Dlaczego ręce drętwieją podczas snu?

· Październik 13, 2016
Jeżeli uciskane są niektóre obszary, bardzo możliwe jest, że krew przestaje dopływać do rąk.

Bardzo często zdarza się, że w trakcie odpoczynku nagle ze snu wyrywa nas silne uczucie „porażenia prądem” najczęściej dotykające ręce, palce, ale też i nogi. Czasem też, gdy otwieramy oczy mamy wrażenie, że ktoś w nocy odciął nam kończyny lub są one całkowicie sparaliżowane.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego w takich sytuacjach przestajemy czuć swoje ręce? Dziś w artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Zdrętwiałe ręce — co za tym stoi?

Spanie

Zarówno nagłe skurcze, jak i zdrętwienia, nie ważne czy właśnie śpimy, czy nie, to bardzo nieprzyjemne uczucie. Każdy od czasu do czasu je miewa i dopóki nie powtarzają się zbyt często, nie stanowią większego problemu. Jeżeli jednak zdarzają się częściej, należy poświęcić im chwilę uwagi i nie lekceważyć tych objawów.

Skurcze i zdrętwienia mogą wystąpić w dowolnej części ciała, chociaż obszarami, które najczęściej są na nie narażone to ręce, nogi, ramiona i stopy.

Odczuwane wtedy jest irytujące mrowienie i kłucie porównywalne do wbijania szpilek lub igieł. Niektóre osoby również odczuwają palenie i pieczenie.

Głównymi przyczynami drętwienia zarówno rąk, jak i innych części ciała podczas spania lub po prostu leżenia są:

 • zbyt długie przebywanie w tej samej pozycji (spanie w bezruchu)
 • niegroźne urazy dłoni (uderzenia, które mogło przydarzyć się w ciągu dnia)
 • urazy szyi, które powodują drętwienie palców, dłoni lub ramion
 • wykonywanie czynności obciążających nadgarstki lub używanie narzędzi, które je przeciążają
 • zatrzymanie płynów szczególnie w okresie ciąży, menopauzy i w przypadkach nadwagi
 • niedobór witaminy B12
 • przyjmowanie niektórych leków
 • uszkodzenie lub ucisk na nerwy dłoni lub nadgarstka

Uszkodzenie nadgarstka, a drętwiejące ręce

Ręka

Około 3% naszej populacji przynajmniej jednej nocy w tygodniu doświadcza drętwienia jednej lub obu rąk. Niektórzy zgłaszają się z tym do lekarza inni uważają to za coś całkiem normalnego chyba, że objawy są na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają funkcjonowanie i zmuszają do konsultacji ze specjalistą.

Jeżeli doszło do uszkodzenia nadgarstka, problematycznymi symptomami jest nie tylko drętwienie ręki i nocne skurcze, ale osłabienie i trudności z podnoszeniem niektórych przedmiotów oraz ból podczas wykonywania pewnych ruchów.

Na przykład przedmioty mogą wypadać z rąk lub wykonywanie codziennych czynności może być znacznie utrudnione na skutek sztywności w nadgarstku. Jeżeli w porę nie zainterweniujemy, wraz z upływem lat może dojść do zaniku czucia w tej części ciała.

Zespół cieśni nadgarstka i zespół kanału łokciowego

Aby dowiedzieć się, czy drętwienie rąk w nocy powinno zacząć nas niepokoić, konieczna jest wizyta u lekarza.

Również ważne jest dokładne wskazanie miejsca dyskomfortu czy też bólu. Jeżeli palce, które najczęściej drętwieją w nocy to kciuk, palec wskazujący i środkowy to przyczyną takiego stanu rzeczy może być zespół cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka zwany również „syndromem sekretarki”. W języku lekarskim określany jest neuropatią obwodową, która rozwija się na skutek ucisku nerwu pośrodkowego (biegnącego od przedramienia w kierunku dłoni). Nerw biegnący w kanale nadgarstka odpowiada za czucie oraz ruch dłonią i placami.

Przeczytaj także: Postawa ciała – 6 porad dla kręgosłupa

Jeżeli jest porażony lub uciskany, powoduje szereg objawów w tym również drętwienie. Dlaczego podczas snu? Czasami ludzie z zespołem cieśni nadgarstka doświadczają objawów o każdej porze dnia, ale zdecydowanie przybierają one na sile w nocy.

Wszystko dlatego, że w ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni, nerw pracuje, a gdy wieczorem próbuje się rozluźnić i odpocząć cały czas jest napięty i objawy odczuwane bardziej.

Drętwienie

Jeżeli symptomy dotykają małego i serdecznego palca, oznacza to, że problem może być z nerwem łokciowym. Może być to skutkiem zbyt dużego ciśnienia wywieranego na łokieć lub upadku gdzie doszło do stłuczenia właśnie łokcia. Na pewno odczułeś wtedy coś w rodzaju rozładowania elektrycznego wzdłuż przedramienia.

Nerw ten jest również odpowiedzialny za mobilizację obszarów między obojczykiem a pierwszym żebrem. Naczynia krwionośne również nie są bez znaczenia, dlatego warto lepiej przyjrzeć się temu, dlaczego ręce drętwieją.

Może być to wrodzony problem, wykonywanie powtarzających się ruchów (jak np. w grze w tenisa) czy nieprawidłowa postawa i garbienie.

Co robić, gdy ręce drętwieją?

Ręka odcisk

Jeżeli występują objawy drętwienia, uczucie ciepła, mrowienie szczególnie w nocy istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to efektem zespołu cieśni nadgarstka lub zespołu kanału łokciowego.

W obydwu przypadkach zaleca się wizytę u specjalisty w celu postawienia trafnej diagnozy. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia, wraz z upływem czasu, ból i dyskomfort staną się nie do zniesienia i odczuwalne także w ciągu dnia.

Ryzyko wystąpienia tych dolegliwości jest znacznie większe u kobiet ze względu na charakter wykonywanych zajęć. Jedną z poważnych konsekwencji jest nierozróżnianie ciepła i zimna, ale i zanik podstawy kciuka.

Aby nie doszło do takich skrajności warto wykonywać kilka ćwiczeń, które pomogą rozluźnić tunel nadgarstka lub chociaż spowodować, by nie był tak mocno napięty:

 • wystarczy wziąć do ręki małą gumową piłkę (dostępne w sklepach zoologicznych lub w sklepach z zabawkami)
 • ćwiczenie polega na jej zaciskaniu
 • pozycję zaciśnięcia utrzymywać przez kilka sekund, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej. Powtórzyć czynność kilka razy
 • starać się wykonywać ćwiczenia kilka razy dziennie

Jeżeli nie dysponujesz dużą ilością czasu nie martw się! Na ćwiczenie możesz wykorzystać tak zwane „martwe” momenty dnia jak podróż metrem czy autobusem do pracy lub do domu, w kolejce w banku, sklepie, oczekując na dziecko, aż opuści szkołę, itp.

Również można ćwiczyć podczas oglądania filmu, czytania książki lub kąpieli. Ważne, by robić to regularnie przez kilka minut! W ten sposób nerw stanie się silniejszy, a Ty sam zauważysz, że ręce już tak często nie drętwieją w nocy podczas snu!