Jak najlepiej zadbać o wzrok? Oto kilka wskazówek!

Higiena wizualna polega na bardzo prostych środkach, takich jak dbanie o swoją postawę przed komputerem lub zwracanie uwagi na oświetlenie w miejscu pracy. Dowiedz się więcej z tego artykułu!
Jak najlepiej zadbać o wzrok? Oto kilka wskazówek!

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Jak najlepiej zadbać o wzrok? W rzeczywistości istnieje nawet specjalna koncepcja medyczna pozwalająca zadbać o oczy. To zestaw prostych zasad, które mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom wzroku.

Innymi słowy, higiena wzroku polega na zmianie pewnych nawyków, takich jak odległość między oczami a książką pozwalając zadbać w ten sposób o wzrok. Można to również nazwać ergonomią wizualną.

Te standardy higieny wizualnej stały się dziś jeszcze ważniejsze. W dzisiejszych czasach prawie wszystkie nasze dni spędzamy przed ekranami telefonów komórkowych i komputerów, w pracy lub po prostu z przyzwyczajenia.

Wszystko to sprawia, że nasz wzrok staje się coraz bardziej osłabiony. Większość populacji w pewnym momencie życia potrzebuje okularów lub cierpi na jakiś rodzaj problemu, taki jak zmęczenie oczu, krótkowzroczność lub coś innego.

Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, na czym polega higiena wzroku i jakie proste zasady mogą pomóc w zapobieganiu lub ograniczaniu problemów ze wzrokiem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zachować dobrą higienę wizualną i zadbać o swoje oczy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ochrona oczu w okresie letnim – co musisz wiedzieć?

Standardy higieny pracy a dbanie o wzrok

Pracownik wyglądający na zmęczonego.

 

Obecnie większość prac wykonywanych jest w biurze i wymaga przebywania przed komputerem. Podobnie od najmłodszych lat dzieci spędzają wiele godzin przed książką lub patrząc na tablice w klasie.

Oznacza to, że przez te wszystkie godziny nieustannie nadwyrężamy wzrok. Nie zwracamy też uwagi na naszą postawę, ani nie pozwalamy oczom odpocząć. Wszystko to może się sumować i zniszczyć nasze oczy.

Higiena wizualna podczas czytania lub pisania wymaga tylko kilku bardzo prostych zasad. Jeśli je zastosujesz, z czasem zauważysz, że pod koniec dnia Twoje oczy nie powodują już tak dużego dyskomfortu. Może się nawet okazać, że poprawił się twój wzrok. Oto niektóre z tych zasad:

  • Musisz zwracać uwagę na postawę. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, ponieważ nawyk złej postawy może mieć w przyszłości swoje żniwo. Najlepiej usiąść prosto na krześle. Twoje stopy powinny dotykać ziemi i unikaj garbienia się.
  • Pierwsza zasada prowadzi nas do drugiej: musisz dobrze wybrać miejsce pracy. Ważne jest, aby krzesło i biurko, z którego korzystamy, zapewniały nam wygodę. Niektórzy eksperci zalecają korzystanie z krzesła o regulowanej wysokości i przechylania stołu zgodnie z własnymi preferencjami.
  • Wreszcie, aby zachować dobrą higienę wizualną, musimy zadbać o oświetlenie. Praca przy słabym świetle powoduje, że mrużymy oczy, a bardzo intensywne światło może również podrażniać nasz wzrok. Musimy używać oświetlenia, które nie dociera bezpośrednio do naszych oczu i nie powoduje refleksów na papierze lub ekranie.

Jakie są inne wskazówki dotyczące higieny wzroku?

Kobieta przed ekranem.

Jednym z najważniejszych sposobów dbania o higienę wzroku są przerwy. Zgadza się, odpoczynek podczas pracy lub nauki jest absolutnie konieczny. Pozwala naszemu umysłowi poprawić swoje działanie i nie inaczej jest w przypadku naszych oczu.

 

Kiedy patrzymy przez jakiś czas na pobliski obiekt, nasze oczy męczą się. W związku z tym zawsze zaleca się, aby co pół godziny pracy zrobić małą przerwę, nawet na minutę, aby oczy odpoczęły.

Jakie są klucze do dobrej higieny wzroku ? Chociaż jego nazwa jest nieco zagmatwana, nie odnosi się to do czyszczenia oczu. W rzeczywistości jest to koncepcja medyczna, która idzie dalej. To zestaw prostych zasad, które mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom wzroku.

Z drugiej strony, kolejnym ważnym czynnikiem higieny wzroku jest odległość, w jakiej stoimy od tego, co chcemy zobaczyć. Najlepszą radą w przypadku książki lub ekranu jest zachowanie dystansu przynajmniej na całej długości naszego przedramienia.

Jednak nie tylko miejsce pracy wymaga troski i uwagi. Proste i codzienne czynności, takie jak oglądanie telewizji, są również kluczowe, gdy myślimy o kluczach do higieny oczu. W takim przypadku szczególnie ważne jest monitorowanie odległości, która powinna być około siedmiokrotnie większa od rozmiaru ekranu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Łzawienie oczu – przyczyny

Podsumowując

Na higienę wizualną składa się szereg bardzo prostych zasad, do których należy dbanie o postawę przed książką lub komputerem, co pomaga nam poprawić wzrok i uniknąć problemów w późniejszym życiu.

Jednak najważniejsze jest, aby zawsze zasięgnąć porady okulisty w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących problemów ze wzrokiem. Ma on pełne kwalifikacje do oceny higieny wzroku i może udzielić Ci szczegółowych porad dotyczących tego, co jest dla Ciebie najlepsze.

To może Cię zainteresować ...
Jak nasze oczy postrzegają kolory?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak nasze oczy postrzegają kolory?

Jeżeli zastanawia cię, jak nasze oczy postrzegają kolory, dobrze trafiłeś. W dzisiejszym artykule ci o tym opowiemy - jeszcze bardziej docenisz swó...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.