Jak najlepiej zadbać o wzrok? Oto kilka wskazówek!

Higiena wizualna polega na bardzo prostych środkach, takich jak dbanie o swoją postawę przed komputerem lub zwracanie uwagi na oświetlenie w miejscu pracy. Dowiedz się więcej z tego artykułu!
Jak najlepiej zadbać o wzrok? Oto kilka wskazówek!

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Jak najlepiej zadbać o wzrok? W rzeczywistości istnieje nawet specjalna koncepcja medyczna pozwalająca zadbać o oczy. To zestaw prostych zasad, które mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom wzroku.

Innymi słowy, higiena wzroku polega na zmianie pewnych nawyków, takich jak odległość między oczami a książką pozwalając zadbać w ten sposób o wzrok. Można to również nazwać ergonomią wizualną.

Te standardy higieny wizualnej stały się dziś jeszcze ważniejsze. W dzisiejszych czasach prawie wszystkie nasze dni spędzamy przed ekranami telefonów komórkowych i komputerów, w pracy lub po prostu z przyzwyczajenia.

Wszystko to sprawia, że nasz wzrok staje się coraz bardziej osłabiony. Większość populacji w pewnym momencie życia potrzebuje okularów lub cierpi na jakiś rodzaj problemu, taki jak zmęczenie oczu, krótkowzroczność lub coś innego.

Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, na czym polega higiena wzroku i jakie proste zasady mogą pomóc w zapobieganiu lub ograniczaniu problemów ze wzrokiem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zachować dobrą higienę wizualną i zadbać o swoje oczy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ochrona oczu w okresie letnim – co musisz wiedzieć?

Standardy higieny pracy a dbanie o wzrok

Pracownik wyglądający na zmęczonego.

 

Obecnie większość prac wykonywanych jest w biurze i wymaga przebywania przed komputerem. Podobnie od najmłodszych lat dzieci spędzają wiele godzin przed książką lub patrząc na tablice w klasie.

Oznacza to, że przez te wszystkie godziny nieustannie nadwyrężamy wzrok. Nie zwracamy też uwagi na naszą postawę, ani nie pozwalamy oczom odpocząć. Wszystko to może się sumować i zniszczyć nasze oczy.

Higiena wizualna podczas czytania lub pisania wymaga tylko kilku bardzo prostych zasad. Jeśli je zastosujesz, z czasem zauważysz, że pod koniec dnia Twoje oczy nie powodują już tak dużego dyskomfortu. Może się nawet okazać, że poprawił się twój wzrok. Oto niektóre z tych zasad:

  • Musisz zwracać uwagę na postawę. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, ponieważ nawyk złej postawy może mieć w przyszłości swoje żniwo. Najlepiej usiąść prosto na krześle. Twoje stopy powinny dotykać ziemi i unikaj garbienia się.
  • Pierwsza zasada prowadzi nas do drugiej: musisz dobrze wybrać miejsce pracy. Ważne jest, aby krzesło i biurko, z którego korzystamy, zapewniały nam wygodę. Niektórzy eksperci zalecają korzystanie z krzesła o regulowanej wysokości i przechylania stołu zgodnie z własnymi preferencjami.
  • Wreszcie, aby zachować dobrą higienę wizualną, musimy zadbać o oświetlenie. Praca przy słabym świetle powoduje, że mrużymy oczy, a bardzo intensywne światło może również podrażniać nasz wzrok. Musimy używać oświetlenia, które nie dociera bezpośrednio do naszych oczu i nie powoduje refleksów na papierze lub ekranie.

Jakie są inne wskazówki dotyczące higieny wzroku?

Kobieta przed ekranem.

Jednym z najważniejszych sposobów dbania o higienę wzroku są przerwy. Zgadza się, odpoczynek podczas pracy lub nauki jest absolutnie konieczny. Pozwala naszemu umysłowi poprawić swoje działanie i nie inaczej jest w przypadku naszych oczu.

 

Kiedy patrzymy przez jakiś czas na pobliski obiekt, nasze oczy męczą się. W związku z tym zawsze zaleca się, aby co pół godziny pracy zrobić małą przerwę, nawet na minutę, aby oczy odpoczęły.

Jakie są klucze do dobrej higieny wzroku ? Chociaż jego nazwa jest nieco zagmatwana, nie odnosi się to do czyszczenia oczu. W rzeczywistości jest to koncepcja medyczna, która idzie dalej. To zestaw prostych zasad, które mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom wzroku.

Z drugiej strony, kolejnym ważnym czynnikiem higieny wzroku jest odległość, w jakiej stoimy od tego, co chcemy zobaczyć. Najlepszą radą w przypadku książki lub ekranu jest zachowanie dystansu przynajmniej na całej długości naszego przedramienia.

Jednak nie tylko miejsce pracy wymaga troski i uwagi. Proste i codzienne czynności, takie jak oglądanie telewizji, są również kluczowe, gdy myślimy o kluczach do higieny oczu. W takim przypadku szczególnie ważne jest monitorowanie odległości, która powinna być około siedmiokrotnie większa od rozmiaru ekranu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Łzawienie oczu – przyczyny

Podsumowując

Na higienę wizualną składa się szereg bardzo prostych zasad, do których należy dbanie o postawę przed książką lub komputerem, co pomaga nam poprawić wzrok i uniknąć problemów w późniejszym życiu.

Jednak najważniejsze jest, aby zawsze zasięgnąć porady okulisty w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących problemów ze wzrokiem. Ma on pełne kwalifikacje do oceny higieny wzroku i może udzielić Ci szczegółowych porad dotyczących tego, co jest dla Ciebie najlepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.