Dlaczego nasze brwi wypadają? Poznaj przyczyny i rozwiązanie

Twoje brwi pełnią ważną funkcję estetyczną, ale także pomagają chronić oczy. Dlaczego więc wypadają nam włosy z brwi?
Dlaczego nasze brwi wypadają? Poznaj przyczyny i rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2021

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, „dlaczego wypadają nam włosy z brwi?”

Nasze brwi znajdują się około 3 cm od naszych oczu. Pomagają chronić nasze oczy, zapobiegając przedostawaniu się do nich płynów, takich jak pot i woda. Wraz z rzęsami są skutecznym sposobem na powstrzymanie szkodliwych substancji przed dostaniem się do oczu.

Przez lata widzieliśmy różne style brwi, które były modne. W niektórych momentach modne było noszenie ich bardzo wydepilowanych, a nawet zupełnie wygolonych. W innych momentach stylowe było posiadanie pełnych i grubych brwi.

Prawda jest taka, że włosy w tym obszarze mogą podlegać wielu procesom i mogą też wypadać. Kiedy tak się dzieje, profesjonaliści nazywają to madarozą brwiową. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego nasze brwi mogą wypadać. I porozmawiamy o tym, jak rozwiązać ten problem.

Dlaczego wypadają nam włosy z brwi?

brwi microblading

Madaroza brwiowa to nadmierna utrata włosków brwiowych. Eksperci szacują, że każda osoba ma około 400 lub 500 mieszków włosowych w brwiach. Poza tym normalną rzeczą jest utrata około 300 włosów z brwi rocznie. Jeśli jednak doświadczasz nadmiernej i częstej utraty, to jest ona klasyfikowana jako madaroza.

Twoje geny określą, ile masz włosów w brwiach. Podobnie jak w przypadku reszty włosów w Twoim ciele, na ich wzrost będzie mieć wpływ wiele czynników, takich jak metabolizm czy odżywianie.

Wypadanie włosów w tym obszarze może być spowodowane problemem dermatologicznym, takim jak zapalenie skóry lub egzema. W rzeczywistości łuszczyca jest jedną z głównych przyczyn tego problemu. To przewlekła choroba polegająca na pojawieniu się na skórze łuskowatych blaszek łuszczycowych.

Jakakolwiek agresja, taka jak oparzenie, rana lub blizna, może spowodować wypadanie włosów i brak wzrostu w tym obszarze. Ponadto radioterapia może często powodować ten problem, jeśli zastosuje się ją do tego obszaru.

W wielu przypadkach chemioterapia może również powodować osłabienie i wypadanie włosów na całym ciele. Ponadto musimy podkreślić, że niepokój lub stres mogą powodować wypadanie włosów.

Czytaj dalej i dowiedz się: Microblading brwi: przed i po

Jakie inne choroby mogą powodować wypadanie brwi?

Dawniej, kiedy nie było skutecznych metod leczenia niedoczynności tarczycy, często spotykano ludzi z tą chorobą, którzy mieli zaledwie kilka włosów na brwiach. Choroba ta związana jest z wypadaniem włosów w tym obszarze.

Inną przyczyną tego problemu jest łysienie plackowate. Choroba ta polega na wypadaniu włosów i łysieniu. Ponadto objaw ten mogą powodować choroby takie jak toczeń, kiła lub trąd.

Jak możesz pomóc rosnąć włosom brwi?

Wyskubać brwi, by dobrze wyglądać bez makijażu

Jeśli Twoje brwi wypadają, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest wizyta u lekarza lub dermatologa. Będą musieli ustalić przyczynę, aby zdecydować o najskuteczniejszym sposobie leczenia dla Ciebie.

Przede wszystkim niektóre leki mogą stymulować wzrost włosów brwi, takie jak analogi minoksydyl lub prostaglandyny. Lekarze najczęściej przepisują je w przypadku łysienia.

Z drugiej strony wiele zabiegów kosmetycznych pomaga uzupełnić te terapie w oczekiwaniu na rezultaty. Na przykład możesz spróbować mikropigmentacji lub tatuażu brwi. Pomogą wypełnić wszystkie obszary, w których nadal zmagasz się z wypadaniem włosów.

W niektórych przypadkach profesjonalista może nawet wykonać przeszczep brwi. Polega on na przeszczepianiu włosów z innej części ciała na ten obszar. Jest to bardziej złożone, ale trwałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli inne metody leczenia nie zadziałały w przeszłości.

Należy pamiętać, że wiele czynników może powodować wypadanie brwi. Dlatego ważne jest, aby udać się do specjalisty, ponieważ przyczyną może być jakiś rodzaj choroby lub infekcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.