Lekarstwa i żywność, których nie należy ze sobą łączyć

Czy wiesz, że istnieją pewne produkty żywnościowe, które wchodzą w niekorzystne z interakcje z niektórymi lekami? Więcej informacji możesz uzyskać po przeczytaniu dalszej części tego artykułu!
Lekarstwa i żywność, których nie należy ze sobą łączyć
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Ogromna liczba ludzi na całym świecie nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieją na rynku liczne produkty spożywcze i lekarstwa, których pod żadnym pozorem nie wolno ze sobą łączyć.

W każdym z przypadków powody tego stanu rzeczy mogą być różne. Niemniej jednak ogólna zasada pozostaje zawsze taka sama: niektóre produkty spożywcze mogą na tyle zmieniać sposób działania lekarstwa, że w efekcie wynikowy rezultat działania takiej kombinacji może okazać się mniej lub bardziej niebezpieczny dla Twojego zdrowia.

Ponadto istnieją pewne zasady dotyczące przyjmowania leków, które wykraczają poza standardowe informacje dotyczące ich dawkowania. Zasady te dotyczą również naszej diety podczas przyjmowania lekarstwa.

Niezwykle groźne są lekarstwa rozszerzające oskrzela!

Pacjenci z astmą, zapaleniem oskrzeli i innymi chorobami płuc najczęściej stosują różnego rodzaju wziewniki oraz inhalatory. Jeśli przyjmujesz tego typu lekarstwa, powinieneś zawsze pamiętać o tym, że w takim przypadku zalecanym posunięciem jest ograniczenie spożycia napojów i żywności zawierających w składzie kofeinę.

Oto najważniejsza przyczyna tego stanu rzeczy:

Te lekarstwa mają silnie stymulujący wpływ na układ nerwowy. Dokładnie taki sam efekt zapewnia znajdująca się na przykład w dużych ilościach w kawie kofeina. Tak więc, aby uniknąć stanu nadmiernego pobudzenia oraz nerwowości podczas leczenia astmy, należy ograniczyć dodatkowo spożycie kofeiny.

Wziewnik

Przede wszystkim należy zachować daleko posuniętą ostrożność stosując lekarstwa zawierające teofilinę, ponieważ kofeina w znaczący sposób zwiększa poziom toksyczności tej substancji.

Należy również unikać produktów spożywczych o wysokiej zawartości tłuszczu, ponieważ zwiększa on poziom fizjologicznej absorpcji teofiliny, co w skrajnych przypadkach może przełożyć się na efekt przedawkowania lekarstwa.

Lekarstwa na obniżenie ciśnienia krwi

Leki obniżające ciśnienie krwi przeznaczone są do leczenia i zapobiegania chorobom serca oraz nerek. Stanowią także metodę utrzymania ciśnienia krwi na pożądanym poziomie, co pozwala uniknąć wielu innych mniej lub bardziej groźnych schorzeń.

Najpopularniejsze lekarstwa z tej kategorii zawierają w składzie takie substancje czynne, takie jak kaptopryl, enalapryl i ramipryl. Należy unikać mieszania tego typu leków z potrawami i produktami spożywczymi o wysokiej zawartości potasu.

Oto najważniejsza przyczyna tego stanu rzeczy:

Leki tego typu zwiększają poziom potasu we krwi. Z kolei nadmiar tego pierwiastka może doprowadzić do wystąpienia nieregularnego rytmu serca i wyjątkowo nieprzyjemnego zjawiska płytkiego oddechu.

Tak więc zażywając lekarstwa z tej kategorii najlepiej będzie jednocześnie ograniczyć spożycie takich produktów żywnościowych, jak:

  • Banany
  • Ziemniaki
  • Soja
  • Szpinak

Leki stosowane w leczeniu arytmii

Lekarstwa stosowane w leczeniu arytmii to niezwykle rozbudowana grupa medykamentów zawierających różnego rodzaju substancje czynne (takie jak np.digoksyna) stosowanych do leczenia i zapobiegania niewydolności serca oraz zaburzeń jego rytmu.

Ból serca

Problem może się pojawić w momencie, jeśli zażywając lekarstwa z tej grupy spożywasz jednocześnie wiele produktów bogatych w kwas glicerydowy (zwany potocznie enoksolonem), występujący na przykład w dużych ilościach w korzeniu lukrecji. Substancja ta znajduje się z reguły w słodyczach i pieczywie, a także w produktach wchodzących w skład piwa.

