Co oznaczają sny o swoim byłym?

Sny o swoim byłym to stosunkowo częste doświadczenie. W tym artykule przygotowaliśmy sześć stosunkowo częstych wyjaśnień tego powszechnego zjawiska.
Co oznaczają sny o swoim byłym?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Sny o swoim byłym są bardzo powszechne. Jednak wiele osób uważa to za coś niezwykłego, a nawet martwi się, jeśli to doświadczenie się powtarza. Według naukowców od 17% do 35% ludzi ma sny o swoim byłym partnerze.

Chociaż większość tego typu snów dotyczy bezpośrednio poprzedniego partnera, mogą dotyczyć także każdego, z kim kiedykolwiek byłaś w swoim życiu. Jeśli nie możesz przestać śnić o swoim byłym, proponujemy sześć możliwych interpretacji tego, co może się za tym kryć.

Dlaczego możesz mieć sny o swoim byłym

Mamy tendencję do zamykania relacji z przeszłości i nie chcemy o nich pamiętać. Ale są też inne, które bardzo cenimy za wspólne doświadczenia. Niezależnie od tego, czy jesteś w nowym związku, czy nie, sny o swoim byłym mogą być nieco niepokojące.

Zobaczmy, co taki sen może oznaczać w rzeczywistości.

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać czerwone flagi w związku

1. Masz sny w swoim byłym, bo tęsknisz za wspólnie spędzonymi chwilami

Tak, pierwsza interpretacja snów o twoim ex odnosi się do momentów, którymi oboje cieszyliście się w przeszłości. Niezależnie od tego, czy pamiętasz je świadomie, czy nie, te chwile wciąż istnieją i mogą niespodziewanie się pojawić.

Zwykle potrzebny jest bodziec zewnętrzny, aby przypomnieć sobie takie wspólne doświadczenie. Kolor, zapach, obraz, smak lub jakikolwiek bodziec zewnętrzny może świadomie lub nieświadomie obudzić wspomnienia z przeszłości. To może się potem zmaterializować w twoich snach.

Związek jest bardziej widoczny, gdy jest to bliskie wspomnienie lub dobrowolnie próbujesz utrzymać go przy życiu. Chociaż twoja obecna ocena twoich relacji może się różnić, twoje wspomnienia są nieuchronnie usiane dobrymi chwilami. Oprócz tych złych są to wspomnienia, które sprawią, że poczujesz tęsknotę za byłym, która może pojawić się w Twoich snach.

2. Obecnie nie jesteś w żadnym związku

Soñar con tu ex puede ocurrir en personas que se sientan solas
Jeśli odczuwasz samotność, możesz wspominać przyjemne chwile ze swoim byłym.

Badania, do których odnieśliśmy się na początku, wskazują, że ponad jedna trzecia osób ma częste sny o byłych partnerach. Jeśli teraz jesteś singlem, naturalne jest, że marzysz o swoim najbliższym partnerze z przeszłości.

Jak już wspomnieliśmy, oprócz złych momentów, zawsze możesz mieć w pamięci dobre doświadczenia z każdego związku. Sprawiają, że zastanawiasz się, czy na pewno dobrym pomysłem było, abyście obydwoje poszli własnymi drogami. Jednocześnie pech w miłości może jeszcze bardziej wzmocnić to przekonanie.

Tak czy inaczej, brak formalnego stałego związku może powodować, że przypominasz sobie poprzedni. To się jeszcze wzmacnia, jeśli przez ostatnie kilka tygodni byłeś sam / sama, albo masz niewielu przyjaciół. A nawet jeśli masz dużo wolnego czasu na błądzenie myślami. Obsesja na punkcie byłego partnera może również wyjaśnić te sny.

3. Masz nierozwiązane uczucia do swojego byłego partnera

To jedno z wyjaśnień, dlaczego masz sny w swoim byłym partnerze, które pasuje do doświadczeń wielu osób.

Przez nierozwiązane uczucia mamy na myśli wszystko, co przeszkodziło Ci w zamknięciu tego związku. Mogą to być m.in. następujące sytuacje:

  • Kiedy związek się skończył, nie było wzajemnego porozumienia.
  • Nadal masz coś do powiedzenia swojemu byłemu partnerowi.
  • Były problemy wewnętrzne, które nigdy nie były omawiane.
  • Związek zakończył się w najgorszy sposób.
  • Czujesz, że nadal należą Ci się wyjaśnienia.
  • Partner nadal ma rzeczy, które należą do ciebie.

