Łuszczyca głowy: objawy i leczenie

Łuszczyca głowy: objawy i leczenie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Niektóre badania sugerują, że łuszczyca głowy może być związana z czynnikami genetycznymi.

Łuszczyca głowy to chroniczna, nawracająca zapalna choroba skóry. Jedna z jej cech to obecność odgraniczonych zmian rumieniowych z białymi łuszczącymi się kawałkami skóry. Łuski skórne znajdują się zazwyczaj wewnątrz zgięć kończyn i na skórze głowy.

To schorzenie o znaczącej różnorodności klinicznej. Właśnie z tego powodu jego rozwój zależy od wielu czynników.

Łuszczyca głowy i jej przyczyny – czynniki genetyczne i immunologiczne

Niektóre badania wykazały częste występowanie łuszczycy u krewnych pacjentów. Jednak rozwój immunologii komórkowej sugeruje na udział leukocytów w patogenezie tego schorzenia.

Czynniki środowiskowe

Łuszczyca na głowie

Istnieje kilka czynników, które wywierają wpływ na nagłe wystąpienie łuszczycy, zwłaszcza u osób w predyspozycjami genetycznymi. Zaliczamy do nich:

  • Stres natury emocjonalnej,
  • Środowisko o niskiej wilgotności,
  • Przyjmowanie określonych leków / środków farmaceutycznych,
  • Palenie i otyłość.

Poza tym zmiany łuszczycowe mogą pojawić się w przypadku wszelkich podrażnień skóry. Z kolei dodatkowa stymulacja, taka jak drapanie lub ucisk ubrania, może wywoływać zmiany lub pogarszać istniejące uszkodzenia.

Leki / środki farmaceutyczne

Do leków, które mogą wywołać lub pogorszyć łuszczycę zaliczamy sole litu, beta-blokery, leki przeciwmalaryczne oraz nagłe przerwanie terapii kortykosteroidami.

Może Cię również zainteresować: Łuszczyca – 6 naturalnych kremów, które Ci pomogą

Otyłość i palenie

Nadwaga to kolejny istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Okazuje się, że nadwagę i łuszczycę łączy dwukierunkowa relacja, ponieważ nadmierna waga zwiększa ryzyko wystąpienia łuszczycy, a łuszczyca zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi. Poza tym chroniczne palenie zaburza liczne procesy zapalne, w tym odpowiedź immunologiczną.

Czynniki zakaźne

Istnieje związek między zakażeniem paciorkowcami beta-hemolitycznymi z grupy A oraz pierwszym atakiem łuszczycy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których atak pojawia się w części ustnej gardła.

Objawy łuszczycy głowy

To schorzenie może objawiać się na wiele sposobów. Istnieje wiele zróżnicowanych symptomów, które mogą występować nawet u jednego pacjenta.

W wyglądzie może przypominać zarówno wysypkę, jak i pokryte łuskami plamy. Jednak zazwyczaj nie prowadzi do wypadania włosów. Najczęściej pojawia się na potylicy i na czole.

Do charakterystycznych objawów nie zalicza się świądu. Jednak drapanie zmian może prowadzić do krwawienia. Łuszczycę głowy diagnozuje się na podstawie obecności zmian rumieniowych z łuskami.

Dermatolog wykorzystuje kryteria morfologiczne, aby ocenić stopień zaawansowania łuszczycy. Dotyczy to zwłaszcza obszaru, na którym występuje łuszczyca i indeksu jej natężenia. Ta druga wartość pomaga mierzyć zasięg zmian łuszczycowych, poziom rozwoju rumieni oraz łusek.

Leczenie łuszczycy głowy

Remedia na łuszczycę

Łuszczyca głowy to choroba przewlekła, dlatego też jej leczenie ma na celu głównie kontrolowanie jej natężenia. Jednak łuski występujące na dotkniętym nią obszarze występują często i są trudne do wyleczenia.

Leczenie miejscowe

Na początku należy podkreślić, że leczenie miejscowe stanowi podstawę leczenia tego schodzenia. Na klasyczną terapię składa się:

  • Stosowanie emolientów w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Pomagają one również utrzymywać odpowiednie nawodnienie oraz dobry stan warstwy rogówkowej skóry. Do tej grupy zaliczamy 20% mocznik, wazelinę i glicerynę.
  • Oprócz tego stosuje się środki keratolityczne w celu eliminacji ostrych zmian skórnych. Poza tym środki te wspomagają również wchłanianie innych leków miejscowych. Na przykład w składzie szamponów i olejków do włosów często można znaleźć kwas salicylowy. Inne środki keratolityczne, które można znaleźć w kosmetykach, to mocznik o mocy 10-30, kwas salicylowy, mlekowy i glikolowy, siarka oraz Keluamide.
  • Dodatkowo pak węglowy zmniejsza grubość naskórka. Jest często przepisywany dzieciom i osobom ze stabilnymi płytkami. Jednak może zwiększać podrażnienie, chociaż wcale nie musi być toksyczny.
  • Warto również wspomnieć, że w łagodnych przypadkach jako pierwsze stosuje się miejscowe kortykosteroidy. Dzieje się tak, ponieważ mają działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne.

Leczenie układowe łuszczycy głowy

Dermatolodzy stosują je u pacjentów, u których leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów. Dlatego też przepisują następujące leki:

  • Metotreksat, lek stosowany w średniej i ciężkiej formie łuszczycy.
  • Cyklosporynę, lek immunosupresyjny, który hamuje produkcję przeciwciał zależnych od limfocytów T.
  • Acytretynę, pochodną witaminy A, która hamuje rozwój łuszczycy, nawet w przypadku zaburzeń keratolitycznych.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sola-Ortigosa, J., Sánchez-Regaña, M., & Umbert-Millet, P. (2009). Psoriasis del cuero cabelludo. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/s0001-7310(09)71901-5

  • Serrano Grau, P., & Mascaró Galy, J. M. (2006). Metotrexato: Actualización en el tratamiento de la psoriasis. Piel. https://doi.org/10.1016/S0213-9251(06)72510-2

  • Puig, L., Ribera, M., Hernanz, J. M., Belinchón, I., Santos-Juanes, J., Linares, M., … Caballé, G. (2010). Tratamiento de la psoriasis del cuero cabelludo. Revisión de la evidencia y Consenso Delphi del Grupo de Psoriasis de la Academia Española de Dermatología y Venereología. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/j.ad.2010.09.001


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.