Ćwiczenia fizyczne dla zdrowia mózgu

· Listopad 9, 2016
Ćwiczenia fizyczne są niezwykle korzystne dla Twojego ciała, ale czy wiesz, że mogą być równie zdrowe dla Twojego umysłu? Ćwicząc regularnie poprawiasz wydajność mózgu, usprawniasz procesy kognitywne i zapobiegasz rozwojowi chorób neurologicznych.

Ćwiczenia fizyczne najczęściej kojarzą nam się jedynie z nienaganną sylwetką i lepszą wydolnością organizmu, prawda jest jednak taka, że regularna aktywność fizyczna to nie tylko sojusznik Twojego ciała, ale i umysłu. W dzisiejszym artykule poruszymy więc temat tego, jak ćwiczenia wpływają na zdrowie naszego mózgu.

Wysiłek fizyczny nie tylko poprawia naszą kondycję, wzmacnia więzi międzyludzkie czy pozwala wzmocnić mięśnie, ale także poprawia nasze zdolności kognitywne. Warto podkreślić, że mózg tak samo jak mięśnie potrzebuje regularnej stymulacji i ćwiczeń, które pomogą tworzyć nowe połączenia nerwowe.

Czynniki takie jak stres, rutyna czy negatywne emocje mogą negatywnie wpływać na tworzenie się połączeń nerwowych i tym samym szkodzić kondycji naszego mózgu.

Czynniki te mają negatywny wpływ na naszą wydajność umysłową; mogą nawet przyspieszać procesy starzenia się oraz prowadzić do rozwoju chorób degeneracyjnych mózgu.

Mózg pozwala nam na uczenie się nowych rzeczy każdego dnia naszego życia, jest także kluczowym elementem naszego odczuwania emocji. Aby organ ten mógł pełnić swoje funkcje potrzebuje odpowiedniej dawki substancji odżywczych oraz tlenu.

Przeczytaj także: Mózg – popraw jego funkcjonowanie śniadaniem!

Właściwe dotlenienie mózgu możemy osiągnąć właśnie dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom fizycznym.

W dzisiejszym artykule skupimy się na efektach, jakie ćwiczenia fizyczne mogą przynieść naszemu umysłowi. Dzięki temu będziesz wiedzieć nie tylko, jak ćwiczyć sam mózg, ale także ciało, dzięki czemu poprawi się wydolność Twojego organizmu i ogólne samopoczucie. Koniecznie czytaj dalej!

Ćwiczenia dla zdrowego mózgu

W Instytucie Beckmana na Uniwersytecie w Illinois (USA), zajmującym się zaawansowanymi technologiami i nauką, przeprowadzono badania mające na celu ocenienie wpływu ćwiczeń fizycznych na ludzki mózg. Okazało się, że osoby ćwiczące regularnie mają większą pojemność mózgu niż te, które unikają wysiłku fizycznego.

Oznacza to, że ćwiczenia fizyczne są w stanie zapobiegać chorobom degeneracyjnym mózgu, takim jak Alzheimer czy demencja. Skoro więc naukowcy potwierdzają niezwykły wpływ aktywności fizycznej na ludzki umysł, musimy teraz przyjrzeć się najskuteczniejszym ćwiczeniom dla zdrowia mózgu.

Ćwiczenia z ciężarkami dla zdrowia mózgu

Ćwiczenia fizyczne

Nie raz wspominaliśmy już o licznych zaletach zdrowotnych spacerowania przez co najmniej pół godziny dziennie każdego dnia. Dlaczego spacery to jednocześnie tak proste i tak korzystne dla zdrowia ćwiczenie? Przede wszystkim energiczny marsz to doskonały sposób, by przyspieszyć akcję serca, podnieść poziom endorfin i dotlenić mózg.

Co więcej, spacer redukuje napięcie ciała i świetnie łagodzi stres. Jeśli sam spacer to dla Ciebie za mało, koniecznie weź ze sobą parę małych ciężarków. Dzięki nim podczas spaceru będziesz także ćwiczyć mięśnie rąk i ramion.

