Widzenie tunelowe: co to jest i jak je leczyć?

Czym dokładnie jest widzenie tunelowe i jakie są dostępne opcje leczenia ?
Widzenie tunelowe: co to jest i jak je leczyć?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2023

Widzenie tunelowe to zjawisko, które wpływa na naszą zdolność postrzegania pewnych bodźców wzrokowych. W tym stanie zmniejsza się percepcja elementów na peryferiach pola widzenia.

Może to mieć związek z niektórymi chorobami oczu, takimi jak jaskra, barwnikowe zwyrodnienie siatkówki lub odwarstwienie siatkówki. Istnieją również inne przyczyny, w tym psychologiczne, ponieważ widzenie tunelowe wiąże się również ze stanami stresu.

Co to jest widzenie tunelowe?

Wzrok dostarcza nam informacji o otaczających nas elementach. Zwykle skupiamy się na tym, co znajduje się bezpośrednio przed nami. Jeśli jednak coś się poruszy lub zmieni w pobliskiej lokalizacji, również to zauważymy dzięki widzeniu peryferyjnemu.

Szacuje się jednak, że możemy widzieć do 180° bez poruszania głową. W tym polu widzenie centralne wykrywa tylko 30°, podczas gdy widzenie peryferyjne wykrywa wszystko inne.

W niektórych przypadkach może się to zmienić. Na przykład, gdy pojawia się widzenie tunelowe, percepcja peryferyjna zmniejsza się, zawodzi lub jest w jakiś sposób zaburzona. Opisane wrażenie przypomina patrzenie przez rurkę.

Chociaż może nie być problemu ze skupieniem się na przedmiotach na wprost osoby, następuje częściowa utrata wzroku, ograniczająca pole widzenia po bokach. Jednak niektórzy ludzie mogą tego nie zauważyć, dopóki nie zamkną jednego oka.

Wizja tunelowa.
Problemy ze wzrokiem są różnego rodzaju, ale utrata widzenia obwodowego ma specyficzne objawy, które nie zawsze rozpoznaje się natychmiast.

Objawy towarzyszące

Widzenie tunelowe jest zwykle oznaką pewnych patologii. Jednak mogą również wystąpić objawy towarzyszące:

  • Zaciemnione lub rozproszone obrzeża.
  • Uczucie zawrotów głowy w otwartych przestrzeniach.
  • Skłonność do potykania się o przedmioty lub osoby.
  • Konieczność odwrócenia głowy, aby dobrze skupić na czymś wzrok.
  • Trudności w poruszaniu się, gdy jest dużo ludzi.
  • Zmniejszona widoczność w nocy lub w słabo oświetlonych miejscach, jak to ma miejsce u pacjentów z astygmatyzmem.

Jeśli nagle pojawi się widzenie tunelowe, osoba może odczuwać niepokój lub panikę. Kiedy rozwija się stopniowo, mamy tendencję do adaptacji.

Możesz być także zainteresowany: Cyfrowe zmęczenie wzroku

Przyczyny widzenia tunelowego

Zjawisko widzenia tunelowego może wystąpić z kilku powodów, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jaskra

Jest to choroba oczu charakteryzująca się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wpływa na nerw wzrokowy, który wysyła informacje do mózgu.

Według badań utrata wzroku spowodowana jaskrą jest opisana jako zmniejszenie percepcji peryferyjnej.

Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki może być spowodowane urazem lub być związane z chorobami, takimi jak cukrzyca lub miażdżyca tętnic. Występują różne zaburzenia widzenia. Oprócz widzenia tunelowego mogą występować między innymi wrażenia widzenia świateł, cieni, szarej plamy, lub błysków przypominających latające muchy.

Incydent naczyniowo-mózgowy (CVA)

Udar może wpływać na zdrowie osoby na różne sposoby, powodując porażenie połowicze (paraliż po jednej stronie ciała), niedowład połowiczy (zmniejszona kontrola motoryczna), niewyraźną mowę, zmniejszoną pamięć, a także utratę widzenia peryferyjnego.

Migrena

W przypadku migreny występują różne zjawiska związane ze wzrokiem. Mówi się na przykład o tak zwanych aurach, w których postrzega się rozbłyski, światła i kształty, których tak naprawdę nie ma. Ponadto niektórzy ludzie tymczasowo doświadczają widzenia tunelowego.

Powiązane czynniki psychologiczne

Opisano ponadto pewne związane ze stresem zaburzenia wpływające na uwagę i percepcję. Wśród nich można również znaleźć widzenie tunelowe.

