Objawy suchego oka podczas używania ekranów

Objawy suchego oka są dokuczliwe i nasilają się przy używaniu ekranów cyfrowych. W świecie, w którym używamy coraz większej liczby urządzeń wyposażonych w te ekrany, mamy do czynienia z rosnącym problemem.
Objawy suchego oka podczas używania ekranów
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Objawy suchego oka mogą być bardziej odczuwalne przy stosowaniu ekranów cyfrowych. 90% populacji patrzy codziennie na ekrany i spędza ponad osiem godzin przed jednym z tych urządzeń.

Normalnie, mrugamy oczami co 5 sekund, jednak gdy patrzysz na ekran, mrugasz pięć razy mniej. W konsekwencji łzy szybciej odparowują, co prowadzi do suchości oczu.

Na całym świecie około 344 miliony osób cierpią na objawy jakie daje zespół suchego oka. Jednak ponad połowa osób, które na nie cierpią, nie została zdiagnozowana.

Czy znasz przyczyny i objawy suchego oka?

Zespół suchego oka to choroba, w której powierzchnia oka nie jest odpowiednio chroniona przez łzy. Zespół ten powstaje na skutek niewystarczającej produkcji łez, słabej jakości łez a także w wyniku połączenia obu czynników.

Łza składa się z trzech warstw, a jej jakość zależy od jej składu. Jednak powieka pełni niezbędną role w rozprowadzeniu łez i eliminacji zanieczyszczeń.

Przyczyny suchego oka

Przed komputerem

Wśród przyczyn, które mogą powodować objawy suchego oka, można wymienić następujące:

 • Korzystanie z ekranów cyfrowych.
 • Zażywanie pewnych leków.
 • Korzystanie z soczewek kontaktowych.
 • Stosowanie kropli do oczu z konserwantami.
 • Zmiany hormonalne, takie jak te, które występują w czasie ciąży lub menopauzy.
 • Starzenie się.
 • Czynniki środowiskowe: zanieczyszczenie, ogrzewanie lub wiatr.
 • Niezrównoważona dieta lub brak witamin.
 • Stres.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, musisz wiedzieć, że czerpią nawilżenie z twoich łez czym zmniejszają wrażliwość oczu, zaburzając odruch produkcji łez. Dodatkowo konserwanty w soczewkach kontaktowych i produktach ze sztucznych łez pogarszają objawy suchego oka.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Sposoby na zespół suchego oka!

Objawy suchego oka

Korzystanie z ekranów cyfrowych może prowadzić do następujących dolegliwości:

 • Podrażnienie.
 • Zmęczenie oczu.
 • Zaczerwienienie.
 • Rozmyty obraz.
 • Wrażliwość na światło ekranu.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, może pojawić się podrażnienie oka, uczucie swędzenia i kłucia. Ponadto następuje wyraźne pogorszenie widzenia, zaczerwienienie oka, a nawet ból. Jednak czasami występują również inne objawy suchego oka, takie jak uczucie piasku  w oczach i ciężkości powiek.

Jak można uniknąć objawów suchego oka przy stosowaniu ekranów?

Poniżej podajemy pewne wskazówki, jak uniknąć lub powstrzymać pojawienie się objawów suchego oka podczas korzystania z ekranów cyfrowych:

 • Utrzymuj optymalne oświetlenie miejsca pracy — dobrym sposobem na to jest dostosowanie jakości i jasności używanego ekranu.
 • Używaj dobrej jakości ekranów lub filtrów, które zapobiegają odbiciom.
 • Postaraj się również skrócić czas przebywania w kontakcie z ekranami, robiąc okresowe przerwy.
 • Regularnie wymuszaj mruganie powiek.
 • Ponadto wykonuj ćwiczenia oczu: przenoś spojrzenie blisko-daleko, w lewo-prawo lub rób kółka.
 • Przyjmij odpowiednią postawę przed ekranem jak również utrzymuj prawidłowy kąt widzenia. Rób przerwy co 20 minut, aby odpocząć.
 • Używaj sztucznych łez, które zapewniają ulgę i dobre nawilżenie.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Suche oczy – 6 alternatywnych i naturalnych metod leczenia

Inne zalecenia

Zakraplanie oczu

W przypadku używania soczewek kontaktowych należy szczególnie dbać o dobrą higienę oczu. Ponadto trzeba też dbać o czyszczenie i konserwację soczewek. Utrzymanie dobrej higieny podczas obchodzenia się z soczewkami kontaktowymi pomaga zapobiegać zapaleniu spojówek i innym infekcjom.

Nie zapominaj, aby umyć ręce przed i po ich użyciu. Nie należy też nadużywać czasu użytkowania soczewek ani spać z nimi. Dodatkowo wskazane jest regularne czyszczenie powiek chusteczkami bez konserwantów i fosforanów.

Używaj sztucznych łez o niskiej lepkości bez konserwantów, które są odpowiednie do stosowania przy soczewkach kontaktowych. Kiedy jesteś w niesprzyjających warunkach pogodowych, noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy.

Wskazane jest ponadto, aby unikać środowisk wypełnionych dymem, kurzem lub produktami chemicznymi. Nie należy również nadużywać produktów przeznaczonych do wybielania gałki oczu. Aby zwalczyć objawy suchego oka, możesz skorzystać z zastosowania nawilżaczy.

Zapytaj swojego farmaceutę, które krople do oczu będą Ci najbardziej odpowiadać

Zespół suchego oka to przewlekła choroba, którą można kontrolować. Jednym z rozwiązań, aby złagodzić objawy suchego oka jest stosowanie kropli nawilżających. Innym zaleceniem, które może być przydatne, jest sprawdzenie efektów niepożądanych leków, które przyjmujesz.

Najlepiej zapytać lekarza lub farmaceutę, które środki mogą powodować suchość oczu jako efekt uboczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Pinto Fraga, F., Garrote Rodriguez, J. I., Vela Abengózar, A., Calonge Cano, M., & Gonzalez Garcia, M. J. (2011). Técnicas diagnósticas para el síndrome de ojo seco (I). Ocular Surface.

 • M., F. D. G., R., M. P., & N., P. I. N. (2018). Síndrome de ojo seco y uso de dispositivos electrónicos en estudiantes de maestría de la Universidad de los Andes. Revista Sociedad Colombiana de Oftalmología.

 • Subcomité de Epidemiologia de DEWS I. (2007). Epidemiología de ojo seco. The Ocular Surface.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.