Czy popcorn tuczy? Od czego może to zależeć?

Popcorn jest łatwą do zrobienia przekąską, więc wiele osób je regularnie. Ale czy popcorn tuczy? W tym artykule powiemy Ci, co musisz wiedzieć.
Czy popcorn tuczy? Od czego może to zależeć?
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy popcorn tuczy? Odpowiedź na to pytanie jest ważna dla tych, którzy boją się przytyć lub chcą schudnąć. Więc jaka jest prawda? Czy możesz jeść to jedzenie, jeśli przestrzegasz diety? Istnieją mity i kontrowersje dotyczące popcornu. Jednak dietetycy zalecają go jako zdrową opcję, ponieważ jest to przekąska, która może przynieść korzyści dla organizmu. No więc czy popcorn tuczy?

Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Czy popcorn tuczy?

Popcorn pochodzi z różnych rodzajów kukurydzy. Pod wpływem ciepła popcorn eksploduje z powodu przegrzania zawartej w nim wody i skrobi. Tak powstaje ta gąbczasta masa o charakterystycznym aromacie. W rzeczywistości, dzięki łatwemu opracowaniu, popcorn jest popularny w wielu krajach, idealny do towarzyszących filmów lub jako przekąska.

Ale czy popcorn tuczy? Cóż, to zależy. Komercyjny popcorn ma ogólnie dodaną wartość energetyczną. Oznacza to, że zawiera więcej soli, cukru, karmelu, a nawet masła, w przeciwieństwie do tych wytwarzanych w domu.

Jednak gdy sam robisz popcorn w domu, może to być zdrowa przekąska. W rzeczywistości badanie opublikowane w czasopiśmie Antioxidants przeanalizowało jego skład i wykazało, że 1 filiżanka tej domowej przekąski dostarcza tylko 30 kalorii!

Popcorn to zdrowa przekąska. Czy popcorn tuczy?
Domowy popcorn jest niskokaloryczny i nieszkodliwy.

To czy popcorn tuczy zależy od ciebie

Zapisz następujący przepis, jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś popcornu. Potrzebne będą 2 łyżki oleju, duży garnek z pokrywką i pół szklanki popcornu. W mniej niż 5 minut będziesz mógł cieszyć się wynikami!

 1. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to podgrzać olej w garnku na średnim ogniu.
 2. Gdy zauważysz, że jest już gorąca, dodaj kukurydzę, mieszając ją z olejem i przykryj garnek.
 3. Usłyszysz, że kukurydza nagle pęka. Poczekaj, aż hałas ustanie, aby upewnić się, że jest gotowy.

Dla smaku dodaj cukier, sól lub wybrane przez siebie przyprawy… lub możesz je jeść naturalnie. Pamiętaj, że jeśli zależy Ci na wartościach odżywczych, nie przesadzaj ze smakiem.

Jakie składniki odżywcze dostarcza popcorn?

Oprócz tego, że jest praktyczną i tanią opcją, popcorn ma wiele zalet odżywczych. W rzeczywistości zawiera węglowodany, błonnik pokarmowy, tłuszcze i białka. Co więcej, zawiera również witaminy i minerały. Według danych Nutrition Data, popcorn składa się z następujących składników:

 • Witamina B1, B3 i B6.
 • Witamina E.
 • Minerały, takie jak żelazo, magnez, mangan, cynk i miedź.
 • Fosfor i potas.
 • Błonnik.
 • Polifenole.

Ponadto nauka sugeruje, że w porównaniu z ziarnami owsa, pszenicy i ryżu kukurydza ma najlepszą zdolność antyoksydacyjną. Dzieje się tak, ponieważ oferuje związki fenolowe (substancje chemiczne, które chronią komórki). Na szczęście wybuch spowodowany gotowaniem nie degraduje ich ani nie zmienia.

Jakie są korzyści z jedzenia popcornu?

Chociaż wiele osób o tym nie wie, jedzenie popcornu może zapewnić pewne korzyści zdrowotne, ponieważ jest to pełnoziarniste. Dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym przyczynia się do ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Oto niektóre z korzyści płynących z jedzenia popcornu:

Kontrola wagi i trawienia

Popcorn to świetna propozycja dla osób, które chcą uspokoić uczucie głodu. Dzieje się tak, ponieważ błonnik nie tylko jest niskokaloryczny, ale także ma działanie wypełniające. Tak więc popcorn jako przekąska między posiłkami może zmniejszyć apetyt. Oczywiście ma to wpływ na kontrolę masy ciała.

Również ci, którzy jedzą popcorn, mogą poprawić funkcjonowanie pasażu jelitowego, zmniejszając w ten sposób wzdęcia.

Zapobieganie chorobom

Zawartość błonnika w popcornie wraz z obecnością związków fenolowych działa poprzez obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. To z kolei zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej. Jest to czynnik ochronny przed miażdżycą, co przekłada się na mniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe.

Przeczytaj również:  Przepisy na zdrowe przekąski – 5 propozycji

Ponadto popcorn obniża ciśnienie krwi, gdy jest spożywany bez soli i normalizuje poziom glukozy. W rzeczywistości badania wskazują, że zapobieganie patologiom serca wyraża się również w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na cukrzycę, biorąc pod uwagę brak dodanych cukrów.

Komercyjny popcorn nie jest zdrowy.
Komercyjne wersje popcornu zawierają dodatki, które nie są tak zdrowe, takie jak sól i cukry proste.

Czy popcorn tuczy?

Czas przestać myśleć, że popcorn sprawi, że przytyjesz. Pamiętaj, że dietetycy uważają ją za zdrową i kompletną alternatywę dla innych przekąsek. Co najważniejsze, popcorn ma niską kaloryczność i dostarcza składników odżywczych, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia.

Jeśli chcesz zaspokoić głód, kontrolować wagę, a nawet uspokoić niepokój, popcorn to doskonały wybór. Oczywiście staraj się unikać tych oferowanych przez rynek, ponieważ dodatki są szkodliwe. Więc śmiało stwórz swój własny, domowy przepis!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gear, J. R. (2006). El cultivo del maíz en la Argentina. Serie de Informes Especiales de ILSI Argentina, Volumen II: Maíz y Nutrición, 4.
 • Nguyen, V., Cooper, L., Lowndes, J., Melanson, K., Angelopoulos, T. J., Rippe, J. M., & Reimers, K. (2012). Popcorn is more satiating than potato chips in normal-weight adults. Nutrition Journal11(1), 71.
 • Coco, M. G., & Vinson, J. A. (2019). Analysis of Popcorn (Zea Mays L. var. Everta) for Antioxidant Capacity and Total Phenolic Content. Antioxidants8(1), 22.
 • Nutrition Data. Snacks, popcorn, air-popped Nutrition Facts & Calories. Disponible en https://nutritiondata.self.com/facts/snacks/5356/2.
 • Bautista-Ramírez, E., Salinas-Moreno, Y., Santracruz-Varela, A., Córdova-Téllez, L., & López-Sánchez, H. (2019). Características físicas y químicas de la raza de maíz Palomero Toluqueño. Revista mexicana de ciencias agrícolas10(2), 441-446.
 • Grandjean, A. C., Fulgoni III, V. L., Reimers, K. J., & Agarwal, S. (2008). Popcorn consumption and dietary and physiological parameters of US children and adults: analysis of the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 1999-2002 dietary survey data. Journal of the American Dietetic Association108(5), 853-856.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.