Światowy Dzień Udaru Mózgu: kilka minut może uratować życie

W rekonwalescencji po udarze kluczowy jest czas, w którym mózg funkcjonuje bez przepływu krwi. Utrata neuronów przez niedotlenienie jest nieodwracalna, powodując niepełnosprawność fizyczną i poznawczą.
Światowy Dzień Udaru Mózgu: kilka minut może uratować życie
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2023

Światowy Dzień Udaru Mózgu obchodzony jest co roku 29 października, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem. Według Światowej Organizacji Udaru Mózgu 1 na 4 osoby dorosłe doświadczy tego zaburzenia w którymś momencie swojego życia.

Krótko mówiąc, udar występuje, gdy dochodzi do całkowitego lub częściowego zablokowania przepływu krwi do mózgu, co powoduje tymczasowe lub trwałe uszkodzenie neuronów. Udar mózgu jest główną przyczyną ciężkiej niepełnosprawności i drugą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu chorób u dorosłych.

Obchody Światowego Dnia Udaru mózgu mają na celu umocnienie idei, że udarom można zapobiegać, a „czas to mózg”. To zdanie pokazuje, że udar jest nagłym przypadkiem medycznym.

Dlaczego obchodzi się Światowy Dzień Udaru Mózgu?

Światowa Organizacja Udaru Mózgu po raz pierwszy zorganizowała Światowy Dzień Udaru Mózgu w 2006 roku. Misją tej organizacji jest promowanie badań w tej dziedzinie i edukacja w celu poprawy opieki nad ofiarami tych incydentów na całym świecie.

Im większa widoczność i dostępność leczenia, tym wcześniej pacjenci będą się mu poddawać, zmniejszając odsetek związanych z tym niepełnosprawności. Obchody tego dnia mają na celu edukację na temat powiązanych czynników ryzyka, z których większości można zapobiec.

Wyrażenie „czas to mózg” nawiązuje do utraty funkcji neuronów z każdą sekundą, która mija, jeśli nie rozpocznie się leczenia po zmniejszeniu przepływu krwi. Mózg ma około 120 milionów neuronów. Podczas udaru w ciągu zaledwie 1 minuty traci się prawie 2 miliony tych komórek.

Co więcej, każda godzina pozostawienia osoby bez opieki powoduje, że jej mózg starzeje się o 11 lat. Zmniejszenie funkcji neuronów jest nieodwracalne i jest przyczyną późniejszych niepełnosprawności.

Neurony obumierające podczas udaru.
Neurony mają niewielką lub żadną zdolność do regeneracji, więc ich uszkodzenie jest nieodwracalne.

Co to jest udar?

Znany również jako incydent naczyniowo-mózgowy lub apopleksja, jest to utrata funkcji mózgu w wyniku całkowitego lub częściowego przerwania dopływu krwi do mózgu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) udar jest szybko rozwijającym się zespołem klinicznym, spowodowanym ogniskowym zaburzeniem funkcji mózgu pochodzenia naczyniowego.

Udar mózgu dzieli się na dwie grupy:

 • Niedokrwienny
 • Krwotoczny

Upośledzony dopływ krwi do mózgu powoduje uszkodzenie funkcji mózgu. Objawy kliniczne będą zależeć od obszaru i wielkości zmiany, a także czasu trwania przerwy w obiegu krwi.

Jakie objawy wskazują na udar?

Objawy występujące w udarze są liczne i zmienne. Większość ma charakter neurologiczny i pojawia się szybko.

Najczęstsze są następujące:

 • Nagła utrata siły, drętwienie lub parestezje twarzy lub kończyn. Może to dotyczyć tej samej strony ciała lub całego ciała. Najbardziej charakterystycznym problemem jest odchylenie spoidła wargowego.
 • Pojawienie się dezorientacji lub trudności w zrozumieniu lub mówieniu.
 • Problemy ze wzrokiem, ślepota lub podwójne widzenie.
 • Nieoczekiwane i niezwykłe bóle głowy, o dużej intensywności i bez widocznej przyczyny.
 • Nagła utrata równowagi lub zaburzenia chodu.
 • Zmniejszona wrażliwość skóry.
Każdy z tych objawów należy natychmiast zgłosić na pogotowie.

