Rzadsze mycie włosów? oto 9 sprytnych sposobów

Kiedy nasze włosy przetłuszczają się i stają się nieświeże, czujemy się niekomfortowo. Często prowadzi to do ich częstego mycia. Nie oznacza to jednak, że pomoże to w dłuższym utrzymaniu ich w czystości. Dzisiejszy artykuł przybliży ci sposoby na utrzymanie świeżych włosów.
Rzadsze mycie włosów? oto 9 sprytnych sposobów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Jednym z najbardziej powszechnych kłopotów kosmetycznych są nieświeże włosy. Jest to problem, który wielokrotnie powoduje, że czujemy się niepewnie i niekomfortowo. W końcu uczesanie to jedna z najbardziej zauważalnych części naszego wizerunku. Czytaj dalej, a odkryjesz proste sposoby na utrzymanie fryzury w czystości, a co za tym idzie, rzadsze mycie włosów.

1. Myj włosy wodą przegotowaną lub filtrowaną

Ten pierwszy prosty a zarazem skuteczny sposób pomoże ci na dłużej utrzymać włosy w czystości oraz sprawi, że będziesz mogła je rzadziej myć. Spłucz głowę przegotowaną lub filtrowaną wodą o temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza.

Mycie włosów
Mycie włosów

2. Nie nadużywaj produktów do pielęgnacji i stylizacji

Niektóre z kosmetyków przeznaczonych do włosów lub ich składniki, np. keratyna, przyczyniają się do ich znacznej utraty świeżości. Należą do nich suchy szampon, lakier do włosów, a także żele czy pasty.

Dlatego, aby zapobiec ich przetłuszczaniu się i utracie lekkości, powinnaś ograniczyć użycie tych produktów. Staraj się stosować ich niewielkie ilości, a najlepiej używaj ich maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu.

3. Ogranicz czesanie włosów i używaj grzebienia

Pomimo powszechnego przekonania, włosy czesane często wcale nie wyglądają ładniej i nie mają więcej blasku. Wręcz przeciwnie – im częściej ich dotykasz, tym szybciej tracą świeżość.

W związku z tym powinnaś czesać je dwa lub trzy razy dziennie. Dodatkowo, zamiast szczotki powinnaś używać grzebienia. Dzięki temu będziesz miała mniej rozdwojone końcówki, a włosy będą gładkie jak jedwab.

Grzebień do włosów

4. Używaj pianki do stylizacji

Aby twoje włosy wyglądały naturalnie, powinnaś pozbyć się takich produktów, jak żel czy lakier do włosów, ponieważ mają one działanie wysuszające. Tego typu kosmetyki zamień na piankę. Jest to szybki i lekki sposób na stylizację fryzury.

5. Stosuj szampony pozbawione SLS

Sodium lauryl sulfate, znany wszystkim pod nazwą SLS jest nietoksyczną substancją dodawaną do szamponów. U niektórych powoduje podrażnienia i wysuszanie skóry głowy, a także przyczynia się do przetłuszczania włosów.

Jeśli jesteś jedną z osób, których dotyczy ten problem, powinnaś wybierać szampon, który nie zawiera tego typu składników. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie maseczek i olejków jako zamienników.

Szampon bez SLS

Możesz również wypróbować złuszczających toników lub masek domowej roboty wykonanych z naturalnych składników.

6. Stylizuj fryzurę niską temperaturą

Jeśli zbyt często używasz suszarki do włosów, prostownicy czy lokówki, może to spowodować, że twoje włosy szybciej się niszczą i wysuszą. Aby tego uniknąć, ustawiaj temperaturę urządzeń pomiędzy 150 a 180 stopni Celsjusza.

7. Stosuj peeling na skalp

Sporadyczne stosowanie peelingu na skórę głowy pomoże w pozbyciu się martwych komórek skórnych, a także  usunie zanieczyszczenia. Dodatkowo zabieg ten wzmocni mieszki włosowe, dzięki czemu twoje włosy będą rosły zdrowsze i mocniejsze.

Balsam do włosów

8. Częściej zmieniaj pościel

Twoje włosy mogą szybciej tracić świeżość, jeśli nie zmieniasz regularnie pościeli.

Poszwy na poduszki pochłaniają wszystkie produkty, które stosujesz do włosów. Podobnie jak sebum wydzielane przez skórę. W rezultacie twoja pościel jest pełna zanieczyszczeń. Dlatego bardzo ważne jest, abyś regularnie wymieniała pościel – przynajmniej raz w tygodniu.

9. Chroń włosy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Ostatni sposób na świeżą fryzurę to jej ochrona w czasie zimy i lata, kiedy temperatury są bardzo niskie i bardzo wysokie. Niekorzystne warunki atmosferyczne stymulują produkcję sebum na skórze głowy.

Zdrowe i zadbane włosy

Najlepszym sposobem na ochronę włosów jest noszenie nakrycia głowy. Wykorzystaj do tego modny kapelusz, chustkę lub ciekawą czapkę. Pomoże to zabezpieczyć włosy, a dodatkowo doda ci wdzięku. Jeśli będziesz stosować powyższe wskazówki, twoja fryzura będzie lśniąca i piękna!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.