Jak wynika z badania opublikowanego w magazynie ,,Newscientist”, ćwiczenia aerobiczne nie tylko poprawiają wydolność organizmu, ale także doskonale wpływają na zdolności kognitywne mózgu. Tym samym poprawia się nnasza zdolność do zapamiętywania, przetwarzania informacji i podejmowania decyzji.

Przeczytaj także: Lepsza pamięć i sprawniejszy mózg

Dotlenienie mózgu i odpowiednie krążenie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego mózgu. Właśnie dlatego wszelkie ćwiczenia fizyczne, nawet tak proste jak spacer z ciężarkami, zapewniają nam wydajność procesów myślowych.

Energiczny spacer to także prosty sposób, by stymulować produkcję hormonów odpowiedzialnych za lepszą komunikację komórek mózgowych, która zachodzi w wątrobie. Jest to niezwykle ciekawe i nieco zaskakujące zagadnienie, warto więc wypróbować je na własnej skórze.

Kluczem do sukcesu jest rozwaga i rozsądek. Półgodzinny spacer każdego dnia w zupełności wystarczy i na pewno nie obciąży zbytnio Twojego organizmu.

Ćwiczenia taneczne i ich zalety

Zumba

Czy zapisałaś się już na zajęcia tańca albo zumby? Jeśli nie, to czas najwyższy to zrobić! Oczywiście jeśli nie odpowiadają Ci zajęcia grupowe, równie dobrze możesz wykonywać ćwiczenia taneczne i aerobiczne we własnym domu. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać taki rodzaj aktywności? Oto kilka najważniejszych powodów:

  • Eksperci twierdzą, że taniec pomaga zwiększyć świadomość własnego ciała. Dzięki temu będziemy czuć się lepiej sami ze sobą i łatwiej rozpoznamy reakcję naszego organizmu na poszczególne czynniki czy sytuacje.
  • Taniec i ćwiczenia z nim związane wymagają koordynacji ruchowej; to z kolei uaktywnia pewne receptory w mięśniach, które komunikują się z naszym mózgiem.
  • Taniec jest więc świetnym ćwiczeniem pozwalającym na osiągnięcie harmonii i równowagi pomiędzy ciałem a umysłem. Tańcząc wspomagamy proces tworzenia nowych połączeń nerwowych, lepiej kontrolujemy nasze emocje i zapewniamy sobie sporą dawkę energii i dobrego humoru.

Ćwiczenia w wodzie

Kiedy mówimy o ćwiczeniach w wodzie, nie mamy na myśli tylko i wyłącznie pływania. Istnieje cała gama ćwiczeń, które można wykonywać na basenie i które równie korzystnie wpłyną na nasz umysł i ciało.

  • Wykonywanie konkretnych ruchów w wodzie, np. podczas gier zespołowych, jest nie tylko dobrą zabawą, ale i skutecznym ćwiczeniem na ciało i umysł. W wodzie spalamy dużo kalorii, ale także poprawiamy naszą wydolność i zdolność koncentracji. To dwa kluczowe aspekty, jeśli chodzi o zdrowie naszego mózgu.
  • Fizjoterapeuci zalecają wykonywanie ćwiczeń w wodzie tak często jak to tylko możliwe. Warto ćwiczyć seriami przez kilkanaście minut. Mogą to być nawet tak proste ćwiczenia fizyczne jak podnoszenie nóg czy skręty tułowia.
  • Do wyboru masz całą gamę ćwiczeń w wodzie: skorzystaj z akcesoriów takich jak piłki czy deski, albo wykonaj klasyczny ,,rowerek”.

Przeczytaj także: Taniec – czy wiesz jakie ma korzyści?

Wybierz się na basen w towarzystwie kogoś bliskiego albo posłuchaj muzyki. Te wszystkie czynniki razem przyczynią się nie tylko do Twojego lepszego samopoczucia fizycznego, ale również psychicznego. Twój mózg będzie Ci wdzięczny!