Dieta piłkarzy, którzy uczestniczyli w Katarze 2022

Dieta piłkarzy w Katarze 2022 podlegała bardzo surowym zasadom. Dietetycy, trenerzy, a nawet dyrektorzy techniczni starają się zoptymalizować wydajność poprzez odpowiednie posiłki.
Dieta piłkarzy, którzy uczestniczyli w Katarze 2022
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2023

Dieta piłkarzy, którzy grali w Katarze 2022, wykraczała poza zwykłe plany żywieniowe, jakie każda gwiazda stosuje w swoim klubie, gdzie gra przez większą część roku. Podczas Mundialu nadchodzi czas, aby utrzymać formę pośród stresu i w warunkach upału, jaki panuje w Katarze. Dlatego przyjrzymy się najważniejszym punktom diety piłkarzy, którzy są niekwestionowanymi bohaterami swoich drużyn narodowych.

Dieta piłkarzy, którzy grali w Katarze 2022

1. Dieta Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo odegrał decydującą rolę w zwycięstwie Portugalii nad Ghaną. Choć Europejczycy nie mieli nic do stracenia, obecność na boisku pięciokrotnego zdobywcy Złotej Piłki miała istotne znaczenie dla odniesionego wyniku.

Oprócz treningu, który sportowiec wykonuje codziennie, aby utrzymać swoją sylwetkę bez kontuzji, trzyma się schematu żywieniowego opracowanego przez osobistego szefa kuchni. Według wypowiedzi kucharza głównym źródłem białka są ryby i kurczaki.

W odżywianiu Ronaldo panuje przewaga diety śródziemnomorskiej. Nie brakuje olejów roślinnych, nasion i owoców morza.

Bardziej istotny wydaje się rozkład czasowy posiłków

Z wypowiedzi szefa kuchni wiemy też, że portugalska gwiazda jada sześć razy dziennie, w mniejszych porcjach niż te, które składałyby się na zwykły obiad.

Ta dystrybucja posiłków jest strategią, jaką wyróżnia się również dieta innych piłkarzy. Chodzi o to, aby rozprowadzić składniki odżywcze tak, aby zostały wykorzystane do czasu treningu. Zasady te wywodzą się z chronobiologii i choć zdarzają się przeciwnicy tego modelu, to coraz częściej pojawia się on w planach żywieniowych osób uczęszczających na siłownie.

Cristiano Ronaldo.
Białka są niezbędne w diecie Ronaldo.

2. Mniej mięsa u Messiego

Dieta piłkarzy musi być też dostosowana do zwyczajów kulturowych. Argentyńczycy tradycyjnie jedzą sporo mięsa. Spożycie tej żywności na mieszkańca jest bardzo wysokie w Ameryce Południowej.

Tymczasem Lionel Messi od 2014 roku jest pod opieką dietetyka Giuliano Posera. Ten profesjonalista musiał drastycznie ograniczyć spożycie mięsa przez argentyńską gwiazdę. Wyznaje ponadto, że musiał go przekonać, by ograniczył napoje gazowane i pizzę.

Zalecenia Posera skupiły się na ustaleniu priorytetów Messiego na spożywaniu 5 pokarmów, przed którymi nie można uciec:

  1. Woda.
  2. Owoce.
  3. Warzywa.
  4. Oliwa z oliwek.
  5. Pełne ziarna.

“Dziesiątka” Argentyny na śniadanie je płatki zbożowe z owocami i warzywami. Zwykle na początek dnia spożywa dużą ilość różnych produktów, ale zawsze przeważają te trzy.

Podczas kolacji jest inaczej. Plan jest taki, żeby jeść lekko. Tak więc opcje wieczorne obejmują zazwyczaj ryż i tuńczyka. W ten sposób pierwszy składnik dostarcza węglowodanów złożonych, a drugi niezbędnego białka.

3. Dieta Neymara, jednego z brazylijskich piłkarzy, zawiera dużo kalorii

Brazylijski zawodnik pojawiła się w wiadomościach z powodu kontuzji w pierwszym meczu mistrzostw świata przeciwko Serbii. Niekwestionowana gwiazda swojej drużyny narodowej, stosuje dietę, która opiera się na dużej proporcji kalorii, podobnie jak inni sportowcy.

