Czy kawa tuczy? Odkryj, ile kalorii jest w każdym rodzaju

Ziarna tego owocu mogą nie mieć dużej kaloryczności, ale reszta składników użytych do przygotowania pysznych napojów już tak.
Czy kawa tuczy? Odkryj, ile kalorii jest w każdym rodzaju
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2023

Kawa jest nie tylko jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie, ale ma również wiele zalet dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dziś sprawdzimy, czy kawa tuczy i ile kalorii kryje się w filiżance tego pysznego napoju. Więc jeśli codziennie pijesz kawę, czytaj dalej.

Jedną z wielkich zalet kawy jest to, że można ją przygotować na wiele sposobów. Mała czarna, kawa z mlekiem (zarówno zwierzęcym, jak i roślinnym) i wiele innych przepisów. Można ją pić bez słodzika, aby cieszyć się gorzkim smakiem. Można też dodać cukier, karmel lub bitą śmietanę, aby była trochę słodsza. Te cechy sprawiają, że jest to bardzo wszechstronny napój dla wszystkich smaków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy kawa tuczy.

Ile kalorii ma kawa?

Kilka badań potwierdziło, że kofeina spożywana zarówno jako napój, jak i jako suplement pomaga ludziom osiągać o 5% lepsze wyniki w sporcie. Dzięki temu, że jest napojem pobudzającym, może oddziaływać na układ nerwowy. W ten sposób umożliwia wydzielanie hormonów i sprzyja mobilizacji tkanki tłuszczowej. Jednak przy regularnym stosowaniu może sprawić, że przytyjesz nawet do 3 kilogramów rocznie .

Kalorie w filiżance kawy rozpuszczonej w wodzie i bez żadnych dodatków są praktycznie zerowe. Według Hiszpańskiej Fundacji Żywienia (FEN) 100 gramów (4 uncje) kawy odpowiada 4 kcal. Jednak po dodaniu mleka, cukru, słodzików i innych dodatków sytuacja się zmienia, a kontrolowanie spożycia staje się kluczowe. Zbilansowana dieta jest niezbędna dla zdrowia, a unikanie dużych ilości cukru ma kluczowe znaczenie.

Kiedy jesz więcej kalorii niż zużywasz, przybierasz na wadze. A jeśli spalasz więcej niż jesz, chudniesz. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, ile kalorii kryje się w tych pysznych cafe latte.

Należy przy tym wziąć pod uwagę zapotrzebowanie kaloryczne każdej osoby. Według WHO mężczyzna o umiarkowanej aktywności fizycznej potrzebuje średnio od 2000 do 2500 kcal dziennie. Natomiast kobieta od 1500 do 2000 kcal.

Dlaczego kawa tuczy? Ile kalorii dostarcza, w zależności od sposobu przygotowania

Cafetera para el hogar.
Kawiarki spopularyzowały napój i sprawiły, że jest dostępny w każdym domu.

Obecnie, dzięki wielu rodzajom ekspresów dostępnych na rynku, napój ten osiągnął nowe poziomy spożycia. Łatwość przygotowania pysznych odmian zachęca do częstszego picia kawy. Na przykład automatyczne ekspresy pozwalają na przygotowanie wielu specjalnych rodzajów ze spienionym mlekiem.

Pamiętaj więc, że codzienne spożywanie kilku filiżanek kawy z mlekiem i cukrem może mieć wpływ na masę ciała. Ale nie ma w tym nic złego w wypiciu tego przysmaku raz na jakiś czas. Dlatego poniżej wyjaśniamy, ile kalorii zawiera każdy rodzaj kawy. To pomoże Ci być bardziej świadomym swoich nawyków żywieniowych i spożywanych kalorii.

1. Kawa z pełnotłustym mlekiem

Wiemy już, że 100 gramów (4 uncje) kawy to 4 kcal, ale teraz musimy dodać kalorie z 250 ml mleka. Jeśli jest to pełne mleko, będzie to 150 kcal. Jeżeli mleko jest półtłuste, będzie to 108 kcal. A jeśli dodajemy odtłuszczone mleko to będzie 88 kcal. Dodatkowo, jeśli kawa jest słodzona łyżeczką cukru (8-10 gramów), należy dodać od 32 do 40 kcal, a przy użyciu dwóch łyżeczek – 80 kcal.

Decydując się na dodanie skondensowanego mleka należy wziąć pod uwagę, że 50 ml tego przysmaku zawiera 160 kcal. Zatem wypicie filiżanki kawy o pojemności 250 ml z pełnotłustym mlekiem i dwiema łyżeczkami cukru to spożycie 234 kcal. Aby przytyć jeden kilogram potrzebujesz 7200 kalorii.

2. Kawa z mlekiem roślinnym

Kawa.
Mleko roślinne może dostarczyć mniejszą liczbę kalorii niż mleko pełnotłuste.

Wykorzystanie mleka roślinnego do przygotowania kawy oznacza zwykle niższą kaloryczność niż użycie mleka pełnotłustego. Ponadto jest świetną wegańską alternatywą, ponieważ w automatycznych ekspresach do kawy można je również spienić i uzyskać pyszną piankę. Ogólnie rzecz biorąc, każde mleko roślinne może osiągnąć praktycznie takie same wyniki jak mleko pełnotłuste.

Szklanka mleka migdałowego o pojemności 250 ml to około 60 kcal, szklanka mleka owsianego 120 kcal. Natomiast w filiżance mleka sojowego jest 135 kcal. Tak więc, jeśli nie używa się cukru, parzenie kawy z mlekiem roślinnym jest lepszą opcją na zmniejszenie spożycia kalorii.

Możesz być również zainteresowany: Picie alkoholu a odchudzanie

3. Café cortado

W Hiszpanii podaje się cafe cortado, które zawiera tylko odrobinę odparowanego mleka, a reszta to woda. Jednak pomimo faktu, że mleko ma mniej kalorii, ten rodzaj napoju jest zwykle spożywany z łyżeczką cukru. Filiżanka o pojemności 60 ml może więc zawierać nawet 50 kcal.

Należy podkreślić, że w niektórych badaniach oceniano skuteczność kofeiny w przyspieszaniu procesu metabolicznego . Ustalono, że pijąc kawę espresso lub cafe cortado bez cukru, można wykorzystać wszystkie jej zalety.

Podsumowując, czy kawa tuczy?

Filiżanka 100 gramów (4 uncje) czarnej kawy bez mleka i bez cukru zawiera tylko 4 kcal. Jednak nie dotyczy to już kawy z mlekiem i w jakiś sposób słodzonej. Oczywiście pojedyncza filiżanka kawy z pełnotłustym mlekiem i cukrem raz na jakiś czas nie stanowi problemu. Ale zupełnie inaczej wygląda to w przypadku osób, które piją ją kilka razy dziennie.

Tak więc, odpowiadając na początkowe pytanie, kawa nie tuczy. Ale sposób, w jaki jest przygotowywana, aby poprawić jej smak, może ją zamienić w tuczący napój. Z tego powodu, jeśli próbujesz schudnąć i starasz się przestrzegać diety, codzienne picie kawy z mlekiem i cukrem nie będzie dobrym pomysłem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.