Ćwiczenia - 6 sytuacji, w których należy ich unikać

Choć mogłoby się nam wydawać, że zwykłe przeziębienie nie powinno przerywać naszej rutyny ćwiczeń, okazuje się, że należy zmniejszyć intensywność treningów. Tylko w taki sposób damy naszemu ciału szansę na odpowiedni powrót do zdrowia.
Ćwiczenia - 6 sytuacji, w których należy ich unikać

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych nawyków, jakie możemy podarować naszemu ciału i psychice.

Nietrudno zadbać o to, by ćwiczenia na stałe zagościły w naszym życiu. Większość z nich nie wymaga wielkiego wysiłku i czasu. Korzyści natomiast są ogromne. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie spalania kalorii, kontrolowanie wagi naszego ciała i zapobieganie rozmaitym chorobom.

Ćwiczenia wywierają też pozytywny wpływ na nasze zdolności poznawcze, wytrzymałość fizyczną i inne aspekty. Będzie to bardzo przydatne w wykonywaniu codziennych zadań i stawianiu czoła codziennym wyzwaniom.

Choć zaleca się ćwiczyć codziennie, istnieją sytuacje, w których lepiej zrobić sobie w nich przerwę. Pomoże nam to uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakich sytuacjach nie należy ćwiczyć, w dalszej części artykułu przedstawimy Ci siedem z nich. Koniecznie przeczytaj!

1. Ćwiczenia a infekcja z gorączką

Kobieta z gorączką

Infekcje, którym towarzyszy gorączka, ból i ogólne złe samopoczucie stanowią odpowiedź układu immunologicznego na nieznane działanie jakiegoś wirusa lub bakterii.

W takich sytuacjach bardzo prawdopodobne jest, że nasze siły fizyczne będą się zmniejszać. Choć może to przybierać różne formy, zależnie od osoby. W każdym jednak przypadku, nie jest zalecane wykonywać ćwiczenia.

Działalność ta przejściowo hamuje działanie naszych mechanizmów obronnych i wymaga dodatkowego zużycia energetycznego. Dlatego też wdrożenie naszej wskazówki może pomóc Ci zużyć energię potrzebną przez organizm do walki z infekcją, zamiast na ćwiczenia.

2. Niewystarczająca ilość snu

Spać mniej niż pięć godzin to nawyk, który ma poważne konsekwencje fizyczne i psychiczne w naszym organizmie. Chociaż wiele z jego skutków nie pojawia się natychmiast, wraz z upływem czasu mogą wystąpić powikłania i choroby.

Osłabia się nasz układ odpornościowy i siła fizyczna, więc nie zaleca się obciążania ciała dodatkowym treningiem.

Zła jakość snu nie tylko zmniejsza wydolność podczas ćwiczeń, ale też zwiększa zmęczenie, zaburzenia równowagi i brak koordynacji ruchów.

3. Ćwiczenie mając kontuzję lub rany

Kontuzja kolana

Mięśnie, stawy i kości to urazy, które wymagają ścisłej opieki i naszej uwagi. Jest tak z prostego z powodu: każdy błąd może wywołać poważne komplikacje.

Choć wielu ekspertów twierdzi, że kilka nieobciążających ćwiczeń to doskonały element procesu odzyskiwania zdrowia, mimo wszystko korzystne jest, aby odpocząć przez kilka dni.

Jest tak dlatego, że ruchy uszkodzonych tkanek sprawiają, że gojenie ran jest niemożliwe, przedłużając kontuzję lub, co gorsza, pogarszając ją.

Istotne jest zawsze brać to pod uwagę, w szczególności w przypadku dolegliwości takich jak:

  • Złamania kości
  • Zapalenie ścięgna
  • Skręcenia
  • Stłuczenia
  • Otwarte rany

4. Cierpienie na zapalenie żołądka i jelit

To, w jaki sposób pracuje nasz układ pokarmowy wywiera wpływ na wydajność podczas wysiłku fizycznego i choć wielu o tym nie wie, może powodować wymioty, biegunkę i inne nieprzyjemne objawy.

Dla niektórych fanów sportu zaburzenia te nie są powodem do odłożenia na bok swoich treningów.

Jednakże, ważne jest, aby dać ciału czasu na odpoczynek do odzyskania zdrowia,ponieważ nadmierny ruch i utrata płynów może pogorszyć stan.

5. Diagnoza choroby przewlekłej

Choroba serca

Pacjenci z rozpoznaniem choroby przewlekłej, takiej jak rak, ciężkie nadciśnienie lub cukrzyca powinni być bardzo ostrożni podczas wykonywania aktywności fizycznej.

Te i inne patologie mogą zmieniać i pogarszać funkcjonowanie głównych organów ciała, a to z kolei pociąga za sobą większe zużycie energii.

Z tego powodu ważne jest, aby zrezygnować z rutynowych ćwiczeń, przynajmniej dopóki diagnoza się potwierdzi i otrzyma się odpowiednie leczenie dobrane do osiągnięcia stabilizacji objawów choroby.

Gdy już uda się kontrolować chorobę, nieobciążające ćwiczenia mogą pomóc i poprawić nasz stan zdrowia.

6. Ćwiczenia mając przeziębienie lub grypę

Niektóre pozycje jogi mogą być korzystne, aby kontrolować różne objawy przeziębienia i grypy.

Jednak działania o wysokim stopniu obciążenia, takich jak ćwiczenia kardio, mogą pogorszyć objawy choroby, nawet gdy występuje ona w łagodnej formie.

Pocenie się, utrata płynów i zimno mogą zmniejszyć odpowiedź immunologiczną i sprawić, że ciało będzie bardziej podatne na ataki wirusów.

Przeczytaj ten artykuł: Kaszel – 6 domowych remediów

7. Ćwiczenia po dużym wysiłku fizycznym

Zmęczona kobieta w kuchni

Nie zawsze jest konieczne, aby udać się do centrum fitness i ćwiczeń, aby aktywować nasze ciało i pobudzić je do pracy. Czasami wykonujemy zajęcia, o których nie mamy pojęcia, że zmuszają nasze mięśnie i wszystkie inne układy ciała, które angażujemy, gdy trenujemy.

Podnoszenie ciężkich skrzynek, przesuwanie mebli, a nawet prace domowe takie jak sprzątanie to tylko kilka przykładów tego typu działań angażujących całe nasze ciało.

Więcej ćwiczeń po takich działaniach tylko zwiększa ryzyko uszkodzenia mięśni i pogłębia nasze zmęczenie. Podsumowując, chociaż ćwiczenie jest bardzo korzystne dla zdrowia, istotne jest, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach należy go uniknąć.

Podczas gdy skutki są prawie zawsze dodatnie, czasami nasz organizm po prostu nie jest w stanie go znieść.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.