Higiena na siłowni - 10 zasad, których należy przestrzegać

Siłownia to zamknięta przestrzeń, w której gromadzi się spora liczba osób, aby wykonywać ćwiczenia. Dlatego właśnie tak ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad higieny.
Higiena na siłowni - 10 zasad, których należy przestrzegać
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2023

Higiena na siłowni to zestaw nawyków stanowiących nie tylko obowiązek osób odpowiedzialnych za utrzymanie maszyn i porządek w miejscu ćwiczeń. Osoby przyjeżdżające na trening również są odpowiedzialne za czystość osobistą, stan maszyn oraz sprzętu, z którego korzystają.

Ryzyko zarażenia się wirusami, infekcjami i wypadkami jest zminimalizowane, jeśli higiena na siłowni jest stałym elementem Twojej rutyny. Nadszedł czas, aby szczegółowo je omówić. Koniecznie czytaj dalej!

Jakie zagrożenia niesie ze sobą niewłaściwa higiena na siłowni?

Na siłowni bardzo łatwo złapać choroby układu oddechowego, jeśli któraś z ćwiczących osób cierpi na jedną z tych przypadłości. Wystarczy kichnięcie lub nieumycie rąk, aby skażenie szybko rozprzestrzeniło się na bieżniach, ciężarkach i innych przyrządach.

Ponadto warto pamiętać, że grzyby i bakterie na powierzchniach, na których ćwiczysz, są wyzwalaczem zmian skórnych. Zarazki te osadzają się również na ręcznikach, basenach i podłogach w łazience, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji grzybiczych.

Świąd i infekcja spowodowane gronkowcem to inne konsekwencje złej higieny na siłowni. Ponadto jak donosi University of Maryland School of Medicine, COVID-19 i zapalenie skóry to inne choroby, którymi można zarazić się na siłowni, jeżeli nie dbamy o odpowiednią higienę.

Badanie przeprowadzone przez International Journal of Environmental Research and Public Health wskazuje, że siłownie i obiekty do ćwiczeń są możliwymi źródłami przenoszenia infekcji. Wskazuje ono nawet, że w tych halach sportowych istnieje różnorodność 25 rodzajów bakterii pochodzenia ludzkiego i środowiskowego.

Najczęstsze są schorzenia wywołane przez gronkowce.

Higiena na siłowni – podstawowe wskazówki

Dobra higiena na siłowni obejmuje podstawowe wskazania, takie jak nie dotykanie twarzy, zwłaszcza bez uprzedniego umycia rąk. Ponadto zawsze warto mieć na sobie koszulkę, aby uniknąć pozostawiania kropel potu na sprzęcie. Nie bez znaczenia jest również dbanie o czystość poszczególnych maszyn i elementów wyposażenia, po które sięgamy. To podstawowe zalecenia higieniczne podczas każdej formy treningu.

Warto również rozważyć wskazówki sanitarne, które szczegółowo omawiamy poniżej.

1. Higiena na siłowni – przynieś własne akcesoria

Niektóre ćwiczenia wymagają leżenia na podłodze, oparcia rąk i ogólnie tarcia o rozmaite powierzchnie. Na przykład niektóre pozycje jogi obejmują położenie twarzy na wyściółce maty. Aby nie mieć wątpliwości co do czystości powierzchni, możesz przynieść własną matę. To samo dotyczy również szelek, ręczników i pasów.

Higiena na siłowni - czyszczenie maty do jogi
W utrzymaniu higieny pomoże indywidualna mata do jogi, której używasz tylko Ty.

2. Nie pij ze wspólnego źródła wody

Pod żadnym pozorem nie pij z ogólnodostępnego kranu do nawadniania się. Sportowcy podchodzą tam, aby się nawodnić i jest bardzo prawdopodobne, że pozostają tam ich krople potu. Najlepszym rozwiązaniem jest mieć własną butelkę z wodą, którą nosimy przy sobie i napełniamy, kiedy jest taka potrzeba.

3. Higiena na siłowni a dezynfekcja sprzętu sportowego

Przed rutynowymi ćwiczeniami wyczyść maszyny, których będziesz używać, za pomocą ręczników dezynfekujących i sprayu lub żelu wodno-alkoholowego. Zrób to samo pod koniec sesji ćwiczeń.

Według przeglądu przeprowadzonego przez czasopismo Pediatrics, jednym z największych czynników ryzyka zarażenia jest wspólne korzystanie z zanieczyszczonego sprzętu, głównie używanego przez osobę z aktywnymi infekcjami skóry.

4. Higiena na siłowni – znaczenie mycia rąk

Zawsze warto powtórzyć to zalecenie. Konieczne jest mycie rąk przed i po treningu. Należy używać mydła przeciwbakteryjnego i pocierać wnętrze i wierzch dłoni przez 20 sekund, a następnie dokładnie spłukać ręce wodą.

Nie ma znaczenia, czy robisz to z użyciem ciepłej, czy z zimnej wody. Ważne jest, aby wchodzić i wychodzić z siłowni z czystymi rękami.