Oto najważniejsza przyczyna tego stanu rzeczy:

Ten związek chemiczny może powodować, że bicie serca staje się nieregularne. W sytuacjach ekstremalnych może nawet wywołać zawał serca, gdy jego działanie zostanie wzmocnione przez digoksynę zawartą w lekach na arytmię.

Z kolei błonnik zawarty w wielu produktach spożywczych zauważalnie zmniejsza skuteczność tego leku. Dlatego też powinieneś zażywać swoje lekarstwa pamiętając o co najmniej dwóch godzinach odstępu od posiłku. Inaczej mówiąc, zażywaj lek 2 godziny po jedzeniu lub 2 godziny przed.

Niektóre zioła, takie jak dziurawiec zwyczajny i senna także negatywnie wpływają na skuteczność digoksyny. Na szczęście jest to stosunkowo niewielki wpływ – niemniej jednak zawsze warto o nim pamiętać.

Leki obniżające poziom”złego” cholesterolu (LDL)

Osoby otyłe lub cierpiące na cukrzycę i różnego rodzaju choroby układu krążenia powszechnie zażywają tego typu lekarstwa. Niektóre przykłady tego typu medykamentów zawierają takie substancje czynne, jak między innymi atorwastatyna, fluwastatyna, lowastatyna, simwastatyna, rosuwastatyna i prawastatyna. Nie należy mieszać tych substancji z owocami cytrusowymi pod żadnym pozorem.

Oto najważniejsza przyczyna tego stanu rzeczy:

Owoce cytrusowe znacznie zwiększają tempo wchłaniania leków, co zwiększa prawdopodobieństwo ich przedawkowania i wystąpienia licznych działań niepożądanych. O ile nie są to sytuacje stanowiące zagrożenie dla życia, o tyle zakłócają one dość poważnie gospodarkę lipidową organizmu, co w efekcie stanowi dość poważny problem w przypadku poziomu cholesterolu we krwi.

Jedna tabletka leku z tej grupy popita sokiem pomarańczowym jest równoważna dwukrotnie wyższej dawce popitej szklanką czystej wody.

Leki przeciwzakrzepowe

Leki przeciwzakrzepowe są powszechnie stosowane w leczeniu i zapobieganiu zakrzepicy. Najpopularniejszą substancją czynną, jaka w nich występuje jest warfaryna. Ten rodzaj leków nie powinien być spożywany razem z produktami spożywczymi, które wpływają na rozrzedzenie krwi i jednocześnie zawierają spore ilości witaminy K.

Oto najważniejsza przyczyna tego stanu rzeczy:

Przy stosowaniu tego typu leków należy ograniczyć spożycie jagód, czosnku, imbiru i niektórych przypraw (np. pieprzu cayenne, cynamonu oraz kurkumy).

Skrzep krwi

Wymienione powyżej produkty są typowymi antykoagulantami i mogą powodować bardziej obfite krwawienie poprzez wzmocnienie efektu działania warfaryny.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że witamina K zmniejsza znacząco skuteczność działania tego leku. Jest ona obecna w dużych ilościach w szpinaku, rzepie, kapuście lub brokułach, tak więc zażywając lekarstwa zawierające warfarynę powinieneś zrezygnować jednocześnie ze spożywania tych warzyw.

Leki przeciwbólowe

Lekarstwa przeciwbólowe są powszechnie stosowane w leczeniu stanów zapalnych, różnego rodzaju dolegliwości bólowych oraz rzecz jasna typowych bólów głowy.

Przykładem tego typu leków, który każdy z nas doskonale zna i zapewne wiele razy zażywał jest ibuprofen. Należy jednak pamiętać o tym, aby unikać przyjmowania tego leku, jeśli masz zwyczaj picia dużych ilości napojów gazowanych.

Przeczytaj także: Napoje gazowane; Nie łącz ich z tymi produktami!

Oto najważniejsza przyczyna tego stanu rzeczy:
Ibuprofen wchodzi w niekorzystną interakcję ze słodkimi napojami gazowanymi, ponieważ dwutlenek węgla i kwas obecny w nich w dużych ilościach stymulują proces wchłaniania i tym samym zwiększają stężenie tego leku we krwi.

W takim przypadku niemożliwe jest kontrolowanie zażytej dawki ibuprofenu. Może to powodować liczne skutki uboczne, ze szczególnym uwzględnieniem niebezpieczeństwa wywołania toksycznego efektu, który ma głównie negatywny wpływ na nerki.

Pamiętaj zatem, aby zawsze sprawdzić potencjalne interakcje zażywanych przez siebie leków z produktami spożywczymi. Przecież celem leczenia jest poprawa swojego stanu zdrowia, a nie jego pogorszenie, nieprawdaż?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.