Herbata lipowa: zastosowania, zalety i przeciwwskazania

Herbata lipowa kojarzy się z relaksacją, może pomóc zasnąć, a nawet złagodzić ból. Tutaj pokażemy Ci wszystko, co musisz o niej wiedzieć.
Herbata lipowa: zastosowania, zalety i przeciwwskazania

Napisany przez Daniela Andarcia

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli jesteś miłośnikiem herbat ziołowych, prawdopodobnie spodoba ci się słodki, kwiatowy smak herbaty lipowej, znanej również jako herbata z kwiatu lipy. Herbata lipowa jest przygotowywana z owoców rodzaju drzew o nazwie Tilia, który są dobrze znane ze swoich właściwości uspokajających. W rzeczywistości gatunek Tilia cordata, znany również jako lipa północna lub lipa drobnolistna, ma najsilniejsze właściwości w tym względzie.

Dzięki tym właściwościom, nie dziwi fakt, że medycyna ludowa wykorzystuje herbatę lipową w tym i innych celach – na przykład w celu obniżenia ciśnienia krwi, złagodzenia niestrawności i uspokojenia niepokoju. Zobaczmy więc, co nauka ma do powiedzenia na temat tego naparu.

Jakie zastosowania i możliwe zalety ma herbata lipowa

Tradycyjna medycyna wykorzystuje również inne części tych drzew, takie jak liście, kwiaty i kora. Ponadto mikstury te są zwykle wytwarzane z co najmniej dwóch różnych gatunków drzew.

Najczęściej wybiera się T. cordata i T. platyphyllos, przy czym alternatywnymi nazwami są lipa pospolita i lipa wielkolistna. Oto, jak ta mikstura może przyczynić się do twojego zdrowia.

1. Sprzyja relaksowi

Herbata lipowa od setek lat jest sprzymierzeńcem relaksu. Była nawet używana do łagodzenia objawów lęku. Według badań opublikowanych w Journal of Ethnopharmacology, ekstrakt z gatunku T. tomentosa (lipa srebrzysta lub lipa węgierska ) ma silne właściwości uspokajające.

W rzeczywistości badania wykazały, że może działać jak kwas gamma-aminomasłowy (GABA), substancja, która tłumi pobudliwość neuronów. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić to zjawisko.

Herbata lipowa na niepokój.
Wśród naparów na stany lękowe herbata lipowa jest jednym z najbardziej uznanych na świecie.

2. Jako naturalny środek przeciwzapalny

Uszkodzenia oksydacyjne wywołane przez wolne rodniki mogą powodować stan zapalny. Na szczęście części drzew Tilia, takie jak kwiaty i pąki, zawierają przeciwutleniacze zwane flawonoidami.

Mówiąc dokładniej, pąki zawierają tyrozynę, kwercetynę i kemferol. Po pierwsze, wykazano, że tyrozyna jest w stanie hamować wolne rodniki.

Po drugie, istnieją naukowe dowody na to, że kemferol może zmniejszać stan zapalny, a także pomagać w walce z mutacjami komórek. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania.

3. Łagodzi lekki ból

Przeciwutleniacze w herbacie lipowej mogą zmniejszać ból. Według badań przeprowadzonych na gryzoniach z opuchniętymi łapami, przyjmowanie 100 miligramów tyrozyny na kilogram masy ciała zmniejszyło obrzęk o 27% i ból o 31%.

Ponadto badanie u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów wykazało, że suplementacja 500 miligramami kwercetyny zmniejsza ból i stan zapalny. Jednak biorąc pod uwagę, że 80 miligramów kwercetyny dziennie to wysoka dawka, 500 miligramów to wyjątkowo wysoka dawka, dlatego konieczne są dalsze badania nad jej zastosowaniem klinicznym.

4. Ma właściwości moczopędne

W medycynie tradycyjnej herbata lipowa jest używana do wywoływania pocenia się i kaszlu podczas drobnych problemów zdrowotnych układu oddechowego, takich jak przeziębienia. Na przykład w Niemczech oficjalnie zaleca się 1-2 filiżanki herbaty lipowej przed snem w celu stymulacji pocenia się u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

Uważa się, że te efekty są spowodowane kombinacją związków roślinnych. A dokładniej, kwercetyny, kemferolu i kwasu p-kumarowego. Ale nadal potrzebne są dalsze badania.

5. Herbata lipowa może obniżyć ciśnienie krwi

Niektóre ziołowe składniki herbaty lipowej, w tym tyrozyna, rutozyd i kwas chlorogenowy, są związane z obniżaniem ciśnienia krwi. W rzeczywistości badanie na gryzoniach wykazało, że wstrzykiwanie 1, 5 i 10 miligramów tyrozyny na kilogram masy ciała zmniejsza skurczowe ciśnienie krwi.

6. Poprawia jakość snu

To jedno z najpopularniejszych zastosowań herbaty lipowej. Ale co mówią badania? Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Sleep Medicine, związki roślinne w tej herbacie mają działanie uspokajające, które sprzyjają relaksacji.

Podobnie badania na gryzoniach wykazały, że ekstrakty z drzew Tilia w Meksyku były w stanie wywołać sedację. Naukowcy doszli do wniosku, że ekstrakt był w stanie działać depresyjnie na układ nerwowy i powodować senność.