5. Nie eksponuj ran

Podobnie jak jest to w przypadku infekcji skórnych, na siłowni nie należy eksponować otwartych ran. Najlepiej przykryć je wodoodpornymi bandażami lub plastrami i unikać kąpieli w basenie czy jacuzzi, aby bakterie nie przedostały się do wody.

W szczególności szyte rany są niebezpiecznym źródłem bakterii w basenach i zamkniętych zbiornikach wodnych. W takich przypadkach należy poczekać, aż szwy zostaną usunięte lub same wypadną, ponieważ jest to oznaką gojenia.

Podoba Ci się ten artykuł? Prawdopodobnie spodoba Ci się również: CrossFit czy siłownia: co jest lepsze?

6. Noś obuwie ochronne

Klinika Mayo twierdzi, że ryzyko grzybicy skóry jest podwyższone podczas chodzenia boso w miejscach publicznych, w których może rozprzestrzeniać się infekcja. Są to miejsca takie, jak:

  • Sauna
  • Basen
  • Szatnia
  • Wspólne łazienki i prysznice

Aby temu zapobiec, noś obuwie ochronne w strefie prysznica i na basenie. Wychodząc z wody dokładnie umyj stopy i osusz przestrzenie między palcami. Dodatkowo możesz posypać stopy talkiem przeciwgrzybiczym, szczególnie jeśli masz skłonność do grzybicy skóry.

7. Pierz strój sportowy zaraz po jego zdjęciu

Nie zakładaj przepoconych ubrań na nowy trening. Odzież sportową należy prać regularnie i po każdym użyciu. Zdarza się, że nieprzyjemne zapachy utrzymują się dłużej w tkaninach elastycznych.

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca noszenie luźnej, odprowadzającej wilgoć odzieży, aby skóra pozostała sucha i nie rozwijały się szkodliwe zarazki. Podobnie podkreśla się potrzebę prania odzieży sportowej po jej użyciu.

8. Trzymaj przedmioty osobiste w torbie

Pożyczanie ręczników, przyborów toaletowych lub butelek to pewny sposób na zakażenie się zarazkami i drobnoustrojami. Upewnij się, że cały sprzęt sportowy zawsze znajduje się w torbie, której używasz właśnie do tego celu. Jeśli przyłapiesz kogoś innego na używaniu Twoich przedmiotów, koniecznie je zdezynfekuj.

Torba na siłownię
Twoje rzeczy osobiste powinny znajdować się w torbie, aby móc kontrolować, czy tylko Ty ich używasz.

9. Higiena na siłowni – weź prysznic na koniec treningu

W eksperymencie opisanym w czasopiśmie Applied and Environmental Microbiology pobrano 26 T-shirtów od uczestników sesji ćwiczeń na siłowni. Ubrania były inkubowane przez 28 dni, a następnie przeanalizowane przez panel specjalistów. Wyniki wykazały, że skład włókien odzieży sprzyja zróżnicowanemu wzrostowi drobnoustrojów tekstylnych i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Z tego powodu wskazane jest wzięcie prysznica przed wyjściem z siłowni. W ten sposób pot na ubraniu nie doprowadzi do gromadzenia się drobnoustrojów. Można też uniknąć podrażnienia skóry oraz nieprzyjemnego zapachu.

Chociaż najlepiej jest szybko wziąć prysznic i przebrać się w świeże ubrania, jeśli przed powrotem do domu musisz załatwić jeszcze kilka spraw, przynajmniej zdezynfekuj ubrania, spryskując je roztworem zawierającym 60% alkoholu. Wskazane jest również nalanie niewielkiej ilości środka dezynfekującego na dłonie i wytarcie ich do sucha.

10. Jeśli nie czujesz się dobrze, nie idź na siłownię

Dużym błędem jest trenowanie na siłowni przez osoby chore, ponieważ ryzykują one nabycie dodatkowych infekcji oraz zarażenie innych osób. Choćby było to tylko przeziębienie, najlepiej zostać w domu. Każdy wirus w otoczeniu przyczynia się do niehigienicznego otoczenia.

Nawet rozstrój żołądka stanowi zagrożenie dla zdrowia. W rzeczywistości cotygodniowy raport dotyczący zachorowalności i śmiertelności pokazuje, że ryzyko przeniesienia patogenu wzrasta, jeśli pływacy z biegunką wejdą do basenu bez uprzedniego umycia się lub jeśli w wodzie nastąpi incydent kałowy.

Sądzimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Posiłek na siłownię – co warto zabrać?

Higiena na siłowni – o czym należy pamiętać

Spraw, aby odpowiednia higiena przed, w trakcie i po zajęciach na siłowni stała się Twoim nawykiem.

Pamiętaj, że Twoje przedmioty osobiste należą wyłącznie do Ciebie, że złe samopoczucie jest oznaką, iż czas odpocząć w domu. Co więcej, pranie odzieży sportowej i przyborów osobistych jest tak samo ważne jak dezynfekcja wspólnie używanego sprzętu. Pamiętaj również, że liczy się odpowiedni wybór placówki spełniającej normy sanitarne i zachowującej wysokie standardy dbania o stan urządzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.