Udar mózgu – objawy, które powinieneś znać

Udar mózgu zwykle pojawia się bez ostrzeżenia. Istnieje jednak kilka symptomów, które pomogą rozpoznać taką ewentualność. Dowiedz się jakie!

Udar mózgu ma związek z wysokim ciśnieniem, siedzącym stylem życia oraz wolnymi rodnikami w organizmie. Jesteśmy również bardziej narażeni na udar mózgu jeżeli palimy tytoń, nadużywamy alkoholu i żyjemy w ciągłym stresie.

W tym artykule zamierzamy opisać najważniejsze oznaki udaru.

Udar mózgu – co powinieneś o nim wiedzieć

Kiedy krew nie przepływa prawidłowo do mózgu, komórki nie otrzymując wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu do prawidłowego funkcjonowania, obumierają.

Choroby naczyniowo-mózgowe są przyczyną jednej trzeciej śmierci w krajach Zachodu, a pierwszą trwałego inwalidztwa. Są również przyczynkiem do problemów neurologicznych w starszym wieku.

Istnieje kilka rodzajów udaru, zależnie od tego która część mózgu została nim dotknięta.

Niedokrwiennny

krew

Ten udar mózgu, nazywany również zawałem mózgu, pojawia się, kiedy zaopatrzenie tlenu do tego najważniejszego organu zostaje nagle przerwane.

Dzieje się to w wyniku zapchania pewnych tętnic, które odpowiedzialne są za transport tlenu do komórek mózgu. Przyczyną może być nagromadzone wapno, zator lub miażdżyca.

Krwotoczny

Do tego rodzaju udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne w mózgu zostają przerwane; albo z powodu wrodzonego tętniaka, albo wysokiego ciśnienia.

Krwawienie powoduje udar mózgu, ponieważ odcina tę część naszego organizmu od transportu tlenu lub dlatego, że krew wywiera nacisk na struktury mózgu.

Jak tylko zakrzep zostanie usunięty, zazwyczaj między 24 a 48 godziną można stwierdzić która część organu została uszkodzona.

Jak rozpoznać udar mózgu

udar mózgu

Nieważne jakie są przyczyny udaru, zawsze wymaga on natychmiastowej interwencji lekarskiej. Udar mózgu zwykle pojawia się nagle i w ciągu zaledwie kilku minut może pozostawić trwały uszczerbek na zdrowiu.

Stopień uszkodzeń zależy od ilości krwi, która bierze udział w udarze, jak również od szybkości udzielonej pomocy medycznej. To dlatego tak ważne jest nie ignorować sygnałów, które wysyła nam nasze ciało.

Jeżeli przebywasz z grupą ludzi o podniesionym ryzyku udaru, powinieneś być bardziej wyczulony na ewentualny atak. Oto możliwe objawy:

Zawroty głowy i trudności z chodzeniem

  • Ponieważ dopływ krwi do mózgu jest ograniczony, możesz poczuć nagłe zawroty głowy.
  • Możesz również doświadczyć zaburzenia równowagi i koordynacji.
  • Każdy ruch jaki wykonujesz wymaga wzmożonej koncentracji.

Zmęczenie i zdrętwienie

dłonie

Jednym z objawów udaru jest niemożność podniesienia ramion (jednego lub dwóch naraz) i trzymania ich w górze. Poczujesz również odrętwienie lub problemy z podnoszeniem przedmiotów, nawet jeśli nic nie ważą.

Wielu ludzi upuszcza to, co trzyma w danym momencie w rękach, jako że nie są w stanie tego utrzymać. Dodatkowo możemy odczuwać mrowienie lub odrętwienie w nogach. Będziemy potrzebowali usiąść lub zatrzymać się na kilka sekund, ponieważ nasze kończyny odmówią nam posłuszeństwa.

Problemy z mówieniem

Kiedy dotyka nas udar mózgu, nie tylko mamy kłopoty z chodzeniem czy mówieniem, ale również z wyrażaniem własnych myśli. Niewyraźnie wypowiadanie się, niemożność znalezienia odpowiednich słów, wyjaśnienia czegoś…to wszystko może być przejawem udaru.

Paraliż twarzy

Doświadczysz również paraliżu twarzy oraz trudności w wyrażaniu siebie. To uczucie podobne jest do znieczulenia, które dostajemy u dentysty. Innymi słowy nie potrafisz się uśmiechnąć lub otworzyć oczu. Paraliż prawie zawsze występuje tylko po jednej stronie twarzy.

Ponadto prawdopodobna jest również inna typowa oznaka dla udaru – zamazane, podwójne lub zaciemnione widzenie.

Intensywny ból głowy

My wszyscy doświadczyliśmy bólu głowy, nawet bardzo silnego. Jednakże tuż przed udarem możesz doświadczyć tak intensywnej migreny, że nie będziesz w stanie nic zrobić.

Pojawia się nieoczekiwanie wraz z zawrotami głowy, mdłościami lub wymiotami. W przypadku udaru krwotocznego, ból głowy może nawet doprowadzić do utraty przytomności.

Główną cechą tego zjawiska jest to, że te sygnały mogą się pojawić bez wiedzy osób trzecich. Inni pomyślą, że dana osoba jest rozkojarzona, zmęczona lub nawet pijana.

kobieta z bólem głowy

Jeśli te symptomy pojawią się tylko na kilka sekund lub minut, a następnie znikają, to czego doświadczyłeś do prawdopodobnie udar przejściowy, którego nie powinieneś ignorować.

To wyraźny znak, że krew nie dociera w odpowiedni sposób do Twojego mózgu, i że możesz przejść przez poważny udar w przyszłości.

W tym wypadku powinieneś zadzwonić po pogotowie, aby lekarze dokładnie zdiagnozowali problem.

W przypadku udaru wiele pielęgniarek i sanitariuszy przeprowadzają na miejscu test zwany FAST (Face Arm Speech Test)

Składa się on z trzech części:

  • Twarz (Face): Analiza mięśni twarzy i ich zachowania.
  • Ramię (Arm): Sprawdza czy pacjent może podnieść jedno lub oba ramiona, albo czy ma uczucie odrętwienia i mrowienia.
  • Mowa (Speech): Zadawanie serii pytań, aby sprawdzić czy pacjent ma trudności z mówieniem oraz czy jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
WIĘCEJ DLA CIEBIE