Uważa się, że może to wynikać z specyficznej nadmiernej czujności, rozumianej jako wybiórcze zwracanie uwagi na pewne bodźce, które osoba postrzegałaby jako potencjalne zagrożenie, zmniejszając zdolność postrzegania innych elementów.

Inne przyczyny

Istnieją inne możliwe przyczyny widzenia tunelowego:

Diagnostyka widzenia tunelowego

Istnieje kilka przyczyn widzenia tunelowego. Z tego powodu należy udać się do okulisty, jeśli zjawisko to wystąpiło kilka razy lub nie ustępuje.

Pełne badanie wzroku może pomóc w ustaleniu przyczyny. Okulista zaaplikuje krople rozszerzające źrenice i zbada tylną część oka, szukając ewentualnych oznak odwarstwienia siatkówki lub jaskry.

Można również wykonać inne testy, aby spróbować ustalić przyczynę:

  • USG w celu wizualizacji siatkówki
  • Optyczna tomografia koherentna (OCT)
  • Test pola widzenia do pomiaru widzenia bocznego
  • Tonometria do pomiaru ciśnienia wewnętrznego w oku
Gałka oczna.
Badania okulistyczne mają wykryć przyczyny problemu w celu rozpoczęcia leczenia.

Możliwości leczenia

Jeśli chodzi o leczenie, istnieje kilka opcji, ale będzie to zależeć od indywidualnej przyczyny w każdym przypadku. W tym zakresie dostępne są następujące opcje:

  • Po udarze widzenie tunelowe zwykle poprawia się samoistnie. Jednak ważne jest, aby zająć się możliwymi przyczynami udaru, aby się nie powtórzył.
  • Jeśli widzenie tunelowe jest spowodowane migrenami, zwykle jest tymczasowe. Może jednak występować często, dlatego lekarz zaleci leki zmniejszające jego nawroty, takie jak środki przeciwbólowe, dihydroergotamina i antagoniści CGRP.
  • W przypadku rozdarcia siatkówki leczenie obejmuje laser (fotokoagulacja) lub zamrażanie (kriopeksja). W przypadku oderwania opcją jest operacja.
  • Obecnie badane są metody leczenia retinopatii. W związku z tym jednym z rodzajów stosowanych leków jest voretigene neparvovec-rzyl, który po wstrzyknięciu do oka może pomóc w leczeniu tego schorzenia spowodowanego przez gen RPE65.
  • Jeśli widzenie tunelowe ma związek z jaskrą, stosuje się krople do oczu i ostatecznie przeprowadza się operację. W takich przypadkach można zapobiec dalszym uszkodzeniom lub opóźnić postęp choroby.
  • Istnieje również opcja terapii rehabilitacyjnej wzroku, gdy widzenie tunelowe staje się trwałe.

Czy można zapobiec widzeniu tunelowemu?

Jeśli wystąpią wymienione powyżej objawy, ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do okulisty. I chociaż nie wszystkie przypadki są odwracalne, możliwe jest uniknięcie dalszych uszkodzeń, które mogą prowadzić do ślepoty.

Gorąco zachęcamy do regularnych badań okulistycznych. Chociaż nie zawsze można zapobiec widzeniu tunelowemu, można zarządzać niektórymi powiązanymi czynnikami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ayuso T, Aliseda D, Ajuria I, et al. Neuritis óptica inflamatoria. Anales Sis San Navarra. 2009;  32(2): 249-263.
  • Castillo M, González P. Estrés y ansiedad. Relación con la cognición. 11vo. Congreso Virtual de Psiquiatria. Interpsiquis. 2010: 1-42.
  • Hamel C. Retinitis pigmentosa. Orphanet J Rare Dis. 2006; 40(1): https://doi.org/10.1186/1750-1172-1-40
  • Hu C, Zangalli C, Hsieh M, et al. What do patients with glaucoma see? Visual symptoms reported by patients with glaucoma. The American Journal of the Medical Sciences. 2014; 348(5): 403-409.
  • Marcos I, Ruiz A, Borrego S, et al. Análisis molecular del gen RPE65 en 72 familias españolas con retinitis pigmentaria autosómica recesiva. Medicina Clínica. 2001;117(4): 121-123.
  • Primiani C, Hale D, Shah M, Green K. Clinical Reasoning: a 32-year-old woman with tunnel vision and back pain. Neurology. 2022; DOI: 10.1212/WNL.0000000000201227.
  • Santos Lasaosa S, Belvís R, Cuadrado M, et al. CGRP en migraña: de la fisiopatología a la terapéutica Neurología: Publicación oficial de la Sociedad Española de Neurología. 2022; 37(5): 390-402.
  • Solís García J, Jordán J. Migraña. Aula de la Farmacia. 2012; 8 (93): 30-38.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.