Czy niektóre rodzaje owoców mogą pomóc Ci schudnąć?

Wśród ludzi panuje wiele fałszywych i mylących informacji na temat odżywiania się. Na przykład istnieje szeroko rozpowszechniony mit dotyczący diety, w myśl którego wystarczy spożywać jedynie niektóre rodzaje owoców, aby schudnąć. Rozpowszechnianie tego rodzaju informacji jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne, ponieważ tego rodzaju diety ograniczają prawidłowe spożycie odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych.
Czy niektóre rodzaje owoców mogą pomóc Ci schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2020

Niektóre rodzaje owoców mogą rzeczywiście pomóc w utracie wagi. Musisz jednak wiedzieć, jak włączyć je do swoich standardowych posiłków. Wdrożenie w praktyce zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych są niezbędne w tym celu.

A to oznacza, że przede wszystkim musisz przyjąć i trzymać się dobrze zbilansowanej diety. Skonsultuj się z profesjonalistą, który pomoże Ci opracować plan odpowiadający Twoim indywidualnym potrzebom. Najlepsze jest to, że nie musisz głodować, aby to zrobić.

Niektóre rodzaje owoców i warzyw są podstawą dobrze zbilansowanej diety. To prawda, że owoce są szczególnie dobre dla naszego organizmu. Wynika to między innymi z tego, że zawierają wiele niezbędnych witamin i przeciwutleniaczy.

Nie wspominając o tym, że nie zawierają pustych kalorii pochodzących z rafinowanych cukrów. Właśnie dlatego są doskonałą pomocą przy planowaniu procesu odchudzania. W rzeczywistości ten rodzaj produktów spożywczych jest wręcz konieczny do uwzględnienia w diecie dla ogólnego dobrego samopoczucia.

Twoje ciało prawie automatycznie przechodzi w tryb dobrej formy, gdy utrzymujesz zdrowy tryb życia. Musi on jednak obejmować spożywanie wysokiej jakości produktów jako podstawy diety.

Wśród ludzi panuje wiele fałszywych i mylących informacji na temat odżywiania się. Na przykład istnieje szeroko rozpowszechniony mit dotyczący diety, w myśl którego wystarczy spożywać jedynie niektóre rodzaje owoców, aby schudnąć.

Rozpowszechnianie tego rodzaju informacji jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne, ponieważ tego rodzaju diety ograniczają prawidłowe spożycie odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych.

Jednak niektórzy ludzie twierdzą, że niektóre rodzaje owoców pomagają schudnąć, a inne nie. Czy to prawda? A jeśli tak, to które z nich zasługują na uwagę? Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Modna dieta – cud nie pomoże Ci schudnąć, ale niektóre rodzaje owoców jak najbardziej tak

Dzięki ogromnemu udogodnieniu, jakie stanowi obecnie Internet, można dziś znaleźć w ciągu kilku minut mnóstwo diet i produktów spożywczych, które obiecują szybkie efekty odchudzania. Większość z nich to tak zwane „modne diety – cud”.

Przeważająca większość z nich nie tylko wprowadza w błąd, ale w rzeczywistości może być nawet szkodliwa dla zdrowia. Musisz więc bardzo uważać, jeśli chodzi o ich zasady i próby ich stosowania.

Niestety, możesz znaleźć także wiele różnych informacji o owocach, które są po prostu błędne i mylące. Na przykład dieta, która obiecuje, że schudniesz, jedząc tylko określone rodzaje owoców, jest dość powszechnie znana.

Na wadze

Ten rodzaj diety jest dość radykalny i ograniczony. A to oznacza, że może doprowadzić do poważnych problemów z powodu braku równowagi składników spożywczych. Niedobory, jakie mogą tego typu diety powodować w organizmie, gdy będziesz je stosować przez długi czas, są czymś naprawdę bardzo ryzykownym.

Jak wyjaśnił dietetyk Rocío Práxedes z Unidad de Obesidad del Hospital Quirónsalud Valencia: „To prawda, że ​​owoce zawierają węglowodany i są bogate w błonnik, witaminy i minerały oraz że mogą nawet zawierać trochę białka i tłuszczu. Jednak nic z tego nie wystarczy, aby pokryć pełne zapotrzebowanie energetyczne organizmu człowieka ”.

