Zator mózgowy — objawy, rodzaje i przyczyny powstawania

Zator mózgowy jest poważnym stanem w krajach rozwiniętych i może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zaburzenia mowy lub paraliż. Aby zapobiec powikłaniom, należy działać szybko.
Zator mózgowy — objawy, rodzaje i przyczyny powstawania

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2021

Terminy udar mózgu i zator mózgowy często wprowadzają w błąd i są trudne do rozróżnienia. Zator mózgowy jest rodzajem zawału. Występuje, gdy następuje przerwa w dopływie krwi do danej części mózgu. Każda tkanka, do której krew nie może swobodnie dotrzeć, zostanie uszkodzona z powodu braku tlenu. Mózg jest na to szczególnie narażony.

Co więcej, zator mózgowy może sprawić, że osoba może utracić ważne funkcje życiowe, w zależności od dotkniętego obszaru.

Niestety, choroby naczyń mózgowych są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. W rzeczywistości są też główną przyczyną niepełnosprawności i demencji wśród dorosłych. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co warto wiedzieć o udarach.

Czym jest zator mózgowy?

Zator mózgowy (inaczej udar) sprawia, że pewien obszar mózgu zostaje pozbawiony dopływu krwi. Odnosi się to w szczególności do niedrożności naczynia krwionośnego spowodowanego przez zator. Zator to masa przenoszona z krwią do innej części ciała – innej niż ta, z której pochodzi. Może być stały, płynny lub gazowy. Jednak najczęściej jest to zakrzep krwi.

Tak więc zator mózgowy na ogół składa się z zakrzepu krwi pochodzącego z innej części ciała. Wędruje z krwią, aż dotrze do naczyń mózgowych. Tam zatrzymuje się, zatykając naczynie krwionośne i blokując przepływ krwi. Ważne jest, aby móc odróżnić zakrzepy od zatorów. Zakrzep odnosi się do skrzepu w tym samym naczyniu, w którym powstał, nie przemieszcza się. Z kolei zatory nie mają ustalonej pozycji.

Zakrzep krwi.
Zakrzepy przemieszczają się do innych części ciała poprzez naczynia krwionośne.

Rodzaje zatorów

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją różne rodzaje zatorów. Na przykład zator serca powodują skrzepy krwi spowodowane zmianą rytmu serca. Najlepszym tego przykładem jest migotanie przedsionków.

Mogą być również spowodowane zatorem powietrznym. Jest to pęcherzyk powietrza, który uniemożliwia przepływ krwi przez naczynie. Zatory tłuszczowe to nagromadzenie tłuszczu, które odrywają się od pierwotnego miejsca. Są typowe w przypadku miażdżycy.

Warto pamiętać, że zator mózgowy może być również spowodowany procesem nowotworowym. W takim przypadku tym, co zatyka naczynie, jest część guza lub grupa komórek rakowych.

Objawy zatoru mózgowego

Objawy zatoru mózgowego mogą być różne. Zależą od dotkniętego obszaru mózgu. Istnieje kilka typowych objawów:

  • Paraliż lub drętwienie jakiejś części ciała: ręki i nogi, lub połowy twarzy
  • Nagły ból głowy
  • Utrata wzroku
  • Zamieszanie i dezorientacja
  • Nagłe uczucie zmęczenia

Problem polega na tym, że mogą wystąpić poważne komplikacje jeśli krążenie nie zostanie przywrócone tak szybko, jak to możliwe. Następstwa są powszechne, na przykład może dojść do upośledzenia mowy lub zaburzenia ruchomości kończyny. Niektórzy doświadczają problemów z pamięcią i mają trudności z koordynacją ruchów. Jest to zatem nagły przypadek medyczny. W celu wyeliminowania powikłań należy działać szybko.

Ilustracja wylewu krwi do mózgu.

Zator mózgowy — leczenie

Sposób leczenia zależy od rodzaju zatoru i dotkniętego nim obszaru. Celem jest przywrócenie przepływu krwi, więc jeśli to skrzep, należy zastosować leki, które go rozpuszczą.

W niektórych przypadkach konieczna jest operacja oraz mniej inwazyjne leczenie naczyniowe. Pielęgniarka wprowadza cewnik do naczynia krwionośnego w innej części ciała i przesuwa aż do naczynia, w którym znajduje się zator.

Pamiętaj, że zator mózgowy jest nagłym przypadkiem medycznym i koniecznie udaj się do lekarza, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek objawy. Tam leczenie sposób leczenia zostanie dostosowany do indywidualnego stanu pacjenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Epidemiología de las enfermedades cerebrovasculares de origen extracraneal. (n.d.). Retrieved April 7, 2020, from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1682-00372014000200002
  • ¿Qué es y cómo actúa una embolia? (n.d.). Retrieved April 7, 2020, from https://www.efesalud.com/embolia-que-es/
  • Derrame cerebral- diagnóstico, evaluación y tratamiento. (n.d.). Retrieved April 7, 2020, from https://www.radiologyinfo.org/sp/info.cfm?pg=stroke
  • Laguna, Victoria Romero, et al. “Embolia gaseosa cerebral.” Seram (2018).
  • Ruibal León, Antonio J., Gilberto Durán Torres, and Verónica M. González García. “Tratamiento de la enfermedad cerebrovascular en su fase aguda.” Revista Cubana de Medicina 42.2 (2003): 124-127.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.