To tylko niektóre przykłady konfliktów, które mogą podświadomie Cię niepokoić i prowokować sny o swoim byłym. Kiedy tak się dzieje, dręczy cię to nie tylko od czasu do czasu podczas czuwania, ale także podczas snu. Dlatego możesz śnić o swoim byłym.

4. Masz pragnienia seksualne lub emocjonalne

Innym możliwym wyjaśnieniem snów o swoim byłym jest to, że masz seksualne lub emocjonalne pragnienia, które się z nim wiążą. Tak, może się to utrzymywać niezależnie od tego, że nie interesuje cię wznowienie związku, że żałujesz jego zakończenia, albo że minęło już kilka lat od rozstania.

Istnieje wiele wyjaśnień tej pozornej tęsknoty seksualnej lub emocjonalnej. Na przykład niektórzy badacze podkreślają rolę tęsknoty seksualnej. Może to objawiać się między innymi obecnym niezadowoleniem seksualnym (lub emocjonalnym), stanem wolnym lub wysokim stopniem przywiązania.

Inne badania wskazują, że sny o swoim byłym są bardziej prawdopodobne, gdy twój obecny związek jest bardzo świeży lub gdy czujesz w nim ogólne niezadowolenie (nie tylko niezadowolenie seksualne). Te doświadczenia nie są nadzwyczajne, wręcz przeciwnie. Przeciętnie mężczyźni częściej mają sny związane ze spotkaniami seksualnymi ze swoimi byłymi partnerkami.

5. Masz sny o swoim byłym, bo ostatnio widziałaś swojego byłego partnera

Soñar con tu ex puede pasar si lo acabas de ver después de un tiempo
Ci, którzy przez długi czas nie widzą swojego byłego partnera, mogą w snach doświadczyć przeszłych lub pożądanych wydarzeń.

Wracając do prawdziwych katalizatorów, które mogą sprawić, że śnisz o swoim byłym, chcielibyśmy również podkreślić następujące fakty: widziałaś swojego byłego partnera w ciągu ostatnich kilku dni. Tutaj mówimy zarówno o fizycznym spotkaniu, jak i wirtualnym za pośrednictwem sieci społecznościowych.

Już sam ich wizerunek może obudzić szereg wspomnień, które mogą przeniknąć Twoje sny. Niezależnie od okoliczności zerwania możesz mieć sny o swoim byłym partnerze, które przywracają zarówno dobre, jak i złe momenty.

6. Twój obecny związek przypomina ten, który miałaś ze swoim byłym

Wreszcie możliwe jest również, że masz sny o swoim byłym, ponieważ twój obecny związek przypomina ten, który miałaś wtedy. Niezależnie od tego, czy chodzi o pozytywne czy negatywne aspekty, możesz świadomie lub nieświadomie znaleźć podobieństwa do innych relacji.

Jest nawet prawdopodobne, że niektóre zachowania twojego obecnego partnera przypominają ci poprzedniego. To, jak się wyraża, ubiera lub działa, to tylko kilka przykładów. Tak czy inaczej, dzięki temu skojarzeniu możesz przypomnieć sobie epizody z przeszłości, które przejawiają się w snach o twoim byłym.

Jak widać, sny o swoim byłym nie mają w tym nic złego. To część procesu żałoby, rozstania lub po prostu zarządzania emocjami, z którymi wszyscy musimy sobie radzić.

Jeśli jednak uważasz, że masz nierozwiązany problem, nie wahaj się poszukać sposobu jego rozwiązania. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy doświadczenie snu jest dla ciebie nieprzyjemne lub w każdym razie nieodpowiednie do tego, czego teraz chcesz w swoim życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Coutts, R. Variation in the frequency of relationship characters in the dream reports of singles: A survey of 15,657 visitors to an online dating website. Comprehensive Psychology. 2015; 4: 09-CP.
  • Muise, A., Kim, J. J., Debrot, A., Impett, E. A., & MacDonald, G. Sexual nostalgia as a response to unmet sexual and relational needs: the role of attachment avoidance. Personality and Social Psychology Bulletin. 2020; 46(11): 1538-1552.
  • Vaillancourt-Morel, M. P., Daspe, M. È., Lussier, Y., & Zadra, A. Targets of erotic dreams and their associations with waking couple and sexual life. Dreaming. 2021; 31(1): 44.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.