Czy gotowanie potraw w mikrofalówce jest zdrowe?

W dzisiejszych czasach wiele osób ma wątpliwości, czy gotowanie posiłków w kuchence mikrofalowej jest aby na pewno zdrowe.
Czy gotowanie potraw w mikrofalówce jest zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Chociaż gotowanie potraw w kuchence mikrofalowej od czasu do czasu nie jest ryzykowne, prawda jest taka, że używanie tego urządzenia do podgrzewania żywności może być niebezpieczne, ponieważ niektóre szczepy bakterii mogą przetrwać ten rodzaj przygotowania posiłku.

W dzisiejszych czasach wiele osób ma wątpliwości dotyczące tego, czy rzeczywiście jest to zdrowa opcja.

Chociaż kuchenki mikrofalowe są zwykle wykorzystywane do ogrzewania i gotowania niektórych potraw, nie przetwarzają one żywności w tradycyjny sposób, jak na przykład dzieje się to z użyciem kuchenki gazowej.

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Mikrofalówki działają poprzez generowanie fal elektromagnetycznych, odpowiedzialnych za podgrzewanie niektórych elementów zawartych w żywności, takich jak:

 • woda,
 • tłuszcze,
 • ciecze.

W ten sposób żywność absorbuje energię wytwarzaną przez kuchenkę mikrofalową. Jest to proces znany technicznie, jako ogrzewanie dielektryczne lub elektroniczne.

gotowanie potraw w kuchence mikrofalowej

Ogrzewanie powoduje wibracje, tarcie i zderzenia między cząsteczkami, które znajdują się w tych produktach, podnosząc ich temperaturę.

Jednak metoda ta jest bardziej wydajna w przypadku elementów ciekłych niż produktów stałych. Jest tak, ponieważ ruch zawartych w nich cząsteczek jest zwykle wolniejszy i bardziej ograniczony.

Co więcej ruch ten jest również znacznie niższy w cukrach i tłuszczach, ponieważ mają one mniejszą liczbę wyczuwalnych cząsteczek.

Zalety korzystania z kuchenki mikrofalowej

Obecnie kuchenka mikrofalowa stała się powszechnie używanym urządzeniem kuchennym, które umożliwia nam:

 • gotowanie w krótkim czasie,
 • przygotowywanie prostych i kompletnych posiłków,
 • używanie różnych metod gotowania.
kuchenka mikrofalowa

Ważne jest jednak, aby nauczyć się korzystać z kuchenki we właściwy sposób. Niewłaściwe używanie może być ryzykowne dla osób stosujących dietę opartą na posiłkach przygotowywanych w mikrofalówce.

Czy gotowanie potraw w kuchence mikrofalowej może być niebezpieczne?

Łatwo jest zauważyć różnice między gotowaniem potraw w kuchence mikrofalowej, a przygotowywaniem ich za pomocą naturalnych metod. Koniec końców, mikrofalówka wykorzystuje bardziej agresywny i szybszy sposób gotowania.

Niektórzy eksperci twierdzą, że taki rodzaj przygotowywania posiłków może zmienić skład poszczególnych składników. W ten sposób może wpłynąć nie tylko na jego właściwości fizyczne i odżywcze, ale może również sprawić, że pożywienie stanie się niezdrowe dla ludzkiego organizmu.

Pośród tych aspektów znajdują się:

Zmiana składników w żywności

Gotowanie w kuchence mikrofalowej może znacząco zmodyfikować cząsteczkową formułę żywności, w tym:

 • aminokwasy,
 • cukry,
 • białka,
 • minerały,
 • witaminy,
 • przeciwutleniacze.
gotowanie w mikrofalówce

Oznacza to, że z czasem wymagane i niezbędne dawki spożywanej żywności ulegną zmianie, a także, że ciało ludzkie może ulec uszkodzeniu, jeśli dana osoba będzie często spożywać dania przyrządzone w kuchence mikrofalowej.

Rozkład ciepła

Choć większość ludzi głęboko wierzy, ze mikrofalówka podgrzewa żywność od wewnątrz, w rzeczywistości jest inaczej.

Mikrofalówka jest w stanie lepiej podgrzewać produkty zawierające płyny. Dlatego też łatwiej ogrzewa pewne części żywności (zwłaszcza te, które nie są zamrożone lub zawierają więcej płynów).

Ciepło dostarczane przez kuchenkę mikrofalową nie jest jednak równomiernie rozłożone. Istnieje możliwość, że środkowa część danego produktu nie osiągnie właściwej temperatury. Konsekwencją może być sytuacja, że bakterie lub elementy szkodliwe dla zdrowia człowieka nie zostaną zniszczone.

Przeczytaj również: Energia elektryczna – 10 sposobów na jej oszczędzanie

Odwadnianie żywności

Fale elektromagnetyczne są odpowiedzialne za powodowanie wibracji, tarcia i zderzeń między cząsteczkami znajdującymi się w pożywieniu. Procesy te mogą powodować znaczną utratę soków i tym samym doprowadzić do odwodnienia danych produktów.

kuchenka mikrofalowa

Odwodnienie wpływa na smak, zapach i konsystencję żywności. Czyni ją to mniej spójną w porównaniu do tradycyjnych metod gotowania lub do sposobów, do których przystosowana jest osoba konsumująca dany posiłek.

Czy gotowanie potraw w kuchence mikrofalowej rzeczywiście szkodzi zdrowiu?

Gotowanie potraw w kuchence mikrofalowej to raczej delikatna kwestia dla osób, które regularnie używają t ego urządzenia, ponieważ jest to jeden z niewielu sprzętów oferujących więcej niż jedną funkcję.

Jak widzicie, kuchenka mikrofalowa znacznie modyfikuje skład żywności podczas gotowania. Prowadzi to do obniżenia wartości odżywczej posiłków.

Prawda jest taka, że Światowa Organizacja Zdrowia wykazała, że nie istnieje znaczne ryzyko, jeśli chodzi o wykorzystywanie mikrofalówki do gotowania lub ogrzewania posiłków. Jest tak pod warunkiem, że dzieje się to okazjonalnie.

Z tego powodu najlepszym sposobem na zachowanie zdrowego organizmu jest zróżnicowanie rodzajów używanych urządzeń i sposobów gotowania, aby zapewnić sobie niezbędnych składników odżywczych.

Musisz także spróbować znaleźć zdrowe przepisy, które dostarczą Ci witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, błonnika i wszelkich innych składników, których organizm może potrzebować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.