Rzeczy które powinnaś wyrzucić z Twojej szafy

Gromadzące się ubrania mogą zamienić szafę w prawdziwy chaos pełen niefunkcjonalnych ubrań i akcesoriów. Dzielimy się pomysłami, jak odmienić tę przestrzeń.
Rzeczy które powinnaś wyrzucić z Twojej szafy

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zmiana pory roku i wyprzedaże są dla wielu osób bodźcem do zapełniania szafy mało przydatnymi produktami. Jeśli chodzi o modę, różne tanie marki odgrywają fundamentalną rolę w dążeniu do przekształcenia konsumentów w kompulsywnych nabywców. Dlatego w Twojej szafie są rzeczy, które powinnaś wyrzucić, a nie zbierać.

Posiadanie dużej ilości ubrań nie jest równoznaczne z tym, że zawsze dobrze wyglądasz. Styl to jedna z tych kwestii, które najczęściej gubią się w źle skomponowanej garderobie. Idealna szafa powinna zawierać przede wszystkim kluczowe części garderoby. Takie, które pasują do naszej sylwetki i oczywiście te, które są klasą same w sobie.

Sprzątanie i porządkowanie to dwie podstawowe zasady, aby nadać szafie nowy i odświeżony wygląd. Wszystko jednak zaczyna się od chęci zmiany. A to oznacza nie tylko zrobienie nowej przestrzeni dla tego, co jest naprawdę potrzebne.

Ale również pozbycie się wszystkiego, co w rzeczywistości jest bezużyteczne lub niepraktyczne. Zatem jak zidentyfikować rzeczy, które powinnaś wyrzucić??

Rzeczy z Twojej szafy, które powinnaś bezzwłocznie wyrzucić

Przeanalizujemy niektóre rzeczy w Twojej szafie, które powinnaś wyrzucić. Jeśli nie zrobisz tego od razu, nie odkładaj tego również na długi czas. Im szybciej zabierzesz się do pracy, tym lepsze efekty osiągniesz w czyszczeniu szafy.

Przeczytaj również ten praktyczny materiał: Dowiedz się, jak wykonać własnoręcznie proste organizery na ubrania!

1. Przestarzałe trendy

Moda zmienia się coraz szybciej i z sezonu na sezon styl i fasony ulegają przeobrażeniom. Może ta błyszcząca sukienka lub kraciasty wzór, który jakiś czas temu tak bardzo zachwycał na wybiegach, mógłby ustąpić miejsca jakiejś bardziej ponadczasowej części garderoby?

I choć śledzenie tendencji i modnych trendów nie jest złym pomysłem, to warto się zastanowić, które z nich całkowicie przemijają po jednym sezonie. Czy zatem nie powinnaś wyrzucić tych rzeczy, które prawdopodobnie już nigdy się nie powtórzą.

szafa pełna ubrań
Przeglądanie szafy należy robić często, ponieważ zawsze są rzeczy, które pozostają, mimo że tracą swoją przydatność.

2. Stare rzeczy, które powinnaś wyrzucić

Niektóre stare ubrania niepotrzebnie wiążą się z sentymentami. Wspomnienia tak dobrze dopasowanego swetra lub spodni mogą być świetne, ale jeśli są już zużyte i bezużyteczne, najlepiej je wyrzucić.

Ubranie, które wyrzucasz ustępuje miejsca temu, które nabywasz – to jedna ze sztuczek, aby stworzyć przestrzeń na nowe rzeczy.

3. Odwieczny dylemat rozmiaru

Ciało się zmienia, a to oznacza, że ​​ubrania również. Ratowanie pewnych części garderoby, które nie pasują do aktualnych wymiarów to dość typowa praktyka. Ale jednocześnie to działanie, które przyczynia się do zbierania ciuchów, które nie mają żadnego sensu. Jeśli się ich pozbędziesz, być może inne osoby o wiele lepiej je wykorzystają.

