Dlaczego pojawia się widzenie kalejdoskopowe?

Widzenie kalejdoskopowe jest często aurą migreny wzrokowej lub ocznej. Jednak u niektórych pacjentów jest to również wczesny objaw udaru mózgu.
Dlaczego pojawia się widzenie kalejdoskopowe?
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Widzenie kalejdoskopowe to wizualna iluzja stworzona przez mózg, w której można zobaczyć jasne lub załamane kolory, podobne do tych, które można zobaczyć przez kalejdoskop. Występuje jako jedna z aur migreny siatkówkowej, ale może również się wiązać z innymi poważniejszymi patologiami, takimi jak przemijające napady niedokrwienne i odwarstwienie siatkówki.

Termin aura odnosi się do zaburzeń czucia, które mogą wystąpić przed wystąpieniem migrenowego bólu głowy. Widzenie kalejdoskopowe nie jest jedynym zaburzeniem widzenia, można również zobaczyć martwe punkty lub jasne światła.

Aury lub zaburzenia czuciowe mogą dotyczyć do 20% osób z migreną. Poprzedzają ból i trwają około 30 minut, chociaż mogą trwać od 5 minut do 1 godziny.

Ból głowy pojawia się zwykle 10 do 15 minut po aurze.

Czym jest widzenie kalejdoskopowe?

Widzenie kalejdoskopowe jest iluzją wytwarzaną przez zmiany w korze wzrokowej mózgu. Kolory stają się jaśniejsze lub popękane, a czasami obrazy się poruszają.

Może dotyczyć jednego lub obu oczu, a także tylko części lub całego pola widzenia.

Widzenie kalejdoskopowe powstaje w wyniku nagłego wzrostu aktywności neuronów i występuje z bólem lub bez. Termin medyczny to mroczek migoczący.

Migrena wzrokowa lub oczna jest główną przyczyną widzenia kalejdoskopowego. Jednak może ono również wystąpić w przypadku migreny siatkówkowej, udarów lub z powodu stosowania halucynogenów.

Kobieta z migreną.
Chociaż jest charakterystyczne dla migreny z aurą, zaburzenie może wystąpić w innych poważniejszych stanach.

Migrena oczna

Tak zwana migrena wzrokowa lub oczna powstaje na skutek nieprawidłowości strukturalnych w neuronach kory wzrokowej. Może upłynąć nawet godzina po widzeniu kalejdoskopowym, aby doświadczyć bólu głowy. Podobnie jak w innych przypadkach, może nie wystąpić ból głowy, co nazywa się cichą migreną.

Zaburzenia czucia zwykle trwają od 10 do 30 minut, ale mogą trwać nawet do 1 godziny. Oprócz tego, że wynikają z nieprawidłowości strukturalnych kory wzrokowej, mogą mieć związek z dysfunkcją widzenia obuocznego (nieprawidłowe ustawienie oczu).

Migrena siatkówkowa

Chociaż można ją pomylić z poprzednią odmianą, migrena siatkówkowa jako przyczyna widzenia kalejdoskopowego ma podobne objawy, chociaż inne pochodzenie. Powstaje jako odpowiedź na zmniejszony przepływ krwi do siatkówki, więc objawy są jednostronne.

Oprócz kalejdoskopowego widzenia powoduje migotanie świateł, martwe pole lub chwilową ślepotę. Związany z nią ból głowy ma charakter pulsujący i występuje w środku głowy po stronie chorego oka.

W przypadku migreny wzrokowej lub ocznej zniekształcony obraz występuje w obu oczach. W przypadku migreny siatkówkowej występuje tylko w jednym oku.

Aby mieć pewność, że dotyczy to obu oczu, zaleca się zakrycie jednego oka, a następnie drugiego. Jeśli zaburzenie dotyczy obu oczu, zniekształcony obraz powstaje w każdym oku z osobna.

Udar (CVA)

Jest skutkiem zablokowania przepływu krwi do mózgu. Może się wiązać z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, zakrzepami blokującymi przejście lub zwężeniem, spowodowanym obecnością blaszek ze złogami tłuszczu.

