Co to jest fałd naczyniówki: objawy, przyczyny i leczenie

Jeśli występuje fałd naczyniówki, może nie dawać żadnych objawów. Innym razem mogą wystąpić zniekształcenia percepcji wzrokowej. Czytaj dalej, a powiemy Ci więcej na ten temat.
Co to jest fałd naczyniówki: objawy, przyczyny i leczenie
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Fałd naczyniówki to formacja dodatkowej tkanki w centrum siatkówki. Nie jest to bardzo powszechny stan. Czasami daje łagodne objawy. Jednak w innych przypadkach razem może wpływać na wzrok osoby.

Przyczyna nie zawsze jest znana, chociaż wiąże się z degeneracją związaną z wiekiem. Większość pacjentów nie wymaga leczenia, chyba że dana osoba ma trudności z wykonywaniem codziennych zadań.

Co to jest fałd naczyniówki?

Z tyłu oka znajduje się siatkówka. W szczególności w centrum siatkówki znajduje się plamka, która składa się ze specjalnych komórek reagujących na światło.

Istnieją jednak różne zaburzenia, które mogą wpływać na ten obszar oka, zmniejszając naszą zdolność postrzegania obrazów. Należą do nich otwór w plamce żółtej, obrzęk plamki i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

Z drugiej strony komórki wewnątrz oka mogą rosnąć. To powoduje, że tkanka marszczy się, kurczy lub staje się ciasna, co powoduje powstanie blizny lub wybrzuszenia przypominającego błonę bliznowatą.

Ten stan określa się jako zmarszczenie plamki lub fałd naczyniówki. Używa się również innych nazw:

  • Błona nabłonkowa lub przedsiatkówkowa
  • Retinopatia celofanowa
  • Zmarszczki siatkówki

Jakie objawy wskazują na fałd naczyniówki

U niektórych osób nie występują żadne objawy. W innych przypadkach mają raczej łagodny charakter i nie powodują znacznej utraty wzroku.

Jednak może również wystąpić zniekształcona percepcja, utrudniająca wykonywanie codziennych czynności. Wśród najczęstszych objawów, jakie powoduje fałd naczyniówki można wymienić:

  • Niewyraźne widzenie centralne
  • Trudność w czytaniu drobnym drukiem
  • Mogą wystąpić trudności w dostrzeżeniu szczegółów
  • Obiekty wydają się faliste (nawet linie proste)
  • Czasami można zauważyć szare lub zachmurzone, nawet puste miejsce (jak martwy punkt)

Fałd naczyniówki nie wpływa natomiast na widzenie peryferyjne.

anatomia oka
Siatkówka to cienka warstwa komórek, która pozwala nam widzieć. Na przykład badanie dna oka jest jedną z metod jej rozpoznania.

Co powoduje fałd naczyniówki?

W większości przypadków przyczyna nie jest znana. Wśród zidentyfikowanych są następujące:

  • Starzenie się: z czasem ciało szkliste oka może ulec zagęszczeniu, oddzielając się od siatkówki. Może również sklejać się, powodując tworzenie się blizny.
  • Urazy lub choroby, takie jak cukrzyca.
  • Interwencja chirurgiczna, taka jak operacja siatkówki lub operacja zaćmy.
  • Inne przyczyny, takie jak rozerwanie siatkówki lub odwarstwienie a także problemy z ukrwieniem w okolicy.

Istnieją również czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko fałdowania plamki żółtej. Pod tym względem wyróżniają się stany zapalne wewnątrz oka i zapalenie błony naczyniowej oka

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz też przeczytać: Dlaczego trudno nam utrzymać kontakt wzrokowy podczas mówienia?

Jak stawia się diagnozę?

W celu postawienia diagnozy okulista umieści w oku kilka kropli w celu rozszerzenia źrenicy. Pozwoli to zajrzeć do środka za pomocą aparatu zwanego oftalmoskopem.

W przypadku podejrzenia fałdowania plamki można wykonać dodatkowe badanie optycznej tomografii koherentnej (OCT), które skanuje tył oka, dostarczając szczegółowych obrazów siatkówki i plamki żółtej.

Możliwości leczenia

W większości przypadków nie występują żadne objawy lub są łagodne, więc nie jest wymagane leczenie, jeśli fałd naczyniówki nie ma wpływu na wzrok. Są jednak sytuacje, w których można przepisać okulary. Może się też zdarzyć, że osoba, która już stosuje korekcję optyczną, będzie musiała ją zmodyfikować.

