Czy pomijanie kolacji pomaga nam schudnąć?

Jedzenie kolacji lub co gorsza pełnego obiadu o późnej porze jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie przybierają na wadze. Jednak pomijanie kolacji w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem. Dowiedz się więcej o tym, jak Twoje nawyki żywieniowe mogą wpływać na Twoją wagę z tego artykułu!
Czy pomijanie kolacji pomaga nam schudnąć?
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Wiele osób wybiera pomijanie kolacji, gdy próbuje schudnąć. Jednak odpowiedź na pytanie, czy takie pominięcie posiłku rzeczywiście prowadzi do szybszej utraty wagi, jest nieco skomplikowana. A wszystko dlatego, że efekt końcowy zależy w głównej mierze od tego, co jesz, co i czy jadłeś wcześniej i jak często jesz.

Jednak zawsze dietetycy zalecają spożywanie każdego posiłku w ciągu dnia. Wynika to z tego, że pod żadnym pozorem nie należy przerywać regularnego jedzenia, jeśli chcesz schudnąć. Zamiast decydować się więc na pomijanie kolacji, powinieneś upewnić się raczej, że jedzenie, które jesz, jest zdrowe i niskokaloryczne.

Możesz na przykład zjeść na kolację sałatkę, grillowanego kurczaka lub filet z ryby i nie przytyć wskutek tego. Jeśli jednak zdecydujesz się na pomijanie kolacji, ale w ciągu dnia i tak zjadasz kilka tłustych posiłków o niskiej wartości odżywczej, na pewno przybierzesz na wadze więcej, niż miałoby to miejsce, gdybyś zjadł którekolwiek z wyżej wymienionych dań na kolację.

Pomijanie kolacji? Lepiej tego nie robić!

I chociaż nie jest konieczne spożywanie obfitego posiłku, to jednak kolacja dostarcza nam ostatnich składników odżywczych w ciągu dnia. W ten sposób skraca także okres nocnego postu. Ponadto, jak zapewne już doskonale wiesz, im więcej godzin spędzasz na czczo, tym bardziej będziesz głodny następnego dnia.

Jeśli jednak nie zdecydujesz się na pomijanie kolacji, ale zjesz zamiast tego pożywną i zdrową przekąskę, różnica między pominięciem tego posiłku, a jego zjedzeniem nie będzie miała tak dużego znaczenia.

Niemniej jednak produkty, które jesz w trakcie kolacji, zwykle nie są tymi, które możesz zjeść w ramach popołudniowej przekąski lub podwieczorku. Jeśli więc wolisz tę właśnie opcję, upewnij się, że podjadasz wyłącznie zdrowe produkty spożywcze.

Tak naprawdę to jedzenie kolacji lub co gorsza pełnego obiadu o późnej porze jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie przybierają na wadze. Jednak pomijanie kolacji w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem.

Dowiedz się więcej o tym, jak Twoje nawyki żywieniowe mogą wpływać na Twoją wagę, poświęcając zaledwie kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Pomijanie kolacji? Błąd – zamiast tego lepiej będzie zjeść ją jak najwcześniej!

Chociaż pomijanie kolacji wydaje się być dobrym wyborem, jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, to jednak tak naprawdę lepiej jest jeść ten ostatni w ciągu dnia posiłek. Ważne jest jednak to, aby koniecznie wybrać bogate w składniki odżywcze i niskokaloryczne potrawy.

Media takie jak „New York Times” zwróciły swego czasu uwagę na ciekawy zwyczaj w Hiszpanii. Otóż mieszkańcy tego kraju zazwyczaj jedzą kolację bardzo późny wieczorem, nawet po godzinie 22:00.

Zdrowa kolacja

I chociaż debata na temat zmiany czasu w Hiszpanii jest obecnie najczęściej poruszanym problemem, to jednak kraj ten nie zdecydował się na ten ostatni krok pozwalający zsynchronizować swoje godziny pracy z logicznym rytmem dobowym dla naszej planety. Stąd też właśnie wynika tak późna pora dla tego posiłku.

