Czarny balsam: lekarstwo na raka skóry?

Sangwinaria kanadyjska to główny składnik czarnego balsamu. Pokażemy Ci, czy ta maść może być alternatywną metodą leczenia raka skóry.
Czarny balsam: lekarstwo na raka skóry?

Napisany przez Daniela Andarcia

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W swojej desperacji osoba z rakiem skóry może zacząć szukać alternatywnych metod leczenia. Jednak w niektórych przypadkach te środki będą niebezpieczne i mogą powodować poważne skutki uboczne. Należy do nich między innymi czarny balsam. Jest to lekarstwo z zakresu medycyny alternatywnej, które powoduje poważne problemy w skórze właściwej.

Żrący czarny balsam stosuje się w nadziei na zniszczenie pieprzyków lub złośliwych guzów albo w celu zwalczania komórek rakowych skóry. Jednak Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) zdecydowanie odradza jego stosowanie.

Jak dotąd nie ma naukowych dowodów na to, że czarny balsam wykazuje skuteczność w leczeniu raka. Dowiedz się, czym jest ta maść, dlaczego nie jest lekiem onkologicznym i jakie są możliwe efekty uboczne jej stosowania.

Co to jest czarny balsam?

Ten balsam ma konsystencję podobną do pasty lub okładu z ziół. Jego głównym składnikiem jest roślina o nazwie Sangwinaria kanadyjska, pochodząca z Ameryki Północnej. Jest również znany jako czerwony korzeń lub bloodroot.

Ponadto często przygotowuje się go z chlorkiem cynku; oba składniki są substancjami żrącymi. Czarny balsam może niszczyć skórę, co oprócz bólu pozostawia grubą bliznę.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Dieta przy raku piersi: co powinny jeść pacjentki?

Dlaczego czarny balsam to nie lekarstwo na raka?

Dlaczego nie należy stosować tej maści? Powodów jest kilka. Pierwszy z nich stanowią niekorzystne wyniki uzyskane od osób, które stosowały ten produkt. Po drugie nie istnieją dowody naukowe potwierdzające, że właściwości czarnego balsamu są skuteczne w leczeniu raka.

Już te dwa argumenty są aż nadto wystarczające, aby całkowicie uniknąć jego stosowania.

Istnieją ponadto badania, które dowodzą, że czarny balsam nie jest zalecanym sposobem leczenia żadnego rodzaju raka. Charakteryzuje się toksycznością tkankową, na którą złośliwe komórki rakowe są do pewnego stopnia odporne.

Pomimo licznych ostrzeżeń produkt ten można kupić online. Wprowadzające w błąd oferty polecają go jako lekarstwo na raka, na redukcję nadmiaru płynów, na wzmocnienie struktury enzymów i poprawę dopływu tlenu do mózgu. Jednak żadna z tych rzekomych korzyści nie ma uzasadnionych podstaw.

Niepokojący pieprzyk
Wykrycie raka skóry może prowadzić do stosowania substancji, których działania nie potwierdzono naukowo.

Jakie szkody może wyrządzić czarny balsam

Obecnie istnieje kilka krajów, które zabraniają sprzedaży czarnego balsamu na wolnym rynku jako alternatywnego leczenia w walce z rakiem. Na przykład Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) określa te maść jako fałszywe lekarstwo, którego należy unikać.

Nie można zatem stosować czarnej maści w nadziei, że wykorzeni tylko komórki rakowe i ufać, że nie zaszkodzi zdrowym komórkom. Działanie jakiegokolwiek balsamu nigdy się nie ogranicza jedynie do chorych komórek.

Maść bowiem nie może odróżnić zdrowej tkanki od chorego odcinka, co skutkuje obumarciem tkanek całego obszaru, którą określa się jako martwica.