Zapotrzebowanie kaloryczne zawodowego piłkarza jest wysokie. Treningi i mecze wymagają dużych nakładów energii. Jeśli dodamy do tego współczynnik ciepła w Katarze 2022, wydatki te mogą się łatwo zwielokrotnić.

Aby osiągnąć wymagane kalorie, Neymar otrzymuje ponad połowę zapotrzebowania z węglowodanów. Następnie bierze 30% z białka, pozostawiając tylko 10% miejsca na tłuszcze.

Śniadanie Neymara jest zaskakujące i nie dla każdego akceptowalne: 3 jajka, szpinak i mięso z indyka. Ponadto pije koktajl proteinowy z nasionami. Taki posiłek pozwala mu stawić czoła bardziej wymagającym ćwiczeniom o większej intensywności, niż jakakolwiek osoby wykonuje w zwykły dzień.

Mięso z indyka jest bardzo cenione przez Brazylijczyka. W rzeczywistości kilka jego obiadów zawiera ten składnik, a nawet powtarza go w swoich kolacjach. Chociaż w wieczornych posiłkach ryba jest również ważną opcją.

Batido proteico.
Koktajle proteinowe nie są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników piłki nożnej. Doskonale dostarczają składników odżywczych w różnych sportach.

Dieta piłkarzy w Katarze 2022 nie jest jednakowa

Nie ma uniwersalnego modelu diety dla zawodników w Katarze. Dietetycy wiedzą, że wymagania różnią się w zależności od wieku, pozycji na boisku i szczególnych warunków każdego sportowca.

Istnieje powszechna zgoda co do zwiększenia spożycia węglowodanów złożonych przed meczami. Mają one zapewniać rezerwę paliwa na 90 minut każdego spotkania.

Po meczach natomiast talerz wypełniony białkiem ma dużą popularność. Chodzi bowiem o dostarczenie organizmowi surowca do naprawy mikroskopijnych uszkodzeń powstałych w wyniku wysiłku. Przy wystarczającej ilości białka mięśnie goją się, a włókienka regenerują się na następne mecze.

Odżywianie może stanowić nawet o 10% wyników sportowych w piłce nożnej.

Wszystkie drużyny narodowe mają swoich dietetyków

Do tego należy dodać specjalistów zatrudnionych indywidualnie przez poszczególnych graczy. A wszystko to uzupełnia praca szefów kuchni, którzy odpowiadają za dostosowanie dań.

Ten ostatni punkt jest bardzo istotny. Potrawy, nawet jeśli mają odpowiednią gęstość odżywczą, nie mogą powodować zmian żołądkowo-jelitowych ani dyskomfortu w postaci gazów czy wzdęć brzucha. Mogłoby to oznaczać spadek zdolności sportowca do gry.

Zmieniła się również dostępność produktów spożywczych w szatni. W rzeczywistości kilkadziesiąt lat temu zainteresowanie tym tematem było niewielkie. Dziś dietetycy drużyn sami wybierają te składniki, które mogą być obecne w przerwie meczu, takie jak owoce, płatki zbożowe czy napoje izotoniczne.

Każdy najmniejszy szczegół robi różnicę. Pozostawienie przypadkowi czegoś  tak ważnego, jak dieta piłkarzy, mogłoby oznaczać koniec udziału w Katarze w 2022 roku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caruana Bonnici, D., et al. “Nutrition in soccer: a brief review of the issues and solutions.” Journal of Science in Sport and Exercise 1.1 (2019): 3-12.
  • Fernandes, Haniel Soares. “Carbohydrate consumption and periodization strategies applied to elite soccer players.” Current nutrition reports 9.4 (2020): 414-419.
  • Keen, Rikki. “Nutrition-Related Considerations in Soccer: A Review.” American journal of orthopedics (Belle Mead, NJ) 47.12 (2018).
  • Oliveira, César Chaves, et al. “Nutrition and supplementation in soccer.” Sports 5.2 (2017): 28.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.