Dlaczego ręce drętwieją podczas snu?

15 Listopad, 2018
Jeżeli uciskane są niektóre obszary, bardzo możliwe jest, że krew przestaje dopływać do rąk.

Bardzo często zdarza się, że w trakcie odpoczynku nagle ze snu wyrywa nas silne uczucie „porażenia prądem” najczęściej dotykające ręce, palce, ale też i nogi. Czasem też, gdy otwieramy oczy, mamy wrażenie, że ktoś w nocy odciął nam kończyny lub są one całkowicie sparaliżowane.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego w takich sytuacjach przestajemy czuć swoje ręce? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Zdrętwiałe ręce — co za tym stoi?

Spanie

Zarówno nagłe skurcze, jak i zdrętwienia, nieważne czy właśnie śpimy, czy nie, to bardzo nieprzyjemne uczucie. Każdy od czasu do czasu je miewa i dopóki nie powtarzają się zbyt często, nie stanowią większego problemu. Jeżeli jednak zdarzają się częściej, należy poświęcić im chwilę uwagi i nie lekceważyć tych objawów.

Skurcze i zdrętwienia mogą wystąpić w dowolnej części ciała, chociaż obszarami, które najczęściej są na nie narażone to ręce, nogi, ramiona i stopy.

Odczuwane wtedy jest irytujące mrowienie i kłucie porównywalne do wbijania szpilek lub igieł. Niektóre osoby również odczuwają palenie i pieczenie.

Głównymi przyczynami drętwienia zarówno rąk, jak i innych części ciała podczas spania lub po prostu leżenia są:

 • zbyt długie przebywanie w tej samej pozycji (spanie w bezruchu);
 • niegroźne urazy dłoni (uderzenia, które mogło przydarzyć się w ciągu dnia);
 • urazy szyi, które powodują drętwienie palców, dłoni lub ramion;
 • wykonywanie czynności obciążających nadgarstki lub używanie narzędzi, które je przeciążają;
 • zatrzymanie płynów szczególnie w okresie ciąży, menopauzy i w przypadkach nadwagi;
 • niedobór witaminy B12;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • uszkodzenie lub ucisk na nerwy dłoni lub nadgarstka.

Uszkodzenie nadgarstka, a drętwiejące ręce

Zdrętwiała ręka

Około 3% naszej populacji przynajmniej jednej nocy w tygodniu doświadcza drętwienia jednej lub obu rąk. Niektórzy zgłaszają się z tym do lekarza, inni uważają to za coś całkiem normalnego. Chyba że objawy są na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają funkcjonowanie i zmuszają do konsultacji ze specjalistą.

Jeżeli doszło do uszkodzenia nadgarstka, problematycznymi symptomami jest nie tylko drętwienie ręki i nocne skurcze, ale osłabienie i trudności z podnoszeniem niektórych przedmiotów oraz ból podczas wykonywania pewnych ruchów.

Na przykład przedmioty mogą wypadać z rąk lub wykonywanie codziennych czynności może być znacznie utrudnione na skutek sztywności w nadgarstku. Jeżeli w porę nie zainterweniujemy, wraz z upływem lat może dojść do zaniku czucia w tej części ciała.

Przeczytaj także:

Ból rąk i nadgarstków – kilka naturalnych sposobów

Zespół cieśni nadgarstka i zespół kanału łokciowego

Aby dowiedzieć się, czy drętwienie rąk w nocy powinno zacząć nas niepokoić, konieczna jest wizyta u lekarza.

Również ważne jest dokładne wskazanie miejsca dyskomfortu czy też bólu. Jeżeli palce, które najczęściej drętwieją w nocy to kciuk, palec wskazujący i środkowy to przyczyną takiego stanu rzeczy może być zespół cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka zwany również „syndromem sekretarki”. W języku lekarskim określany jest neuropatią obwodową, która rozwija się na skutek ucisku nerwu pośrodkowego (biegnącego od przedramienia w kierunku dłoni). Nerw biegnący w kanale nadgarstka odpowiada za czucie oraz ruch dłonią i placami.