7. Uśmierzanie rozstroju żołądka

W medycynie ludowej herbata lipowa jest skutecznym lekarstwem na dolegliwości żołądkowe. Badanie u dzieci z biegunką oporną na antybiotyki wykazało, że tyrozyna obecna w tej roślinie ma właściwości antybakteryjne, co może działać w bakteryjnym zapaleniu żołądka i jelit. Jednak wciąż potrzeba więcej dowodów na poparcie tej korzyści.

Kobieta z bólem brzucha.
Jeśli zapalenie żołądka i jelit jest pochodzenia bakteryjnego, działanie herbaty lipowej byłoby korzystne. Chociaż wymagane dawki nie są jeszcze jasno określone.

Zagrożenia i zalecenia dotyczące stosowania herbaty lipowej

Według Europejskiej Agencji Leków (EMA) spożywanie herbaty lipowej jest bezpieczne, o ile jest umiarkowane. W liczbach przekłada się to na od 2 do 4 gramów mieszanki herbaty dziennie. Należy pamiętać, że kubek o pojemności 8 uncji zawiera około 1,5 grama herbaty, więc nie zaleca się więcej niż 3 dziennie.

Ponadto, następujące osoby powinny zawsze tego unikać:

  • Dzieci
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią
  • Osoby uczulone na drzewa z rodzaju Tilia
  • Pacjenci z chorobami serca
  • Osoby przyjmujące leki zawierające lit lub diuretyki

Dowiedz się więcej w tym artykule: 4 najbardziej moczopędne napary

Herbata lipowa: zawsze z umiarem

Podsumowując, herbata lipowa jest ceniona w medycynie ludowej ze względu na dużą ilość korzyści zdrowotnych. Od wywoływania relaksu i pomagania w zasypianiu po łagodzenie bólu i dyskomfortu w żołądku. Jednak biorąc pod uwagę jej działanie uspokajające, należy ją przyjmować z umiarem. Nie zaleca się picia więcej niż 3 filiżanek dziennie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Allio, A., Calorio, C., Franchino, C., Gavello, D., Carbone, E., & Marcantoni, A. (2015). Bud extracts from Tilia tomentosa Moench inhibit hippocampal neuronal firing through GABAA and benzodiazepine receptors activation. Journal of ethnopharmacology, 172, 288–296. https://doi.org/10.1016/j.jep.2015.06.016
  • Toker, G., Küpeli, E., Memisoğlu, M., & Yesilada, E. (2004). Flavonoids with antinociceptive and anti-inflammatory activities from the leaves of Tilia argentea (silver linden). Journal of ethnopharmacology, 95(2-3), 393–397. https://doi.org/10.1016/j.jep.2004.08.008
  • Chen, A. Y., & Chen, Y. C. (2013). A review of the dietary flavonoid, kaempferol on human health and cancer chemoprevention. Food chemistry, 138(4), 2099–2107. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2012.11.139
  • Dahlhamer, J., Lucas, J., Zelaya, C., Nahin, R., Mackey, S., DeBar, L., Kerns, R., Von Korff, M., Porter, L., & Helmick, C. (2018). Prevalence of Chronic Pain and High-Impact Chronic Pain Among Adults – United States, 2016. MMWR. Morbidity and mortality weekly report, 67(36), 1001–1006. https://doi.org/10.15585/mmwr.mm6736a2
  • Grochowski, D.M., Locatelli, M., Granica, S., Cacciagrano, F. and Tomczyk, M. (2018), A Review on the Dietary Flavonoid Tiliroside. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 17: 1395-1421. https://doi.org/10.1111/1541-4337.12389
  • Carullo, G., Cappello, A. R., Frattaruolo, L., Badolato, M., Armentano, B., & Aiello, F. (2017). Quercetin and derivatives: useful tools in inflammation and pain management. Future medicinal chemistry, 9(1), 79–93. https://doi.org/10.4155/fmc-2016-0186
  • Aderogba, M. A., McGaw, L. J., Bezabih, M., & Abegaz, B. M. (2011). Isolation and characterisation of novel antioxidant constituents of Croton zambesicus leaf extract. Natural product research, 25(13), 1224–1233. https://doi.org/10.1080/14786419.2010.532499
  • Roth T. (2007). Insomnia: definition, prevalence, etiology, and consequences. Journal of clinical sleep medicine : JCSM : official publication of the American Academy of Sleep Medicine, 3(5 Suppl), S7–S10.
  • Aguirre-Hernández, E., Martínez, A. L., González-Trujano, M. E., Moreno, J., Vibrans, H., & Soto-Hernández, M. (2007). Pharmacological evaluation of the anxiolytic and sedative effects of Tilia americana L. var. mexicana in mice. Journal of ethnopharmacology, 109(1), 140–145. https://doi.org/10.1016/j.jep.2006.07.017
  • Calzada, F., Juárez, T., García-Hernández, N., Valdes, M., Ávila, O., Mulia, L. Y., & Velázquez, C. (2017). Antiprotozoal, Antibacterial and Antidiarrheal Properties from the Flowers of Chiranthodendron pentadactylon and Isolated Flavonoids. Pharmacognosy magazine, 13(50), 240–244. https://doi.org/10.4103/0973-1296.204564

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.