Dietetyczne pokarmy powodujące przybieranie na wadze

Istnieje tak wiele sztuczek, wskazówek i przepisów na odchudzanie. Jednak często nie działają. To dlatego, że pewne dietetyczne pokarmy sprawiają, że przybierasz na wadze nawet o tym nie wiedząc.
Dietetyczne pokarmy powodujące przybieranie na wadze
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Ludzie zawsze próbują nowych diet, aby schudnąć. Jest tak wiele sztuczek, wskazówek i przepisów, które mają pomóc schudnąć lub utrzymać wagę. Jednak nie zawsze działają. Dzieje się tak, ponieważ istnieją pokarmy dietetyczne, które mogą powodować nieświadome przybieranie na wadze.

Ogólnie rzecz biorąc, żywność, której zawsze należy unikać, to między innymi ciastka, cukierki, tłuszcze i czekoladki. osoby, które codziennie spożywają te produkty, często padają ofiarą otyłości. Istnieją jednak inne pokarmy dietetyczne, które zasadniczo powinny być zdrowe, ale faktycznie powodują przybieranie na wadze.

Poniżej pokażemy Ci listę 5 dietetycznych produktów spożywczych, które sprawiają, że przybierasz na wadze, nawet o tym nie wiedząc.

Diety odchudzające

Jeśli chodzi o odchudzanie, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to wyeliminować tłuszcze, desery, napoje orzeźwiające i ogólnie słodycze. Zamiast tego powinnaś włączyć zdrową żywność. Jednak wiele produktów, które uważamy za zdrowe, w rzeczywistości takie nie są. Na dodatek szkody, jakie powodują, są bardzo podobne do tych, które wynikają z jedzenia mąki lub cukru.

Pokarmy dietetyczne, które mogą sprawić, że przytyjesz

Eksperci wskazują, że niektóre produkty spożywcze, które uważano za pokarmy dietetyczne sprzyjające odchudzaniu, w rzeczywistości dają odwrotny efekt. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo poniżej.

1. Napoje dietetyczne

Istnieją pokarmy dietetyczne, które powodują, że przybierasz na wadze.
Niektóre napoje dietetyczne mogą w rzeczywistości wiązać się z większym spożyciem cukrów.

Naukowcy uważają, że kiedy jemy i pijemy coś słodkiego, nasze ciała oczekują kalorii. Jednak gdy napoje nie zawierają kalorii, nasz organizm reaguje spowolnieniem metabolizmu, co obniża poziom insuliny i sprawia, że w efekcie przybieramy na wadze.

Co zatem należy wypić zamiast tego? Najbardziej polecanym napojem jest woda. Dodatkowo możesz spróbować mrożonej herbaty bez cukru, wody z cytryną lub naparów.

2. Dietetyczne pokarmy „niskotłuszczowe”

Kiedy ludzie kupują produkty o niskiej zawartości tłuszczu, zwykle spożywają o 30% więcej tej żywności. Taki wybór im więc nie pomaga, ponieważ w końcowym efekcie jedzą więcej.

Dlatego ważne jest, aby uważać na porcje zdrowej żywności i trzymać się z dala od produktów niskotłuszczowych. Najważniejsza jest kontrola i wielkość porcji.

3. Jogurt smakowy

Są to jogurty smakowe.
Jogurty smakowe zawierają wyższy procent cukrów i tłuszczów niż jogurty naturalne.

Wielu uważa, że jogurt pomaga w trawieniu dzięki zawartości zdrowych bakterii. Chociaż to prawda, najlepszą opcją jest zawsze jogurt naturalny.

Jogurty smakowe są zazwyczaj słodzone zbyt dużą ilością cukru i syropem kukurydzianym. Dobrą alternatywą jest natomiast dodanie świeżych owoców do jogurtu bez cukru.

4. Owoce puszkowane

Gdy firmy pakują owoce, wiedzą, że muszą coś zrobić, by przedłożyć ich termin przydatności do spożycia. Dlatego często dodają do nich syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, aby poprawić ich smak i okres ważności.

Dlatego jedzenie świeżych i sezonowych owoców to zawsze najlepsza opcja.

5. Napoje sportowe

Większość znanych sportowców spożywa te napoje, w związku z czym wielu ludzi myśli, że są zdrowe. Jednak wszystko, czego dostarczają, to cukier i woda, co oznacza, że spożywasz więcej kalorii.

Napoje te są zalecane tylko dla osób wykonujących ćwiczenia fizyczne, ponieważ zastępują cukry tracone podczas treningu. Jednak poza sportem nie stanowią najlepszej świetną opcją.

Te wyraźne przykłady pokazują, że tak zwane dietetyczne pokarmy mogą powodować przybieranie na wadze. Jak więc możesz osiągnąć swój cel? Poniżej podamy kilka podstawowych wskazówek, o których należy pamiętać, rozpoczynając dietę odchudzającą.

Wskazówki dotyczące diety odchudzającej

Suszone owoce i orzechy.
  • „Spalacze tłuszczu” nie istnieją. Wszystkie produkty, pokarmy i suplementy są jedynie uzupełnieniem diety niskokalorycznej. Oznacza to, że są skuteczne tylko wtedy, gdy masz dobrze zaprojektowaną i spersonalizowaną dietę.
  • Powiedz “tak” węglowodanom. Węglowodany są niezbędne dla organizmu, nawet jeśli stosujesz dietę odchudzającą. Najlepiej wybierać produkty pełnoziarniste, które dostarczą Ci więcej błonnika i składników odżywczych.
  • Tłuszcz? Tak, ale upewnij się, że jest wysokiej jakości. Tłuszcz jest potrzebny, ale należy go spożywać z umiarem. Dlatego do przyrządzania sałatek i potraw warto spróbować oliwy z oliwek. Dieta nie oznacza, że musisz zrezygnować z dobrego smaku. Dodatkowo, dobre tłuszcze dostarczą Ci kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 oraz witaminy A, D i E.
  • Kolacja nie jest wrogiem. Podobnie jak w przypadku śniadania, trzeba również dobrze zakończyć dzień. Kolacja jest ważna, ponieważ podczas snu twoje ciało wytrzymuje średnio 8 godzin bez spożywania czegokolwiek. W tym czasie nadal jednak potrzebujesz wystarczającej ilości energii, aby twój organizm normalnie funkcjonował.

Do osiągnięcia dobrych wyników niezbędne są ćwiczenia

Pamiętaj, że nie chodzi tylko o spożywanie mniejszej ilości kalorii, ważne jest również, aby spalić te, które spożywasz. Nie oznacza to jednak, że musisz zapisać się na siłownię lub zostać zawodowym sportowcem. Po prostu zacznij chodzić na spacery, chodzić po schodach, chodzić po górach lub spacerować po plaży.

Zdecydowanie jasne jest, że siedzenie na kanapie nie pomoże Ci schudnąć. Nasze ciała są zaprojektowane do ruchu, a dzięki ćwiczeniom, będziesz w stanie zjeść trochę więcej podczas diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.