Co robić, niezależnie od diety, aby skutecznie schudnąć

Przestrzeganie zdrowej diety jest niezbędne do utraty wagi, ale przestrzeganie innych wskazówek i porad również pomoże Ci schudnąć.
Co robić, niezależnie od diety, aby skutecznie schudnąć
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia, 2022

Kiedy stawiamy sobie za cel odchudzanie, staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby to osiągnąć. Konsultujemy się z lekarzem, zaczynamy poprawiać swoje nawyki żywieniowe, przechodzimy na bardziej aktywny tryb życia. Ogólnie staramy się podejmować lepsze decyzje dotyczące naszego zdrowia. Ale co robić niezależnie od diety, aby schudnąć, a następnie utrzymać tę wagę?

Oto 15 wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć cel i zachować zdrowie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Wskazówki, co robić niezależnie od diety, aby schudnąć

Diety odchudzające to zazwyczaj plany żywieniowe na określony czas. Nie są przeznaczone do stałego przestrzegania, co oznacza, że nie należy ich utrzymywać dłużej niż ustalony okres.

Istnieją jednak zdrowe wzorce żywieniowe, które można utrzymywać w miarę upływu czasu, ponieważ zwykle zapewniają szereg korzyści, a nie tylko utratę wagi. Niektóre przykłady to dieta śródziemnomorska i talerz harwardzki. Niezależnie od diety niezbędne są również inne kroki, które warto podjąć.

1. Pij wodę częściej

Eksperci ds. zdrowia i żywienia zalecają picie wystarczającej ilości wody dziennie w zależności od pragnienia. Wyjaśniają też, że idea dwóch litrów wody to zwykły mit.

Szczególnie picie dużej ilości wody przed posiłkami pozwoli nam przyspieszyć metabolizm na okres od jednej do półtorej godziny. Ponadto pomoże nam zachować odpowiednie nawilżenie.

2. Jedz jajka na śniadanie, niezależnie od diety

Włączenie jajek do śniadania i zastąpienie nimi płatków zbożowych lub słodkich wypieków sprawi, że poczujesz się lepszą  sytość przez pierwsze godziny dnia. Jaja dostarczają również sporej ilości białka, które pomoże Ci skuteczniej schudnąć.

Zdrowe śniadanie z jajkiem, które jest jedną z porad na odchudzanie

3. Pij czarną kawę

O kawie często mówi się negatywnie, kiedy chodzi o przyjęcie zdrowej diety. Jednak kawa jest pełna przeciwutleniaczy. Dzięki tym składnikom odżywczym możesz przyspieszyć swój metabolizm, co skutkuje zwiększonym spalaniem tłuszczu.

4. Pij zieloną herbatę

Zielona herbata zawiera niewielkie ilości kofeiny, ale zawiera również silne przeciwutleniacze zwane katechinami, które współpracują z kofeiną w celu poprawy spalania tłuszczu.

5. Niezależnie od diety, gotuj na zdrowych tłuszczach

Tłuszcze są niezbędne w diecie. Całkowite ich wyeliminowanie nie pomaga schudnąć, a nawet zagraża zdrowiu. Dlatego eksperci ds. zdrowia zalecają nie tylko zmniejszenie ilości szkodliwych tłuszczów, ale także zastąpienie ich zdrowymi tłuszczami, takimi jak na przykład oliwa z oliwek.

6. Spożywaj mniej cukru

Jeśli chcesz schudnąć, musisz zmniejszyć spożycie dodanego cukru. Aby to zrobić, upewnij się, że dokładnie czytasz etykiety, ponieważ wiele produktów, które mają być zdrowe, czasami zawierają dodatek cukru.

Jednocześnie warto nauczyć się cieszyć naturalną słodyczą pokarmów. Na przykład nie musisz dodawać rano dwóch łyżek cukru do mleka czekoladowego. Zawiera już wystarczającą ilość słodyczy. To samo dotyczy wielu innych napojów i produktów spożywczych, od kawy po różne preparaty.

