Czym jest zupa pho i jakie są jej zalety?

Opowiemy Ci, czym jest zupa Pho i jaki pozytywny wpływ ma na zdrowie. Jest łatwa w przygotowaniu i dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych.
Czym jest zupa pho i jakie są jej zalety?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2022

Zupa Pho to wietnamskie danie, które może zapewnić kilka ciekawych korzyści zdrowotnych. To bulion, który łączy w sobie kilka rodzajów niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu można go regularnie włączać do diety.

W rzeczywistości coraz więcej krajów spożywa to danie, które wyróżnia się również doskonałymi właściwościami organoleptycznymi. Pokażemy Ci, jakie pozytywne efekty może wywołać.

Czym jest zupa Pho?

Zupa Pho to danie rosołowe z makaronem ryżowym i aromatycznymi ziołami. Dodaje się do niego również kości wołowe, aby zwiększyć spożycie białka i kolagenu.

Aby uzyskać dobry wynik, zupę należy gotować na bardzo małym ogniu przez kilka godzin. To znakomite danie pod względem organoleptycznym, a ponadto dostarcza dużej ilości składników odżywczych i fitochemikaliów.

Zupa pho.
Zupa Pho przygotowywana jest z bulionu, makaronu ryżowego, kości wołowych i aromatycznych ziół.

Przepis na zupę Pho

Tutaj pokażemy Ci wyśmienity przepis na zupę Pho, abyś mógł zrobić ją w domu i czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Opcja, którą ci przedstawiamy, wykorzystuje wołowinę, chociaż można też użyć innych rodzajów mięsa.

Składniki

 • Na bulion: 2 kości wołowe
 • 1 średnia cebula
 • Świeży imbir
 • Laska cynamonu
 • Kardamon
 • 2 goździki
 • Anyż gwiazdkowaty
 • Kolendra
 • Koper włoski
 • Chilli
 • Na zupę: 400 gramów cielęciny
 • 400 gramów makaronu ryżowego
 • 100 gramów kiełków fasoli
 • 200 gramów wołowiny na klopsiki
 • Sól do smaku

Przygotowanie krok po kroku

 1. Umieszczamy wszystkie składniki bulionu na blasze i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza (356 F) na 20 minut. Ważne jest, aby przykryć blachę folią aluminiową. Po tym zabiegu potrawa nabierze złocistej barwy.
 2. Następnie powyższe składniki wkładamy do garnka z litrem wrzącej wody.
 3. Dodajemy sól.
 4. Gotujemy przez godzinę, stopniowo usuwając pianę.
 5. Gdy bulion będzie gotowy, odcedzamy go.
 6. Następnie robimy małe klopsiki z mielonego mięsa i soli. Odkładamy na bok.
 7. Do garnka wlewamy bulion i dodajemy makaron i klopsiki.
 8. Gotujemy przez 2 minuty, a następnie dodajemy pokrojone mięso.
 9. Podczas podawania można dodać listki bazylii i sok z limonki.

Jakie korzyści dla zdrowia oferuje zupa Pho

Wśród swoich głównych zalet, zupa Pho pomaga utrzymać równowagę oksydacyjną w naszym organizmie, ponieważ jest to danie zawierające wiele fitoskładników.

Neutralizują one powstawanie wolnych rodników i ich późniejszą akumulację w tkankach. Według badań opublikowanych w European Journal of Medicinal Chemistry efekt ten wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju złożonych chorób.

Dodatkowo warto wspomnieć o zawartości białka. Ten składnik odżywczy pomaga utrzymać beztłuszczową masę ciała w stanie funkcjonalnym. Kiedy nie otrzymujemy wystarczającej ilości białka, w średnim okresie mogą wystąpić problemy z katabolizmem mięśni, na co wskazują badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients. Proces ten określa się jako sarkopenia i wiąże się z wieloma przewlekłymi problemami w starszym wieku.

Zupa Pho jest również źródłem kolagenu. Białko to wchodzi w skład większości struktur organizmu. Po 30 roku życia jego synteza endogenna ulega zmniejszeniu, dlatego konieczne jest zwiększenie obecności tego składnika w diecie.

Wykazano również, że niektóre mikroelementy są w stanie poprawić produkcję wewnętrzną kolagenu, jak ma to miejsce w przypadku witaminy C. Ważne jest, aby spożywać obydwa składniki w wystarczających dawkach.

Wady zupy Pho

Pomimo wspomnianych wyżej pozytywnych efektów, nie wszystko złoto, co się świeci. Zupa Pho ma również pewne cechy, które mogą nie do końca dobrze wpływać na niektóre grupy. Na przykład zawiera dużo sodu.

Ten minerał powiązano ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego u osób predysponowanych genetycznie. Problemy sercowo-naczyniowych mogą więc zmusić do umiarkowanego spożycia soli.

Trochę bulionu.
Zupa Pho ma wysoką wartość odżywcza i wiele innych zalet dla naszego organizmu.

To także dość wysokokaloryczne danie. Zależy to od rodzaju użytego makaronu i mięsa. Jest to przepis o dużej gęstości odżywczej, więc jego nadmierne spożycie może w średnim okresie doprowadzić do przyrostu masy tłuszczowej. W efekcie nastąpi nasilenie wewnętrznego stanu zapalnego, który może wpływać na sprawność życiowych funkcji fizjologicznych.

Możesz być także zainteresowany: Przepis na rosół z kości i jego korzyści

Zupa Pho to danie o wielu wartościach odżywczych

Jak widzieliśmy, zupa Pho zawiera dużą ilość wartościowych składników odżywczych. Można ją włączyć w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety, mającej na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia w perspektywie średniookresowej.

Należy jednak uważać z wybranymi składnikami, aby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii. Zawsze lepiej jest wybrać chude kawałki mięsa i umiarkowaną ilość makaronu.

Wreszcie, nie zapominaj, że niektórzy ludzie muszą zmniejszyć spożycie pewnych minerałów z powodu problemów z funkcjonowaniem narządów. Lekarz udzieli precyzyjnych wskazówek w tym zakresie. Niektóre mikroelementy mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego konieczne będzie kontrolowanie ich spożycia, aby uniknąć dysfunkcji na poziomie fizjologicznym.

To może Cię zainteresować ...
Zupa z buraków – poznaj wygodny i łatwy do wykonania przepis!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zupa z buraków – poznaj wygodny i łatwy do wykonania przepis!

Buraki są dla nas dobre z wielu powodów, takich jak zawartość azotanów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wygląda smaczna zupa z buraków!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010
 • Prokopidis, K., Cervo, M. M., Gandham, A., & Scott, D. (2020). Impact of Protein Intake in Older Adults with Sarcopenia and Obesity: A Gut Microbiota Perspective. Nutrients12(8), 2285. https://doi.org/10.3390/nu12082285
 • Lis, D. M., & Baar, K. (2019). Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. International journal of sport nutrition and exercise metabolism29(5), 526–531. https://doi.org/10.1123/ijsnem.2018-0385

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.