Bez względu na cel, przed rozpoczęciem nowej diety lepiej skonsultuj się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia. Dietetyk może pomóc Ci w opracowaniu zdrowego planu odżywiania bez narażania swojego zdrowia. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoim celem jest utrata wagi.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Dieta sycąca: schudnij bez głodu

Czy pewne rodzaje owoców mogą rzeczywiście pomóc Ci schudnąć?

Rocío Práxedes wyjaśnia również, że niektóre rodzaje owoców zawierają więcej kalorii niż inne. W ten sposób możesz jeść więcej różnych rodzajów owoców, które zawierają mniej kalorii, bez znacznego podnoszenia kaloryczności swoich posiłków. Jednak demonizowanie danego owocu tylko dlatego, że zawiera on więcej kalorii od innych, jest poważnym błędem.

Weźmy na przykład banana, który zawiera więcej kalorii niż jabłko. Jednak nie ma znaczenia, czy jesz ten, czy inny owoc, próbując go tylko zjeść w ramach jednego posiłku. To zupełnie nieistotna z punktu widzenia dietetyki różnica.

Naprawdę ważne jest bowiem to, aby urozmaicić swoją dietę i korzystać z właściwości wszystkich rodzajów owoców, niezależnie od różnic w ich kaloryczności. Ogólnie rzecz biorąc, owoce to doskonały rodzaj pożywienia. To, co musisz wyeliminować ze swojej diety, to nadmiernie przetworzone produkty przemysłowe.

Wszystkie owoce są bogatym źródłem witamin, minerałów, błonnika i wielu innych składników odżywczych niezbędnych dla organizmu człowieka. W rzeczywistości musisz jeść ich co najmniej trzy sztuki lub kawałki dziennie. Poniżej krótko opiszemy główne cechy niektórych rodzajów owoców, o których warto wiedzieć.

Arbuz może znacznie przyczynić się do skuteczności Twojej diety odchudzającej

To owoc o dużej objętości, który zawiera sporą ilość wody i błonnika. Jest też mało kaloryczny. W ten sposób może pomóc Ci ograniczyć apetyt i zwiększyć uczucie sytości. W rzeczywistości tylko jedna szklanka arbuza dostarcza Ci aż 12 mg witaminy C – to 20% Twojego dziennego zapotrzebowania.

Arbuz

Ponadto, jak podkreśla publikacja w Nutrition Journal, owoc ten zawiera aminokwas zwany cytruliną. Może on więc podnieść poziom tlenku azotu w organizmie.

Z tego powodu jego spożycie pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i obniżyć ciśnienie krwi. W rzeczywistości ta ostatnia właściwość jest bardzo istotna, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, którzy są bardziej narażeni na choroby serca.

Cytryna i limonka

Te rodzaje owoców są między innymi bogatym źródłem białka, węglowodanów, błonnika, potasu, kwasu foliowego, witaminy C i witaminy A.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Cytryny – poznaj ich niesamowite właściwości zdrowotne!

Jabłka

Celuloza, czyli biopolimer zawarty w jabłkach, odpowiada za usuwanie toksyn i metali ciężkich z organizmu. Ponadto jest sprzymierzeńcem w zmniejszaniu stresu, spowalnianiu procesów starzenia się komórek i poprawie utraty pamięci.

Jabłka zawierają witaminy, takie jak biotyna, kwas foliowy, beta-karoten i kwas askorbinowy (witamina C). Składniki te wspierają dobrą kondycję układu pokarmowego i prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Oprócz utrzymania optymalnej wagi, styl życia oparty na zdrowych nawykach i dobrze zbilansowanej diecie pomaga również zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i zwyrodnieniowym. A ponadto pozwala nam na wyrównanie ciśnienia krwi, pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL) i utrzymać odpowiedni poziom trójglicerydów we krwi.

Dziękujemy za przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu!

To może Cię zainteresować ...
Owoce, które przyśpieszają odchudzanie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Owoce, które przyśpieszają odchudzanie

Najlepiej w procesie odchudzania jest jeść regularnie w ciągu dnia owoce o dużej różnorodności, zwłaszcza w trakcie sezonu letniego.