu można kontrolować za pomocą środka domowego na bazie na octu jabłkowego, który opisujemy poniżej. Z niepotwierdzonych danych wynika, że jego stosowanie może zmniejszyć łuszczenie skóry głowy i złagodzić objawy związane z tym problemem.

Chociaż nie ma dowodów naukowych na poparcie wpływu octu w leczeniu łupieżu, w artykule opublikowanym z „Natural Product Research” możemy przeczytać, że produkt ten ma potencjał przeciwbakteryjny, więc może ograniczyć wzrost niektórych bakterii i grzybów.

Łupież we włosach
Łupież to łuszczenie się skóry głowy spowodowane przez rozmnażającego grzyba.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czy można przedawkować ocet jabłkowy?

Domowy środek na łupież – jak go używać?

Chociaż, jak już wspomnieliśmy, nie ma badań, które sprawdzały i potwierdzałyby skuteczność octu w usuwaniu łupieżu, możesz sam/sama się przekonać, ponieważ jego stosowanie uznaje się za bezpieczne. Aby korzystać z zalet tego domowego środka, należy wykonać następujące kroki:

  • Na początek rozcieńczyć pół szklanki octu jabłkowego w połowie szklanki ciepłej wody.
  • Następnie umyć włosy szamponem i spłukać jak zwykle.
  • Nałożyć ocet na całą skórę głowy za pomocą bawełnianego kawałka materiału i delikatnie masować delikatnie przez około 3 do 5 minut.
  • Pozostawić do naturalnego wyschnięcia.
  • Jeśli to za konieczne, użyć odżywki.
  • Można powtarzać ten proces codziennie, aż objawy zaczną ustępować.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Rzadsze mycie włosów? oto 9 sprytnych sposobów

Domowy środek na łupież: inne sposoby

Swędzenie i łuszczenie przy łupieżu w większości przypadków mogą być kontrolowane. Istnieje kilka antyłupieżowych alternatywy na rynku, które pomagają zmniejszyć nagromadzenie tłuszczu i komórek skóry. Konieczne może okazać się wypróbowanie więcej niż jednej opcji, aby znaleźć odpowiednią dla Ciebie.

Istnieją jednak także alternatywne środki, które mogą zredukować bądź wyeliminować objawy łupieżu. Więc jeśli cierpisz na ten problem skóry, można również spróbować następujących sposobów takich jak:

  1. Zarządzanie stresem. W miarę możliwości ważne jest, aby nauczyć się zarządzać negatywnymi emocjami, ponieważ mogą one wpływać na ogólny stan zdrowia. Chociaż brzmi to dziwnie, może również nasilić objawy łupieżu.
  2. Zbilansowana dieta. Dieta powinna zawierać wystarczająco dużo cynku, a także kompleks witaminy B. Ponadto niektóre rodzaje tłuszczów zawartych w pokarmie może pomóc zapobiegać powstawaniu łupieżu.
  3. Częste mycie włosów szamponem. Jeśli masz tłustą skórę głowy, szampon na co dzień pomoże odblokować pory. Pamiętaj, żeby delikatnie masować skórę głowy i ostrożnie spłukiwać pianę.
  4. Ograniczenie produktów do pielęgnacji włosów. Produkty do stylizacji mogą gromadzić się na włosach i skórze głowy, przez co staje się ona bardziej tłusta.

Ponadto warto wymienić stosowanie olejku z drzewa herbacianego, który również wykazuje pozytywne skutki w kontrolowaniu tego problemu. Wynika to z jego właściwości antyseptycznych, antybiotycznych i przeciwgrzybiczych. Jednak ta alternatywa może powodować podrażnienie u osób o wrażliwej skórze.

Mycie włosów
Nie ma magicznych rozwiązań dla pozbycia się łupieżu, ale można połączyć środki komercyjne z różnymi naturalnymi preparatami.

Możliwe działania niepożądane

Nie zapominaj, że ważne jest, aby wnikliwie obserwować efekty stosowania zarówno octu jabłkowego, jak i każdego innego środka zwalczania łupieżu. Niektóre produkty mogą bowiem nasilać objawy.

Jeśli chodzi o ocet, ponieważ jest to bardzo kwaśna substancja, może powodować oparzenia po nałożeniu na skórę. W takim przypadku najlepiej jest przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem, aby, w zależności od przypadku, wdrożyć odpowiednie leczenie.

Na koniec warto wspomnieć, że łupież często wymaga podejścia z różnych stron. Dlatego pamiętaj, że ocet nie jest magicznym rozwiązaniem problemu, ale jeszcze jedną z opcji do wyboru.

Ten artykuł został zweryfikowany i zatwierdzony przez lekarza Leonardo Biolatto 1 września 2020.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Clínica Mayo. Caspas. (2019). Recuperado el 12 de agosto de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850
  • Gopal J, Anthonydhason V, Muthu M, et al. Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect. Nat Prod Res. 2019;33(6):906-910. doi:10.1080/14786419.2017.1413567
  • Bonifaz, Alexandro, et al. “Estudio comparativo de dos esquemas de tratamiento para dermatitis seborreica capitis con champú de ciclopiroxolamina/piritionato de zinc/keluamida (CPO/PZ/K).” Dermatología cosmética, médica y quirúrgica 13.3 (2015): 188-193.
  • Torres, E., R. Arenas, and C. Atoche-Diéguez. “Infecciones causadas por el género Malassezia.” Med Cutan Iber Lat Am 36.6 (2008): 265-284.
  • Laborda, P., P. Zaballos, and A. Garrido. “Semiologia de la dermatosis de cuero cabelludo.” Revista de Medicina integral (2011).
  • Chunata Sánchez, Lidia Mariela. Tratamiento de la Pityriasis Capitis del Cuero Cabelludo Producida por Malassezia globosa con Sampoo de Romero (Rosmarinus officinalis). BS thesis. 2012.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.