Chleb Anadama - w jaki sposób można go przygotować?

Ta odmiana chleba ma doskonałe właściwości organoleptyczne. Powiemy Ci, jak go przygotować i jakie są jego potencjalne zalety. Czytaj dalej!
Chleb Anadama - w jaki sposób można go przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2023

Chleb Anadama to słodki, ciągnący się, gęsty chleb, charakterystyczny dla Nowej Anglii. Spekuluje się, że jego rozwój sięga lat czterdziestych XX wieku, chociaż nie jest to do końca jasne. Wiadomo jednak, że jego konsumpcja szybko rozprzestrzeniła się na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu dziś można go znaleźć w wielu piekarniach.

Ten rodzaj chleba można jeść na świeżo lub w formie tostowanej. Dobrze się przechowuje i może być podawany z szeroką gamą potraw. Między innymi jest dobrym źródłem węglowodanów, więc jest przydatny do dostarczania energii. Chcesz dowiedzieć się, jak go przygotować? Poznaj poniższy przepis.

Jak przygotowuje się chleb Anadama?

Chleb Anadama ma miejsce w zdrowej i zbilansowanej diecie, należy go jednak jeść z umiarem. Aby go przygotować, zapoznaj się z poniższymi instrukcjami.

Składniki

 • 1/2 szklanki ciepłej wody (125 ml)
 • 1/2 kostki masła (65 g)
 • 2 łyżki suchych aktywnych drożdży (30 g)
 • 1 szklanka wrzącej wody (250 ml)
 • 1/4 szklanki mąki kukurydzianej (50 g)
 • 1/4 szklanki jasnej melasy (50 g)
 • Sól dla smaku
 • 3/4 szklanki pełnotłustego mleka (185 ml)
 • 2 szklanki mąki pełnoziarnistej (400 g)
 • 2 szklanki niebielonej mąki pszennej (400 g)
Chleb Anadama.
Chleb Anadama zawiera mąki pełnoziarniste, które dostarczają błonnika.

Instrukcje krok po kroku

 • Najpierw rozpuść drożdże w ciepłej wodzie w małej misce. Odstaw na około 5 minut, aby się aktywowały.
 • W tym samym czasie w dużej misce wymieszaj masło, wrzącą wodę, mąkę kukurydzianą, melasę i sól. Ważne jest, aby wszystko dobrze wymieszać, aż do uzyskania jednolitego wyniku.
 • Gdy masło się rozpuści, czas dodać mleko. Poczekaj, aż się rozgrzeje i dodaj rozpuszczone drożdże.
 • Pozostaje tylko dodać mąkę pełnoziarnistą i mąkę niebieloną, aby ciasto było gotowe. Masę ugniataj dobrze rękami, aby nadać  jej pożądaną konsystencję. Aby zrobić to najlepiej, umieść ją na posypanej mąką powierzchni.
 • Następnie przełóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na co najmniej 1 godzinę do podwojenia objętości.
 • Po tym czasie podziel masę na pół i uformuj bochenki. Odczekaj dodatkowe pół godziny, a następnie przez 30 minut piecz w temperaturze 180 stopni C.
 • W razie potrzeby możesz wydłużyć trochę czas pieczenia, aby dobrze upiekło się w środku. Po ostygnięciu chleb Anadama jest gotowy do jedzenia.

Korzyści z chleba Anadama

Włączenie chleba Anadama do diety może prowadzić do szeregu korzyści zdrowotnych. Jednak dieta zawsze powinna być zbilansowana i urozmaicona. To pozwoli uniknąć deficytów żywieniowych, które mogą mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Zaparcia

Chleb Anadama zawiera znaczną ilość błonnika. Substancja ta może zwiększać objętość bolusa kałowego, co powoduje skuteczniejszą stymulację mechanoreceptorów przewodu pokarmowego.

Ruchy perystaltyczne będą bardziej intensywne, a ryzyko zaparć mniejsze, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Handbook of Experimental Pharmacology.

Uczucie sytości

Błonnik jest nie tylko użyteczną substancją poprawiającą pracę jelit i zapobiegającą zaparciom. Zwiększa również uczucie sytości, zgodnie z badaniem opublikowanym w European Journal of Clinical Nutrition .

Ułatwia to zaplanowanie diety niskokalorycznej, optymalizującej skład ciała. Prawdopodobieństwo przestrzegania będzie większe.

Wydajność sportowa

Wiele aktywności sportowych zależy od regularnego dostarczania węglowodanów. Te składniki pokarmowe są głównym substratem energetycznym. Przyczyniają się również do optymalizacji kolejnych procesów regeneracyjnych, co stymuluje syntezę zużywanego glikogenu.

Aby tak jednak było, węglowodany muszą być podawane z pewną ilością białka, jak stwierdzono w badaniach opublikowanych w czasopiśmie Nutrients.

Kobieta z hantlami
Ze względu na zawartość węglowodanów chleb ten jest idealny do zwiększenia poziomu energii przed uprawianiem sportu.

Przygotuj chleb Anadama w domu w prosty sposób

Chleb Anadama jest dobrym źródłem węglowodanów i błonnika. Ze względu na swoje walory odżywcze jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego pieczywa. Ponadto jest wszechstronny i można go podawać z wieloma innymi potrawami. Dlaczego więc nie spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Sharma A, Rao S. Constipation: Pathophysiology and Current Therapeutic Approaches. Handb Exp Pharmacol. 2017;239:59-74. doi:10.1007/164_2016_111
 • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019;73(3):333-344. doi:10.1038/s41430-018-0295-7
 • Alghannam AF, Gonzalez JT, Betts JA. Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients. 2018;10(2):253. Published 2018 Feb 23. doi:10.3390/nu10020253

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.