8 błędów, które powodują brzydki zapach ubrań

Czy wiesz, że istnieje wiele czynników, które mogą powodować nieprzyjemny zapach odzieży? Nie chodzi tylko o zapach ciała. Podpowiadamy, jak zapobiegać temu problemowi.
8 błędów, które powodują brzydki zapach ubrań

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2023

Czy wiesz, że możesz popełniać błędy, które powodują brzydki zapach ubrań? Generalnie przyjemny zapach odzieży pozwala nam czuć się dobrze. Pachnące ubrania, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, dają nam przyjemne poczucie czystości i dobrej prezencji.

Dlatego czujemy się bardzo niekomfortowo, gdy nasze ubrania mają nieprzyjemny zapach. Ale co powoduje taką sytuację i dlaczego przestają ładnie pachnieć pomimo regularnego prania? Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do tego problemu. Przyjrzyjmy się im.

8 błędów, które powodują brzydki zapach ubrań

Bardzo często wydaje nam się, że wystarczy włożyć do pralki płyn do płukania tkanin lub mydło zapachowe, aby uniknąć brzydkiego zapachu ubrań. Są jednak inne rzeczy, o których należy pamiętać, aby to osiągnąć. Jakich błędów unikać?

1. Nie pranie ubrań od razu

Podczas zdejmowania ubrania wiele osób zwyczaj wietrzyć je i chować do późniejszego użytku. Jednak pomijanie prania może być dużym błędem, zwłaszcza jeśli miałeś pracowity dzień i pociłeś się.

W przypadku niektórych tkanin nie wystarczy wywietrzyć, aby nieprzyjemny zapach zniknął. Wręcz przeciwnie, z każdym dniem, który upływa bez prania , staje się coraz bardziej wszechobecny. Ponadto może rozprzestrzenić się po całej szafie, gdy wkładasz do niej nieprane ubrania.

Z drugiej strony, gdy ponownie wkładasz nieprane ubrania, gromadzą się bakterie. Z tego powodu zaleca się częste pranie, zwłaszcza tej odzieży, która ma bliski kontakt ze skórą.

No lavar la ropa de forma inmediata
Pranie ubrań tak szybko, jak to możliwe, jest kluczowe, aby zapobiec gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów.

2. Wkładanie nieprzyjemnie pachnących ubrań bezpośrednio do pralki

Innym częstym błędem jest wkładanie ubrań do pralki bez uprzedniej ręcznej przepierki. Wskazane jest, aby najpierw wyszorować ubrania w okolicach pach lub w miejscach, w których gromadzą się nieprzyjemne zapachy z płynów ustrojowych. Dotyczy to również bielizny i skarpet.

3. Mieszanie wszystkich rzeczy w praniu

Generalnie dobrze jest posegregować ubrania przeznaczone do prania w pralce według kolorów i rodzaju materiału. Jeśli jednak wykryłeś jakieś rzeczy, które brzydko pachną, najlepiej wyprać je osobno.

Na przykład odzieży sportowej  nie należy łączyć z delikatnymi lub codziennymi rzeczami. W rzeczywistości, jeśli je wymieszasz, brzydki zapach ubrań może przejść z jednych na drugie.

4. Przechowywanie mokrych ubrań

Kolejnym błędem, który powoduje brzydki zapach ubrań i tkanin, jest wkładanie ich do szafy, gdy są jeszcze mokre. Jest to coś, co zdarza się częściej zimą, ponieważ ubrania nie schną tak szybko.

Jest to jednak bardzo poważny błąd, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, które pozostawiają bardzo nieprzyjemną woń. W rzeczywistości jest potem dość trudna do wyeliminowania.

Ogólnym zaleceniem jest bardzo dobre przewietrzenie i wysuszenie odzieży, zanim ją złożymy i włożymy do szafy. Jeśli mamy suszarkę bębnową, koniecznie zadbajmy o to, aby rzeczy były całkowicie suche.

Pomimo stosowania cyklu suszenia, niektóre ubrania mogą zatrzymywać więcej wilgoci i wymagają dodatkowej wentylacji przed złożeniem i przechowywaniem.

5. Nie rozwieszanie zaraz po praniu

Bardzo ważne jest, aby wyjąć ubrania z pralki zaraz po zakończeniu cyklu prania. W przeciwnym razie mają tendencję do gromadzenia wilgoci, a tym samym nieprzyjemnego zapachu.

Jeśli z jakiegoś powodu o nich zapomnisz, najlepiej sprawdzić, czy nie zaczęły brzydko pachnieć. Jeśli tak, należy je ponownie wyprać w krótkim cyklu.