7. Spożywaj mniej rafinowanych węglowodanów

Rafinowane węglowodany to zwykle cukry lub ziarna, które zostały pozbawione błonnika i składników odżywczych. Ten rodzaj węglowodanów zwiększa poziom cukru we krwi, co powoduje napady głodu.

8. Używaj mniejszych talerzy

Niektórzy uważają, że używanie mniejszych talerzy do jedzenia zwykle automatycznie powoduje spożywanie mniejszych porcji. Oznacza to lepszą kontrolę ilości jedzenia a co za tym idzie, mniejsze spożycie kalorii.

Niektórzy próbują i u nich to działa. Nie każdy może zastosować tę samą strategię i odnieść sukces, dlatego konieczne jest poleganie na innych sposobach, aby dokonywać dobrych wyborów. Nie ograniczaj się więc do małych talerzy.

Sałatka

9. Miej pod ręką więcej zdrowej żywności

Często, gdy jesteśmy głodni, od razu sięgamy po jedzenie, które jest łatwo dostępne. W ten sposób nasz nagły apetyt zaspokajamy niezdrową żywnością i napojami, bogatymi w cukier, sód i puste kalorie.

Jednak spożywanie świeżych owoców, nasion, orzechów, suszonych owoców lub niesłodzonych i niesmażonych batoników zbożowych rano lub po południu pozwoli nam zmniejszyć nadmierne spożycie kalorii i schudnąć. 

10. Umyj zęby zaraz po obiedzie

To naprawdę dobry pomysł, aby umyć zęby tuż po obiedzie, ponieważ usunie to pokusę zjedzenia czegoś innego, a także pomoże kontrolować apetyt. Niezależnie od diety, to jeden z trików wpierających odchudzanie.

11. Używaj więcej przypraw

Niektóre przyprawy, takie jak pieprz cayenne, zawierają związki, które mogą przyspieszyć metabolizm. Ponadto mocny smak wielu przypraw może sprawić, że poczujesz sytość przy mniejszej ilości jedzenia.

12. Niezależnie od diety, podnoś ciężary, aby kontynuować odchudzanie

Jednym ze skutków ubocznych stosowania diety jest tendencja do utraty masy mięśniowej i spowolnienie metabolizmu.

Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest wykonywanie pewnego rodzaju ćwiczeń przerostowych, takich jak podnoszenie ciężarów. Może to przyspieszyć metabolizm i zapobiec utracie tkanki mięśniowej.

Należy zauważyć, że hipertrofię mięśni można osiągnąć poprzez trening siłowy na siłowni. Jednak musisz konsekwentnie ćwiczyć i rzucać wyzwanie mięśniom, aby zobaczyć wzrost.

Możesz także spożywać białko w dogodnej postaci w ciągu pierwszych 30 minut treningu.

13. Przeżywaj wolniej

Często zajmuje trochę czasu, zanim mózg zarejestruje, że zjadłeś wystarczająco dużo. Dlatego wolniejsze żucie pomaga spożywać mniej kalorii, zanim mózg poinformuje Cię  sytości.

Schudnij niezależnie od diety

14. Nie pij wysokokalorycznych napojów

Jeśli chcesz znacznie zmniejszyć spożycie zbędnych kalorii, niezależnie od diety unikaj też napojów orzeźwiających, soków, wód smakowych i innych napojów przemysłowych. Nie są dobre dla twojego zdrowia zarówno ze względu na kalorie, które zawierają jak i na niewiele korzyści odżywczych.

15. Niezależnie od diety, jedz więcej białka, aby wspomóc procesy odchudzania

Spożywanie dużej ilości białka, zwłaszcza rano, przyspiesza metabolizm w kolejnych godzinach. Pomaga to spalić więcej kalorii przy podstawowym metabolizmie i schudnąć szybciej, niezależnie od diety.

To może Cię zainteresować ...
Dieta niskowęglowodanowa na odchudzanie: co musisz wiedzieć
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta niskowęglowodanowa na odchudzanie: co musisz wiedzieć

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta niskowęglowodanowa, powoduje utratę wagi przy jednoczesnej poprawie metabolizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.