4. Uszkodzone przedmioty to rzeczy, które powinnaś natychmiast wyrzucić

Dotyczy biżuterii, okularów, toreb, a nawet sztuk odzieży. To, co jest zepsute, jest bezużyteczne. Jeśli zostawiłaś to w szafie, myśląc o naprawie, ale czas minął i do naprawy nie doszło, najwyższy czas się pożegnać.

W tym sensie spodnie, które się poplamiły podczas prania lub jedzenia, muszą zakończyć żywot i ustąpić miejsca czemuś lepszemu.

5. Buty, które uwierają należą do rzeczy, które powinnaś wyrzucić

To jeden z najczęstszych problemów. Nowa para butów może być usprawiedliwieniem, by nie wyrzucać ich z szafy. Ale jeśli sprawiają Ci ból i ciągle nie możesz się w nich poczuć komfortowo, najlepiej wystawić je na zewnątrz.

6. Ubrania bez sensu

Impulsywne zakupy lub niechciane prezenty często powodują, że garderoba zapełnia się niepotrzebnymi drobiazgami, które często nie pasują do własnego stylu. Prawda jest taka, że ​​jeśli coś ci się nie podoba, nie ma możliwości, abyś to założyła. A to więcej niż wystarczający powód, aby tej rzeczy nie oszczędzać.

Ubrania w szafie
Uporządkowana szafa nie jest pozbawiona rzeczy, które należy wyrzucić, dlatego wygospodaruj czas na dokładną kontrolę.

Wskazówki, jak pozbyć się z szafy rzeczy, które należy wyrzucić

Marie Kondo, autorka książki „Magia porządku, narzędzia do porządkowania życia”, proponuje wiele rad na temat utrzymywania naszej egzystencji w równowadze. Jej metoda streszcza się w tym, że musisz zadać sobie pytania na temat używania każdego z ubrań.

Czy wywołują u Ciebie pozytywne emocje i czy są funkcjonalne. Ponadto proponuje podziękować każdej rzeczy, którą wyrzucasz.

Ponadto proponuje też inne podstawowe zasady. Jedną z nich jest to, że przestrzeń w szafie decyduje o tym, ile sztuk odzieży możemy przechowywać. Druga to szafa kapsułowa, którą tworzymy z podstawowych i klasycznych wzorów lub rzeczy w neutralnych kolorach, na ogół bardziej ponadczasowych.

Wcielenie się w rolę stylisty to kolejny sposób na pozbycie się rzeczy, które już się nie przydadzą. Wyjęcie wszystkich ciuchów z szafy i układanie stylizacji to kreatywny pomysł na zdefiniowanie tego, co jest konieczne, a co nie.

Dotyczy to również wyszukiwania strojów na każdy sezon, robienia listy niezbędnych rzeczy i organizowania szafy w większym porządku.

Chociaż wszystkie te działania mogą mieć sens, musisz zadać sobie pytanie, czy naprawdę tego potrzebujesz. Jest to pierwszy krok w kierunku bardziej odpowiedzialnej konsumpcji, która musi być ukierunkowana na zaspokojenie prawdziwych potrzeb.

To może Cię zainteresować ...
Dlaczego na ubraniach w szafie pojawia się pleśń?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dlaczego na ubraniach w szafie pojawia się pleśń?

Przestrzenie o słabej wentylacji, takie jak szafy, mają tendencję do problemów z wilgocią i pleśnią. Czy na Twoich ubraniach pojawiają się plamy i ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marie Kondo. La Magia del Orden. editorial Aguilar; 2010 [consultado marzo 2021].
  • Saray Martín.  El método Armario Cápsula [Internet]. Barcelona: Penguin Random House Grupo Editorial; 2017 [consultado marzo 2021]. Disponible en: https://books.google.com.co/books?id=j8kLDgAAQBAJ&printsec=frontcover&dq=armario+capsula&hl=es&sa=X&ved=2ahUKEwj83pWy7tPvAhUCyFkKHWOYANsQ6AEwAHoECAQQAg#v=onepage&q=armario%20capsula&f=false

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.