Przeczytaj także: Postawa ciała – 6 porad dla kręgosłupa

Jeżeli jest porażony lub uciskany, powoduje szereg objawów w tym również drętwienie. Dlaczego podczas snu? Czasami ludzie z zespołem cieśni nadgarstka doświadczają objawów o każdej porze dnia, ale zdecydowanie przybierają one na sile w nocy.

Wszystko dlatego, że w ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni, nerw pracuje, a gdy wieczorem próbujemy się rozluźnić i odpocząć po tym, jak przez cały czas był napięty, objawy są odczuwane dotkliwiej.

Drętwienie

Jeżeli symptomy dotykają małego i serdecznego palca, oznacza to, że problem może być z nerwem łokciowym. Może być to skutkiem zbyt dużego ciśnienia wywieranego na łokieć lub upadku, gdzie doszło do stłuczenia właśnie łokcia. Często takiemu uderzeniu towarzyszy uczucie w rodzaju rozładowania elektrycznego wzdłuż przedramienia.

Nerw ten jest również odpowiedzialny za mobilizację obszarów między obojczykiem a pierwszym żebrem. Naczynia krwionośne również nie są bez znaczenia, dlatego warto lepiej przyjrzeć się temu, dlaczego ręce drętwieją.

Może być to wrodzony problem, wykonywanie powtarzających się ruchów (jak np. w grze w tenisa) czy nieprawidłowa postawa i garbienie.

Co robić, gdy ręce drętwieją?

Odcisk dłoni

Jeżeli występują objawy drętwienia, uczucie ciepła, mrowienie szczególnie w nocy istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to efektem zespołu cieśni nadgarstka lub zespołu kanału łokciowego.

W obydwu przypadkach zaleca się wizytę u specjalisty w celu postawienia trafnej diagnozy. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia, wraz z upływem czasu, ból i dyskomfort staną się nie do zniesienia i będą odczuwalne także w ciągu dnia.

Ryzyko wystąpienia tych dolegliwości jest znacznie większe u kobiet ze względu na charakter wykonywanych zajęć. Jedną z poważnych konsekwencji jest nierozróżnianie ciepła i zimna, ale i zanik podstawy kciuka.

Aby nie doszło do takich skrajności, warto wykonywać kilka ćwiczeń, które pomogą rozluźnić tunel nadgarstka lub chociaż spowodować, by nie był tak mocno napięty:

 • wystarczy wziąć do ręki małą gumową piłkę (dostępne w sklepach zoologicznych lub w sklepach z zabawkami);
 • ćwiczenie polega na jej zaciskaniu;
 • pozycję zaciśnięcia utrzymywać przez kilka sekund, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej. Powtórzyć czynność kilka razy;
 • starać się wykonywać ćwiczenia kilka razy dziennie.

Jeżeli nie dysponujesz dużą ilością czasu, nie martw się! Na ćwiczenie możesz wykorzystać tak zwane „martwe” momenty dnia, takie jak: podróż metrem czy autobusem do pracy lub do domu; czekanie w kolejce w banku, sklepie; oczekiwanie, aż dziecko opuści szkołę itp.

Można ćwiczyć także podczas oglądania filmu, czytania książki lub kąpieli. Ważne, by robić to regularnie przez kilka minut! W ten sposób nerw stanie się silniejszy, a Ty zauważysz, że ręce już tak często nie drętwieją w nocy podczas snu!

 • http://www.medciencia.com/doctor-por-que-se-me-duermen-las-manos
 • Clínica Mayo. https://www.mayoclinic.org/es-es/symptoms/numbness-in-hands/basics/causes/sym-20050842
 • VV.AA. (2007). Dolor en adultos mayores de 50 años: prevalencia y factores asociados.http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0036-36342007001000008
 • Villalobos Baeza, Elena.,Rodríguez Alonso, Juan José.,Torres Fuentes, Andrés. (2009).Diagnóstico y tratamiento de la epicondilitis en atención primaria.https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1134207208708223