Z drugiej strony jedzenie późnych kolacji jest kluczowym czynnikiem, który może prowadzić do przyrostu masy ciała. W rzeczywistości wyniki badań hiszpańskich naukowców opublikowane w International Journal of Obesity potwierdziły korzyści płynące z wcześniejszego spożywania kolacji.

Ponadto uniwersytet w Luizjanie (oryg. University of Louisiana) opublikował inne wyniki potwierdzające tę teorię.

Wskazówki, jak schudnąć bez pomijania kolacji

Nie ma konkretnej zasady określania idealnej kolacji, która pozwoli Ci schudnąć. A to dlatego, że wszystko tak naprawdę zależy od gustów i siły woli każdej osoby. Jednak wspólnym mianownikiem dla wszystkich przypadków jest to, że najlepiej wybierać na kolację produkty spożywcze o wysokiej zawartości białka, a także warzywa.

Godne uwagi są też ryby zamiast mięsa czerwonego oraz ogólnie rzecz biorąc gotowane warzywa i owoce wszelkiego rodzaju.

Sałatki nie zawsze są dobrym wyborem

Sałatki są dobrym wyborem na lekką i zdrową kolację. Unikaj jednak przepisów cechujących się wysoką liczbą kalorii.

Mnóstwo przepisów na sałatki zawiera bowiem wiele składników o wysokiej kaloryczności. Czasami lepiej jest jeść na przykład same ryby z warzywami, niż przyrządzać sobie sałatki z niezdrowym, tłustym sosem lub innymi przyprawami.

Miska warzyw

W odniesieniu do zdrowej żywności w takiej sałatce zalecamy uwzględnienie takich produktów spożywczych, jak na przykład:

  • Chude białko.
  • Nienasycone tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek lub orzechy (ale bez przesadzania z ilością).
  • Sezonowe warzywa.

Pomijanie kolacji? Nigdy – ale uważaj też na produkty typu „light”

Coraz popularniejsze staje się spożywanie produktów „lekkich”, „dietetycznych” lub „niskokalorycznych” określanych ogólnie jako „light”. Jednak specjaliści wskazują, że te produkty lub menu, które je zawierają, nie są zaprojektowane przez dietetyków. Dlatego spożywanie ich każdego dnia nie jest gwarancją, że są one najlepszym wyborem do odchudzania.

Kilka słów tytułem podsumowania naszych dzisiejszych rozważań

Jeśli próbujesz schudnąć, pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie sobie odpowiednich wytycznych dotyczących codziennej diety, które pokryją Twoje potrzeby kaloryczne i żywieniowe. Zalecamy także wcześniejsze spożywanie posiłków, w tym jak najwcześniejsze zasiadanie do kolacji.

Pomijanie kolacji nie jest ogólnie rzecz biorąc dobrym pomysłem. Powinieneś starać się jeść pięć posiłków dziennie, odpowiednio dostarczając do swojego organizmu składniki odżywcze w małych porcjach.

Słynne powiedzenie „Śniadanie zjedz samodzielnie, obiadem podziel się z przyjacielem a kolację oddaj wrogowi” albo w innej wersji „Zjedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak biedak” jest dość trafne. W rzeczywistości mówi Ci, że dobrym pomysłem jest jeść lekkie, zdrowe kolacje na długo przed snem.

I na koniec pamiętaj, by wykonywać ćwiczenia fizyczne przez co najmniej 30 minut dziennie i pić przy tym duże ilości wody. To właśnie stanowi klucz do szybkiej i sprawnej utraty wagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garaulet M., Gómez Abellán P., Albuquerque Bejar JJ., Ordovás JM., et al., Timing of food intake predicts weight loss effectiveness. International Journal of Obesity. 37: 604-611.
  • Kim JE., O’Connor LE., Sands LP., Slebodnik MB., Effects of dietary protein intake on body composition changes after weight loss in older adults: a systematic review and meta analysis. Nutr Rev, 2016. 74 (3): 210-24.
  • Marantz PR., Repensar las pautas dietéticas. Crit Rev Food Sci Nutr, 2010.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.