Co to jest czyrak i jak go wyleczyć?

9 marca, 2019

Mówiąc w skrócie czyrak, to niegroźne, ropne zapalenie okołomieszkowe. Dolegliwość ta nie jest niebezpieczna jednak bardzo bolesna, gdyż dochodzi do silnego podrażnienia i uszkodzenia miejsca, w którym wystąpi. Zmiany te są bardzo częstym zjawiskiem i mogą wystąpić w dowolnym miejscu ciała, jednak najczęściej czyrak powstaje w okolicach pach, ramion, pośladków, pachwin, i krocza.

Czyrak – dlaczego właściwie powstaje?

Pierwszą oznaką tego, że czyrak właśnie się tworzy, jest pojawienie się niewinnej czerwonej kropki i delikatnego uczucia bólu. Z godziny na godzinę ból ten wzrasta na intensywności, a kropka zmienia swój wygląd, przyjmując postać pokaźnej krosty. Jest to skutek zaistniałego stanu zapalnego.

Czyraki najczęściej powstają na skutek zakażenia przez bakterie gronkowca (Staphylococcus aureus), ale to nie jedyna przyczyna ich powstawania. Czyrak może pojawić się na skutek:

 • zakażenia krwi
 • cukrzycy
 • zaniedbania higieny
 • złych nawyków żywieniowych

Zobacz także: Siedlisko bakterii – gdzie w domu jest ich najwięcej?

Domowe sposoby na walkę z czyrakami

 • w miejscu wystąpienia czyraka należy umieścić błonę pergaminową z ugotowanego na twardo jajka.
 • z pasty (wykonanej z surowej, utartej marchewki i kiełków pszenicy) zrobić okład bezpośrednio na dotknięte czyrakiem miejsce i przykryć bawełnianym ręcznikiem.Jajko kurze
 • zrób okład z gorącej wody. Czynność tą powtarzać przynajmniej trzy razy dziennie, aż do momentu, gdy czyrak pęknie. Kontynuować okładanie, aby zawartość została całkowicie usunięta.
 • wymieszaj łyżkę miodu z łyżką drożdży i mąki pszennej, aż do uzyskania jednolitej masy. Otrzymany krem nałóż na miejsce, w którym pojawił się czyrak i pozostaw do działania na całą noc.
 • jeżeli problem czyraków często ci dokucza, zaleca się picie naparu z 80g pokrzywy i 1l wody przynajmniej trzy razy dziennie. W ten sposób wspomożesz oczyszczanie organizmu i krwi.

Kilka ważnych wskazówek!

Czyrak nie powinien być wyciskany

Na tego typu krosty nie powinno się wywierać żadnego typu nacisku, gdyż może doprowadzić to do niebezpiecznych problemów, bakterie bowiem mogą dostać się do krwiobiegu i zaatakować inne części ciała (sepsa). Natomiast, gdy wystąpią w ustach lub na nosie trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia infekcji do mózgu (zapalenie opon mózgowych).

Zadbaj o higienę miejsca, w którym pojawił się czyrak

Bardzo ważne jest, aby miejsce wystąpienia czyraka było stale dezynfekowane. Można wykonać opatrunek, wcześniej przemywając ranę jodem lub alkoholem i powtarzać tę czynność przynajmniej trzy razy dziennie. Przez okres leczenia czyraka należy brać prysznic i zrezygnować z długich kąpieli, ponieważ w ten sposób łatwiej jest zainfekować inne partie ciała.

Dezynfekowanie czyraka

W momencie przygotowywania jedzeni, bezwzględne jest mycie rąk, aby uniknąć przenoszenia infekcji, a jeżeli to możliwe, zalecane jest używanie specjalnych gumowych rękawiczek.

Przeczytaj również: Higiena intymna – 5 nawyków, które wcale nie są takie dobre

Kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Jeżeli jesteś w trakcie leczenia czyraka, ale zauważysz, że nagle pojawiają się inne, niezwłocznie udaj się do lekarza. jest to znak, że infekcja rozprzestrzenia się po organizmie. A oto niepokojące symptomy:

Czyrak

 • wokół krosty tworzy się czerwony pierścień
 • w węzłach chłonnych znajdujących się w pobliżu miejsca infekcji odczuwalny jest ból
 • zaczerwienienie rozlewa się poza obszar krosty

Pamiętaj!

Sam czyrak nie zagrozi naszemu zdrowiu pod warunkiem, że zachowamy szczególną ostrożność i higienę w trakcie leczenia i zadbamy o to, aby nie rozprzestrzenił się po organizmie.

 • Kowalska-Krochmal, B. (2017). Gronkowiec złocisty metycylinowrażliwy – potencjał chorobotwórczy i lekowrażliwość. Forum Zakażeń. https://doi.org/10.15374/fz2017044
 • Brągoszewska, E., Świercz, M., & Pastuszka, J. S. (2014). Charakterystyka aerozolu bakteryjnego występującego w powietrzu pomieszczeń mieszkalnych oraz w powietrzu atmosferycznym wybranej dzielnicy Katowic. In Inżynieria i ochrona powietrza.
 • Murray, P. R., Rosenthal, K. S., & Pfaller, M. A. (2011). Mikrobiologia. Elsevier Urban & Partner.