Stan ten nazywa się przemijającym udarem, gdyż chodzi o tymczasową blokadę, w której objawy trwają od kilku minut do maksymalnie 24 godzin. Po takim przejściowym ataku niedokrwiennym istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego udaru w przyszłości.

Wszelkie objawy udaru należy niezwłocznie zgłaszać lekarzom. Objawy są bardzo zróżnicowane i obejmują:

 • Dezorientacja
 • Trudność w mówieniu
 • Utrata przytomności
 • Utrata równowagi i zawroty głowy
 • Mrowienie lub drętwienie po jednej stronie ciała

Stosowanie halucynogenów

Dietyloamid kwasu lizergowego (znany jako LSD) i meskalina powodują zniekształcenia wizualne z obecnością bardzo jasnych, ale niestabilnych, kolorowych obrazów, które mogą przypominać to, co się widzi podczas patrzenia przez kalejdoskop. Dlatego jako przyczynę zaburzenia zawsze należy wykluczyć spożywanie halucynogenów.

Widzenie kalejdoskopowe to zmieniona aura wizualna

Różne typy aury wzrokowej zmieniają sposób, w jaki osoba widzi swoje otoczenie.

Istnieją trzy warianty:

 1. Pozytywna aura wizualna: gdzie wizualizowany jest obraz, którego tak naprawdę nie ma. Mogą to być linie zygzakowate, zawijasy, błyski lub kropki.
 2. Negatywna aura wzrokowa: występuje utrata wzroku, która może być częściowa lub całkowita, tj. począwszy od martwych punktów lub utraty widzenia peryferyjnego (widzenie tunelowe) do krótkiego okresu całkowitej utraty wzroku.
 3. Zmieniona aura wizualna: w tym wariancie widziany obraz jest zniekształcony, bez dodawania lub odejmowania czegokolwiek. Postrzegane obiekty mają proste, faliste lub rozmyte linie. Zmianie może również ulec postrzeganie rozmiaru obiektu, odległości i koloru.
Diagnozowanie udaru.
Udar jest ciężką, zagrażającą życiu formą przerwania przepływu krwi. Wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie.

Nie ma specyficznego leczenia widzenia kalejdoskopowego

Obecnie nie ma lekarstwa na migreny. Widzenie kalejdoskopowe, jak każdy inny towarzyszący objaw, zwykle znika w ciągu 1 godziny. Można jednak podawać leki, aby zapobiec bólom głowy lub je złagodzić. Zaleca się również siedzenie lub leżenie w ciemnym, cichym pomieszczeniu, masowanie skóry głowy i stosowanie ciepłego okładu na czoło.

Pomóc mogą dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen. W niektórych przypadkach wskazane są beta-adrenolityki lub blokery kanału wapniowego.

To objaw wzbudzający lęk

Widzenie kalejdoskopowe może wzbudzać lęk, zwłaszcza gdy pojawia się po raz pierwszy. Jednak zwykle ustępuje w ciągu kilku minut, więc zrelaksuj się i poczekaj, aż wzrok wróci do normy, zanim zaczniesz chodzić, prowadzić samochód lub obsługiwać maszyny. Przyczyny migreny ocznej różnią się w zależności od osoby. W wielu przypadkach nie można ich ustalić.

Niektóre pokarmy, takie jak kofeina lub czekolada, a także stresujące warunki mogą być wyzwalaczami.

Widzenie kalejdoskopowe zawsze powinno się skonsultować z okulistą.
.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Friedman D. Visual disturbances: Related to migraine or not. American Migraine Foundation 2016. Disponible en americanmigrainefoundation.org/understanding-migraine/visual-disturbances-related-to-migraine-or-not/
 • National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Migraine. National Institute of Neurological Disorders and Stroke 2019. Disponible en https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Migraine-Information-Page.
 • Swanson J. Ocular migraine: when to seek help. Mayo Clinic S.F. Disponible en mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/expert-answers/ocular-migraine/faq-20058113.
 • The International Classification of Headache Disorders. Retinal Migraine. ICHD S.F. Disponible en https://ichd-3.org/1-migraine/1-2-migraine-with-aura/1-2-4-retinal-migraine/.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.