Operacja jest zalecana tylko w niektórych przypadkach, gdy objawy bardziej się nasilają lub powodują niepełnosprawność. W związku z tym istnieją dwie możliwości:

  • Witrektomia: podczas tej operacji usuwa się część ciała szklistego i blizny. Jest to zabieg ambulatoryjny, który ma na celu zmniejszenie lub spłaszczenie plamki. Zalecany, gdy przyczyna wiąże się z wcześniejszymi zabiegami chirurgicznymi.
  • Membranektomia: w tej operacji usuwa się błonę siatkówkową. Można to również zrobić w warunkach ambulatoryjnych. Jest to typowa procedura w przypadku niepożądanych skutków operacji zaćmy lub po zapaleniu błony naczyniowej oka.

Ryzyko operacji

Po operacji możliwe jest, że w niektórych przypadkach widzenie może się poprawić, ale nie będzie tak dobre, jak przed powstaniem fałdu. Są jednak osoby, które nie odczuwają takiej poprawy po zabiegu.

Ponadto, podobnie jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, witrektomia i wycięcie błony śluzowej niosą ze sobą ryzyko. Obejmuje ono:

  • Zaćmę
  • Infekcje
  • Krwotok
  • Odwarstwienie siatkówki
operacje fałdu plamki żółtej i oka
Operacje fałdu naczyniówki są zarezerwowane dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami, którzy mają utratę wzroku.

Czy można zapobiec fałdowaniu naczyniówki?

Biorąc pod uwagę, że przyczyna tego stanu nie jest znana we wszystkich przypadkach, nie zawsze można zapobiec lub nawet zatrzymać fałd naczyniówki. Jednak konieczne jest podjęcie środków ostrożności u osób z cukrzycą lub cierpiących na odwarstwienie siatkówki. Dotyczy to również pacjentów, którzy przeszli operację zaćmy.

Podobnie, ponieważ starszy wiek jest jednym z czynników towarzyszących temu schorzeniu, ważne jest regularne odwiedzanie okulisty w celu przeprowadzenia badań wzroku. To szczególnie ważne, jeśli już wykryto fałd naczyniówki. Kontrole pozwalają upewnić się, że stan się nie pogarsza się i w razie potrzeby wcześnie zainterweniować.

Łatwiej jest wyleczyć nowy fałd naczyniówki niż ten, który istnieje od jakiegoś czasu. Możliwe jest również, że w niektórych przypadkach problem może zacząć się w jednym oku, a następnie dotknąć drugie oko.

Po usunięciu fałd naczyniówki może odrosnąć, chociaż nie jest to najczęstsze zjawisko.

Kiedy iść do lekarza

Często doświadczamy w naszym widzeniu pewnych dziwnych zjawisk, takich jak chwilowe rozmycie. Jeśli przechodzimy z jasnego do ciemnego miejsca, możemy nie widzieć dobrze.

Jeśli jednak często pojawiają się problemy z niewyraźnym widzeniem, zniekształceniami i trudnością w skupieniu się na tym, co przed nami, to lepiej udać się do okulisty.

Tymczasem, gdy zostanie wykryty fałd naczyniówki, nie ma powodu do niepokoju. Leczenie zwykle nie jest konieczne, jeśli objawy są łagodne. Jednak niezależnie od tego, czy ten problem jest obecny, czy nie, nie powinien się rozwijać żaden stan wpływający na twój wzrok.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Academy of Ophthalmology. Pliegue macular. 2017. Documento en línea: disponible en: https://saeye.com/wp-content/uploads/handouts/spanish/Pliegue-macular.pdf
  • Andre J, Hsu J. Surgical repair of macular fold after vitrectomy for bullous rhegmatogenous retinal detachment witkin. Retina. 2012; 32(8): 1666-1669.
  • El-Amir A, Every S, Patel C. Repair of macular fold following retinal reattachment surgery. Clinical & Experimental Ophthalmology. 2007; 35: 791-792.
  • Gómez Resa M, Mateo C. Manejo de los Pliegues maculares psotquirúrgicos. Rev. esp. investig. Oftalmol. 2013; 3(2): 102-105.
  • Güemez-Sandoval E. Hermann von Helmholtz y el oftalmoscopio. Rev Mex Oftalmol. 2008; 82(1): 62-64.
  • Molina Martín J. Evaluación anatómica, funcional e inmunohistoquímica de pacientes con membranas epirretinales idiopáticas. Universidad de Alicante, 2018.
  • Rodríguez García A. Cirugía de catarata en uveítis. En Oftalmología en la opinión de los expertos. México: Garaitia Editores, 2011. Libro 7. Uveítis. 48-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.