Astygmatyzm u dzieci, jak go wykryć?

Astygmatyzm u dzieci, jak go wykryć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Astygmatyzm u dzieci może powodować opóźnienia w nauce i trudności z czytaniem, ponieważ dziecko nie może prawidłowo się skupić. Jego szybkie wykrycie jest niezbędne do właściwej korekty przeprowadzonej na czas.

Astygmatyzm u dzieci to bardzo częsta wada wzroku. W rzeczywistości dotyka prawie 15% populacji ogólnej, a większość przypadków rozpoczyna się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania.

Dzieje się tak, ponieważ astygmatyzm ma pewien składnik dziedziczny. Informacje te mogą pomóc w ustaleniu diagnozy, ponieważ często są związane z innymi zmianami wizualnymi, takimi jak krótkowzroczność, które są dziedziczone w rodzinie.

Problem polega na tym, że jeśli astygmatyzm u dzieci nie zostanie wcześnie wykryty może znacząco wpłynąć na ich wyniki w nauce. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie i o jej rozpoznaniu.

Astygmatyzm u dzieci – na czym polega?

Astygmatyzm to wada refrakcji, podobnie jak krótkowzroczność lub nadwzroczność. Wady refrakcji to zmiany na poziomie oka, które uniemożliwiają prawidłowe skupianie promieni świetlnych na siatkówce. Skutkiem tego jest niewyraźne widzenie.

W przypadku astygmatyzmu trudność pojawia się przy próbie skupienia się na obiekcie znajdującym się w dowolnej odległości. Oznacza to, że zarówno widzenie dalekie, jak i bliskie są jednakowo problematyczne.

Główna różnica w stosunku do krótkowzroczności polega na tym, że pogarsza się widzenie odległych obiektów. Z kolei w nadwzroczności wada występuje przy widzeniu z bliska. Ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozróżnić, ponieważ każdy z tych problemów jest korygowany w inny sposób.

Mama i dziecko w okularach
Astygmatyzm dziecięcy ma element dziedziczny, który sprawia, że ​​występuje częściej wśród rodziców i dzieci

Co powoduje astygmatyzm u dzieci?

Astygmatyzm u dzieci, jak już wspomnieliśmy, ma zwykle komponent dziedziczny. Innymi słowy, jest on znacznie częstszy, gdy cierpi na niego jeden z rodziców lub oboje. Jednak są również przypadki wśród niemowląt bez historii rodzinnej, ponieważ stan genetyczny nie jest istotny.

Oko dziecka z astygmatyzmem ma rogówkę, która jest bardziej spłaszczona niż normalnie. Ta przednia soczewka gałki ocznej umożliwia skupianie się promieni świetlnych na siatkówce. Jej normalny kształt jest wklęsły.

Z tego powodu, gdy jest spłaszczona, promienie nie padają na siatkówkę, ale z przodu lub z tyłu. W niektórych przypadkach, oprócz kształtu rogówki zmienia się również kształt soczewki.

Rodzaje choroby

Astygmatyzm u dzieci może mieć różne typy, w zależności od tego, czy wiąże się z innymi wadami refrakcji. Aby to zrozumieć, należy najpierw wyjaśnić, czym są południki oczu. Jeśli spojrzymy na oko od przodu to południk dzieli gałkę oczną od góry do dołu. Drugi robi to od lewej do prawej.

W ten sposób stwierdzamy przede wszystkim astygmatyzm krótkowzroczny. W tym przypadku jeden lub oba meridiany oka skupiają się jak oko krótkowzroczne. Z drugiej strony astygmatyzm u dzieci może być nadwzroczny.

W tym przypadku oko słabo skupia się na bliskich przedmiotach. Astygmatyzm może być mieszany łącząc wady dwóch poprzednich.

Objawy astygmatyzmu u dzieci

Aby wykryć astygmatyzm dziecięcy należy zwrócić uwagę na objawy. Wykrycie go jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku krótkowzroczności lub nadwzroczności, w których objawy są bardziej oczywiste i komplikują wyniki w szkole.

Jednym z najczęstszych objawów jest opóźnienie w nauce, które nie ma widocznych przyczyn. Dziecko może wydawać się nieuważne lub roztargnione, być może nawet nadpobudliwe. Jednak brak koncentracji wynika z niemożności skupienia się na literach lub na tablicy.

Te maluchy mają częste bóle głowy i mrużą oczy próbując się skupić. Innym typowym gestem jest to, że przechylają głowę, aby lepiej widzieć. Prowadzi to do zaczerwienienia oczu lub swędzenia spowodowanego nadmiernym wysiłkiem.

Ich niskie zainteresowanie czytaniem wynika z trudności wizualnych, a nie z innych przyczyn. Podczas czytania na głos niektóre dzieci mają tendencję do pomijania całych wierszy tekstu lub zamiany sylab.

Chłopiec w okularach
Problemy z czytaniem w przypadku astygmatyzmu dziecięcego wynikają z problemów ze wzrokiem, a nie z zaburzeń intelektualnych.

Jak się rozpoznaje?

Aby zdiagnozować astygmatyzm u dzieci, oprócz obserwacji wszystkich objawów, koniecznie zgłoś się do okulisty. Tam przejdziesz badanie wzroku oraz szereg uzupełniających się metod i testów, które pomogą ustalić wstępne rozpoznanie.

Okuliści podczas badania wzroku zwykle używają różnych soczewek do oceny wszystkich aspektów widzenia. Po stwierdzeniu astygmatyzmu dziecko prawdopodobnie będzie potrzebować okularów lub soczewek kontaktowych, ale decyzję o tym należy podejmować indywidualnie dla każdego przypadku.

Musimy pamiętać, że astygmatyzm u dzieci wpływa na ich naukę. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z objawów, takich jak sposób czytania lub bóle głowy. Za wykrycie problemów u dziecka odpowiadają rodzice i wychowawcy, którzy z dziećmi spędzają najwięcej czasu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frecuencia de ametropías en niños. (n.d.). Retrieved June 30, 2020, from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75312010000300004
  • Bermúdez, Marta, Yolanda López, and Luisa Fernanda Figueroa. “Astigmatismo en niños.” Ciencia y tecnología para la salud visual y ocular 4.7 (2006): 57-62.
  • Características del astigmatismo en niños. (n.d.). Retrieved June 30, 2020, from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21762019000200008
  • Lee, Jason, and Daniele P. Saltarelli. “Management of Astigmatism in Children.” Practical Management of Pediatric Ocular Disorders and Strabismus. Springer, New York, NY, 2016. 51-58.
  • Zeng, Wen-hui. “Astigmatism on optical quality in young patients with low to moderate myopia.” International Eye Science 18.12 (2018): 2293-2296.
  • Liu, Yanlin, et al. “Evaluating internal and ocular residual astigmatism in Chinese myopic children.” Japanese journal of ophthalmology 61.6 (2017): 494-504.
  • Shah, Rupal L., et al. “Genome-wide association studies for corneal and refractive astigmatism in UK Biobank demonstrate a shared role for myopia susceptibility loci.” Human genetics 137.11-12 (2018): 881-896.
  • Shao, Xu, et al. “Age-Related changes in corneal astigmatism.” Journal of Refractive Surgery 33.10 (2017): 696-703.
  • Garg, Pragati, and Astha Agrawal. “Prevalence of astigmatism in headache.” Indian Journal of Clinical and Experimental Ophthalmology 4.2 (2018): 268-272.
  • Ijaz, Rida, Hijab Ijaz, and Naeem Rustam. “Prevalence of Astigmatism in School Going Children.” Pakistan Journal of Ophthalmology 33.3 (2017).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.