6. Nie czyszczenie pralki i suszarki

Brak konserwacji sprzętu do prania jest również błędem, który powoduje brzydki zapach ubrań. Najlepszą opcją jest udanie się do doświadczonego technika, aby utrzymać urządzenia w idealnym stanie. Fachowiec nie tylko sprawdzi Twój system, ale oczyści sprzęt z bakterii i brudu nagromadzonego w środku.

Oprócz tego konieczne jest regularne czyszczenie pralki i suszarki w domu. Na przykład można zastosować ocet na gumowe części, aby zapobiec rozwojowi pleśni na ich powierzchni.

7. Zbyt długie noszenie ubrań

Chociaż nie wszystkie ubrania muszą być prane po każdym użyciu, należy zwracać uwagę na to, jak często i jak długo je nosisz. Na przykład niebieskie dżinsy można ubrać kilka razy. Kontroluj jednak czas między praniami, ponieważ gromadzą się bakterie.

Podobnie plamy z żywności i kontakt z innymi substancjami i zapachami może powodować powstawanie brudu i nieprzyjemnego zapachu. Dlatego w miarę możliwości dżinsy należy ubierać maksymalnie trzy razy. To samo dotyczy innych części garderoby, takich jak kurtki czy płaszcze.

W przypadku tych ostatnich warto na przykład przetrzeć je szmatką nasączoną wodą i mydłem w okolicach pach, kiedy wysyłamy je do pralni chemicznej.

8. Mieszanie ubrań z innymi zapachami

W wielu mieszkaniach pralnia nie jest zbyt duża. Czasami znajduje się tuż obok kuchni, więc zapachy jedzenia bardzo łatwo przenikają do ubrań.

Z tego powodu konieczne jest zaplanowanie prania tak, aby nie pokrywało się z porami posiłków, zwłaszcza jeśli zamierzasz gotować mięso lub ryby. Nie należy również dopuszczać do kontaktu z dymem papierosowym lub innymi substancjami.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak usunąć zagniecenia z ubrań bez prasowania

Nieprzyjemny zapach ciała impregnuje się w nieprzyjemnie pachnących ubraniach

Chociaż brzydki zapach ubrań może pochodzić z różnych źródeł, najczęstszym powodem jest zapach potu. Z tego powodu odzież sportowa najczęściej impregnuje odór po ćwiczeniach.

Ta nieprzyjemna woń jest wytwarzana przez parę wydobywającą się z porów skóry w celu ustabilizowania temperatury. Często jest też produktem bakterii i innych czynników higienicznych lub środowiskowych.

W związku z tym naukowcy z British University of Northumbria, Chamila J. Denawaka , Ian A. Fowlis i John R. Dean, postawili sobie za cel zbadanie nieprzyjemnego potu, który przenika przez odzież.

Według ich badań, zatytułowanych „ Pochodzenie, wpływ i eliminacja brzydkiego zapachu z brudnych ubrań”, ten cuchnący pot generuje sześć pierwiastków chemicznych. Ponadto zidentyfikowali obecność pewnych bakterii, które powodują silny odór.

W związku z tym niezbędna jest dobra higiena ciała i stosowanie dezodorantów zapobiegających namnażaniu się tych bakterii, aby uniknąć powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Soda oczyszczona na brzydko pachnące ubrania
Produkty takie jak biały ocet i soda oczyszczona mogą uzupełniać pranie i zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Używaj właściwych produktów

Po zapoznaniu się z kilkoma błędami, które powodują brzydki zapach z ubrań, należy pamiętać o tym, jak ważne jest stosowanie odpowiednich produktów do prania. Oprócz opcji chemicznych, pomocne mogą być alternatywy, takie jak biały ocet. Po prostu dodaj kilka kropel podczas płukania ubrań.

Soda oczyszczona i cytryna są również doskonałymi sprzymierzeńcami w walce z przykrym zapachem. Nie tylko pomagają w doskonałym czyszczeniu, ale również działają antybakteryjnie i pomagają osiągnąć nienaganny stan ubrań.

Z drugiej strony możesz włożyć do szafy saszetki z potpourri, które aromatyzują ubrania, a także użyć specjalnych zapachów do tekstyliów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Denawaka CJ, Fowlis IA, Dean JR. Source, impact and removal of malodour from soiled clothing. J Chromatogr A. 2016 Mar 18;1438:216-25. doi: 10.1016/j.chroma.2016.02.037. Epub 2016 Feb 15. PMID: 26898151. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26898151/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.