Oprócz tego mogą wystąpić także inne skutki uboczne, takich jak blizny, oszpecenie i infekcja. Ponadto czarny balsam nie ma wpływu na raka z przerzutami. Jest w tym wypadku całkowicie nieskuteczny, a nawet pozwala na jego przedostanie się do innych części ciała.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Utah, strach przed operacją może być głównym powodem, dla którego ludzie sięgają po ten alternatywny lek. Jednak ci, którzy zastosowali czarny balsam, potrzebują teraz operacji plastycznej, aby naprawić deformację spowodowaną przez maść.

Zapobieganie i zalecenia dotyczące czarnego balsamu

Czarny balsam to nie jedyny środek, którego należy unikać w przypadku raka skóry. Również inne produkty naturalne mogą przynosić skutki odwrotne do zamierzonych.

Jeśli pacjent przyjmuje chemioterapię, spożycie dziurawca zwyczajnego lub witamin A i C może powodować poważne skutki uboczne, zgodnie z tymi samymi badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet Utah. Z drugiej strony sugeruje się również ostrożność podczas spożywania jemioły.

Chociaż roślina ta jest znana ze swoich właściwości wzmacniających układ odpornościowy, prawda jest taka, że ​​inaczej reaguje na czerniaka.

Wielu osobom może się wydawać logiczne sięganie po środki naturalne z myślą o wzmocnieniu organizmu podczas walki z rakiem. Jednak złym pomysłem jest uciekanie się do naturalnych suplementów lub witamin poza tymi, które przepisał lekarz.

Osoby z onkologicznymi chorobami skóry przyjmują specjalne leki i mogą wystąpić niekorzystne interakcje.

Zalecenia przy rozważaniu leczenia naturalnego jako uzupełnienia

Zrozumiałe jest, że pacjent lub członkowie rodziny chcą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby wyleczyć raka skóry. Jeśli bierze się pod uwagę alternatywne leczenie choroby, zaleca się:

  • Przed spożyciem jakiejkolwiek substancji pierwszą rzeczą, która należy zrobić jest wizyta u dermatologa.
  • Koniecznie zapytaj specjalistę o wszystkie wątpliwości. Mogą one dotyczyć leczenia, biopsji lub możliwych innych opcji.
  • Rodzina i przyjaciele bez wątpienia mają najlepsze intencje, jednak sugerowane przez nich leki mogą być nie mieć uzasadnienia. Powinieneś zapoznać się z wszelkimi zaleceniami uzyskanymi od specjalisty lub poprzez opracowania naukowe.
  • Chociaż dermatolog może o to zapytać, pamiętaj, aby poinformować go o przyjmowaniu suplementów mineralnych, preparatów ziołowych, witamin lub innych substancji. W przeciwnym wypadku interakcje mogą spowodować poważne skutki uboczne.
  • Uważaj, aby nie wpaść w pułapkę fałszywych reklam lub leków. Większość z nich ma pewną wspólną cechę. A mianowicie, mają tendencję do stwierdzeń, że ​​prowadzą do uzdrowienia w cudowny i niemal magiczny sposób.
Badanie pieprzyków
Leczenie raka skóry jest prowadzone przez dermatologów i należy zachować ostrożność przy stosowaniu naturalnych alternatyw, które mogą powodować niepożądane skutki.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Komórki rakowe: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o czarny balsam przy raku skóry?

Nie ma wątpliwości, że rak skóry jest chorobą wymagającą leczenia. A alternatywne leki mogą być bardzo kuszącym środkiem zwłaszcza dla zdesperowanych pacjentów. Jednak zwykle przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego i powoduje szybszy postęp patologii.

Najlepiej polegać na akredytowanych i certyfikowanych specjalistach. Jako jedyni mają możliwość diagnozowania i rekomendowania właściwego i sprawdzonego leczenia w walce z rakiem skóry.

Używanie czarnego balsamu to poważny błąd. Lekarze nie będą go przepisywać, ponieważ nie ma ani podstaw naukowych ani potwierdzonej skuteczności. Nałożenie maści na skórę może spowodować silny ból i oszpecenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.