Czynniki ryzyka związane z udarami

Ludzie, którzy palą, cierpią na nadciśnienie, cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu lub otyłość, są bardziej narażeni na udar mózgu. Na przykład osoby cierpiące na otyłość mają do 12% większe ryzyko niż reszta populacji.

Inne powiązane zagrożenia to obecność zaburzeń rytmu serca, spożywanie alkoholu i siedzący tryb życia. Dlatego jasne jest, że udarom można zapobiec nawet w 90% przypadków.

Natychmiastowe środki do podjęcia byłyby następujące:

 • Regularne ćwiczenia
 • Odpowiednie odżywianie
 • Zaprzestanie spożywania alkoholu i tytoniu
 • Kontrola czynników ryzyka sercowo-naczyniowego

Wczesne podjęcie leczenia ma kluczowe znaczenie

Szybkie działanie w ostrej fazie poprawia rokowanie.

Leczenie udaru będzie zależeć od charakterystyki pacjenta. W celu rozrzedzenia krwi i zwiększenia przepływu krwi w przypadku choroby niedokrwiennej naczyń mózgowych zwykle stosuje się leki trombolityczne.

Jednak po przywróceniu przepływu krwi pozostaje rehabilitacja. Choroba ta jest głównym źródłem niepełnosprawności fizycznej i poznawczej. Około jedna czwarta pacjentów, którzy doznali udaru, pozostaje w dłuższej perspektywie poważnie upośledzona.

To druga najczęstsza przyczyna demencji na świecie.

Zarządzanie czynnikami ryzyka wraz ze stosowaniem statyn w celu obniżenia poziomu cholesterolu i zapobiegania miażdżycy tętnic oraz leków przeciwpłytkowych ma kluczowe znaczenie u pacjentów z grupy ryzyka naczyniowego. Jeśli istnieje jakakolwiek patologia, która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, zaleca się dodanie antykoagulantów.

Mężczyzna z udarem.
Rehabilitacja po udarze wymaga dużo czasu i zaangazowania wielodyscyplinarnego zespołu.

Światowy Dzień Udaru Mózgu – czas jest cenny

W 2022 roku Światowy Dzień Udaru Mózgu nadal skupiał się na tym, jak ważna jest znajomość objawów, aby zaoszczędzić cenny dostępny czas. Kontynuuje rozpoczętą w 2021 roku kampanię powtarzając, że minuty mogą uratować życie. W tym dniu kieruje się apel do ogółu ludności i służb ratunkowych, aby podnieść świadomość.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów kobiet i drugą najczęstszą przyczyną zgonów mężczyzn. Są również przyczyną niepełnosprawności, a ponad jedna czwarta pacjentów po udarze stanie się poważnie niepełnosprawna.

U około połowy pacjentów po udarze mózgu rozwija się demencja.

Znajomość objawów pozwala na wczesne i szybkie postawienie diagnozy. Może być oczywiste, że jedna strona twarzy opada lub że następuje utrata siły lub czucia po jednej stronie ciała. Alarmujące są również problemy z mową lub rozumieniem oraz zaburzenia widzenia.

Podejrzenia można wzbudzić, prosząc osobę o uśmiech, podniesienie rąk lub udzielenie odpowiedzi na proste pytania. Niepowodzenie w tych zadaniach jest wyraźnym znakiem, aby działać jak najszybciej. Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Regularne ćwiczenia, unikanie alkoholu i tytoniu oraz właściwe odżywianie pomogą uniknąć wejścia do ponurych statystyk. Również w profilaktyce liczy się każda minuta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.