Dieta sycąca: schudnij bez głodu

Ta zdrowa dieta sycąca jest idealna zarówno na potrzeby utraty wagi, jak i dobrego zdrowia, ponieważ pomoże Ci schudnąć bez głodowania ze względu na wysokiej jakości produkty spożywcze zawarte w swym składzie.
Dieta sycąca: schudnij bez głodu
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobry wybór żywności dla zachowania dobrego zdrowia. Dieta sycąca to dobra opcja dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Pokarmy sycące to takie, które pozwalają dłużej zachować uczucie pełnego żołądka. Kontrolowanie tego uczucia jest bardzo istotną kwestią, jeśli chcesz schudnąć.

Dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych spowoduje, że będziesz odczuwać mniej napadów głodu między posiłkami. Dlatego też tak ważne jest to, by wiedzieć, czym jest dieta sycąca i jak ją stosować.

Z drugiej strony wiele osób już teraz udaje się zarówno do endokrynologów, jak i dietetyków w celu ustalenia odpowiedniego planu żywieniowego. Celem tego jest to, by ich organizm poczuł się lepiej i uniknął problemów spowodowanych złą dietą. Nie chodzi im konkretnie o utratę wagi czy też przyrost masy mięśniowej.

W każdym razie ta dieta sycąca jest idealna zarówno na potrzeby utraty wagi, jak i dobrego zdrowia, ponieważ pomoże Ci schudnąć bez uczucia głodu, dzięki zawartym w niej składnikom odżywczym.

Charakterystyka produktów spożywczych, na których opiera się dieta sycąca

Pokarmy bogate w błonnik, wysokiej jakości białka lub złożone węglowodany pomagają utrzymać uczucie sytości na dłużej.

Po pierwsze, są to zazwyczaj produkty spożywcze bogate w białko, ponieważ to właśnie ten składnik odżywczy pomaga zwiększyć uczucie sytości i zapobiec głodowi. Oprócz tego białka wspomagają spalanie tłuszczu. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić je (z umiarem) w swojej diecie, jeśli chcesz schudnąć.

Produkty spożywcze bogate w błonnik są również bardzo sycące. Błonnik wychwytuje składniki odżywcze z pożywienia i dłużej zatrzymuje je w jelitach, zanim je w końcu strawisz. Oprócz tego błonnik absorbuje również wodę i zwiększa w ten sposób swoją objętość. W konsekwencji dłużej zapewnia Ci uczucie sytości.

Dieta sycąca nie powoduje głodu

Z drugiej strony inne pokarmy charakteryzujące się zdolnością do zapewniania uczucia sytości to te, które są duże lub mają dużą objętość, ale jednocześnie mało kalorii. Na przykład będą to zielone warzywa liściaste lub owoce.

Z tego powodu ważne jest, aby jeść całe produkty spożywcze z tej grupy, nie mieszać ich ze sobą ani nie robić koktajli. Płyny są mniej sycące i wchłaniają się szybciej niż całe kawałki owoców lub warzyw, ponieważ nie musisz ich tak długo trawić.

I na koniec, produkty spożywcze o niższym indeksie glikemicznym pomagają skuteczniej w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. W konsekwencji lepiej reguluje się również Twój apetyt.

Skoro dysponujesz już niezbędną wiedzą, pokażemy Ci teraz parę produktów mających niektóre z tych cech.  Są one wręcz idealne do włączenia do Twojej nowej, sycącej diety.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Błonnik – czy jest go dużo w Twojej diecie?

Ryby

Oprócz oczywiście dostarczania bardzo zdrowych składników odżywczych, ryby to doskonały sposób na dłuższe uczucie sytości.

Ryby białe i tłuste są bardzo sycące, ponieważ mają wysoką zawartość białka. Ogólnie rzecz biorąc jeśli chodzi o ryby białe, takie jak morszczuk, kogut czy dorsz, charakteryzują się one niską zawartością tłuszczu i wysokiej jakości białkiem.

Ryby

Są lekkimi, ale bardzo sycącymi produktami spożywczymi, co czyni je idealnym rozwiązaniem do powstrzymywania głodu.

Z drugiej strony ryby o tłustym mięsie, takie jak łosoś, makrela, pelamida lub tuńczyk, zawierają więcej kalorii, ale zapewniają przy tym większą porcję wysokiej jakości białka i zdrowych tłuszczów. Dlatego chociaż mają więcej kalorii, są równie sycące i polecane przy odchudzaniu i chęci zachowania dobrego zdrowia.

Jajka kurze

Jajka to bardzo pożywny pokarm, który powinien być częścią Twojej zwykłej diety. Chociaż nie zawiera on błonnika, to jednak białko zawarte w jajku jest standardem, którego możemy użyć do porównania wartości odżywczych jajek z zawartością białkami w innych produktach spożywczych.

Jajka kurze zawierają beztłuszczowe białka, dzięki czemu poczujesz się syty. Ponadto oferują też zdrowe tłuszcze jedno- i wielonienasycone, które są niezwykle cenne dla Twojego organizmu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Warto jeść jajka – Poznaj 7 powodów

Dieta sycąca: jej bazą powinny być owoce i warzywa

Pełne wody i witamin całe owoce są zdrową i wysoce zalecaną żywnością. Zdrowa i zbilansowana dieta powinna zawierać co najmniej pięć różnych gatunków owoców i warzyw. Niektóre z nich są bardziej sycące niż inne, na przykład te o dużej zawartości wody.

Owoce

Przykładowo arbuz składa się w ponad 90% z wody, więc szybko poczujesz się syty spożywając go. Podobnie grejpfrut jest również bardzo sycącym owocem. Dodatkowo działa antyoksydacyjnie.

Z drugiej strony, zarówno banany, jak i jabłka mają więcej kalorii niż pozostałe dwa wymienione rodzaje owoców, ale dzięki nim dłużej nie będziesz głodny. Z tego powodu idealnie nadają się one na śniadanie lub przekąskę w odpowiednio sycącej diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
  • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
  • Aune D., Giovannucci E., Boffetta P., Fadness LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all cause mortality a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.