Błędy, które powodują, że przybierasz na wadze podczas diety

Dieta jest ważna, gdy chcesz osiągnąć zdrową wagę. Jednak w swoim dążeniu do wyników czasami możesz popełnić błędy, które faktycznie powodują, że tyjesz.
Błędy, które powodują, że przybierasz na wadze podczas diety
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Zdrowa dieta jest jednym z najważniejszych elementów, jeśli chcesz osiągnąć zdrową wagę. Jednak kierując się pragnieniem uzyskania szybkich wyników czasami popełniamy błędy, które sprawiają, że zamiast chudnąć, przybieramy na wadze. Czy na pewno praktykujesz dobre nawyki żywieniowe? A może przybierasz na wadze podczas diety?

Ze względu na popularne diety „cud” i fałszywe przekonania dotyczące diet, wiele osób, które chcą zrzucić wagę, często udaremniają swoje wysiłki. Dlatego jeśli planujesz schudnąć, dobrze jest wiedzieć, jakich rzeczy należy unikać.

Podczas gdy niektóre błędy wydają się „nieszkodliwe” i „skuteczne” w praktyce, z czasem zbierają żniwo i prowadzą do niepowodzenia. Ponadto wiele z nich naraża twoje zdrowie, ponieważ wiąże się z pominięciem składników odżywczych, które są niezbędne dla twojego organizmu lub z pominięciem zdrowych nawyków.

Zdrowe produkty, które warto włączyć do swojej diety, aby nie przytyć.

Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowej i zrównoważonej wagi jest stosowanie zbilansowanej diety. Chociaż możesz nie uzyskać wyników tak szybko, jak w przypadku reżimów super niskokalorycznych, wyniki są bezpieczniejsze i trwalsze.

Problem polega na tym, że wiele osób nie zawsze wie, jak przestrzegać dobrej diety. W konsekwencji, nieświadomie popełniają błędy w oparciu o rady i doświadczenia innych, które sprawiają, że przybierają na wadze. Dlaczego nie możesz schudnąć podczas diety? Dowiedz się, dlaczego!

1. Przybierasz na wadze podczas diety, ponieważ… wybierasz niewłaściwą dietę

Jednym z największych błędów, jakie popełniamy podczas odchudzania, jest wybór planu żywieniowego, który stosuje przyjaciel lub krewny. Chociaż ta osoba może osiągać wyniki, nie oznacza to, że to samo stanie się z tobą. Każdy organizm jest inny i ma swoje własne potrzeby.

Dlatego jeśli nie widzisz oczekiwanych rezultatów, ta dieta prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Najbardziej wskazana jest wizyta u dietetyka, który ułoży plan uwzględniający Twoją wagę, stan zdrowia i codzienne nawyki.

2. Stosujesz ekstremalną dietę

Zachowaj dużą ostrożność! Przestrzeganie ekstremalnej diety to nie tylko jeden z błędów, które powodują tycie, ale jest to czynnik, który naraża ogólny stan zdrowia na ryzyko. Tego typu plany odchudzania są bardzo restrykcyjne, niezdrowe i często powodują niechciany efekt „jo-jo”.

Oznacza to, że choć na pierwszy rzut oka wydają się skuteczne, z czasem wracasz do utraconej wagi, a nawet przybierasz na wadze podczas diety. Ponadto powodują niedobory żywieniowe i mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń metabolicznych.

3. Nie zmieniasz pokarmów, które spożywasz

urozmaicaj zdrową żywność, aby nie przytyć

W każdym planie zdrowego odżywiania wskazane jest unikanie źródeł cukrów, mąki a także przetworzonej żywności. Nie oznacza to jednak, że nie można urozmaicać posiłków za pomocą zdrowych produktów. Czy wiesz, że ograniczanie posiłków też może być błędem?

Chociaż wydaje się słuszne, aby unikać węglowodanów lub wszystkich pokarmów zawierających tłuszcze, w rzeczywistości ma to efekt przeciwny do zamierzonego. Zdrowa dieta powinna zawierać „wszystko z umiarem”. Dzięki temu zaspokoi potrzeby organizmu, a potrawy nie będą „nudne”.

4. Jesz za mało

Możesz pomyśleć, że głód to skuteczny sposób na „zmniejszenie kalorii”. Jednak to kolejny błąd, który sprawia, że przybierasz na wadze podczas diety. Chociaż unikanie nadmiaru kalorii jest niezbędne, aby skutecznie schudnąć, nie należy cierpieć głodu, aby zobaczyć wyniki.

Taka sytuacja prowadzi tylko do silnego niepokoju, który później prowadzi do przejadania się. W rzeczywistości może powodować zmęczenie i osłabienie, ponieważ sprawia, że mózg czuje się brak energii. Zamiast tego najlepiej jest nauczyć się wybierać zdrową żywność, aby osiągać sytość bez rujnowania diety.

5. Pijesz za mało wody i dlatego przybierasz na wadze podczas diety

Nawodnienie jest niezbędne w każdym planie dietetycznym, zwłaszcza gdy celem jest utrata wagi. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, twój metabolizm i inne ważne procesy spowalniają. W konsekwencji masz większe trudności z pozbyciem się toksyn i spalaniem tłuszczu.

Dlatego wskazane jest uzupełnianie diety poprzez picie wystarczającej ilości wody i zdrowych napojów w ciągu dnia. Jednak nie chodzi o to, żeby przesadzić: pij nie więcej niż trzy litry lub 12 szklanek dziennie. Przewodnienie może przeciążyć nerki i zaszkodzić zdrowiu.

6. Wybierasz sałatki, które nie są zdrowe

Sałatka Cezara może spowodować przybranie na wadze.

To normalne, że słowo „sałatka” kojarzy się ze zdrowym, lekkim i niskokalorycznym daniem. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze tak jest. Chociaż istnieje wiele przepisów, które pomagają schudnąć, niektóre są niezdrowe i zawierają zbyt dużo kalorii.

Dlatego przygotowując to danie, należy unikać komercyjnych dressingów, kiełbas czy tłustych serów. Te i inne niezdrowe składniki sprawiają, że sałatki stają się wrogami zdrowej diety.

Myślisz, że jesz zdrowo, ale wciąż tyjesz? Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z tych błędów! Jeśli tak, postaraj się jak najszybciej to naprawić, aby nie mieć wrażenia, że przybierasz na wadze podczas diety. Na koniec pamiętaj, że jeśli chcesz schudnąć, najlepszym sposobem uzupełnienia zaleceń żywieniowych są regularne ćwiczenia fizyczne.

To może Cię zainteresować ...
Dieta Niebieskiej Strefy: czy może zmaksymalizować długowieczność?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta Niebieskiej Strefy: czy może zmaksymalizować długowieczność?

Dieta „niebieskiej strefy” kładzie nacisk na pokarmy roślinne o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, aby zapobiec starzeniu się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.