Anemia - dlaczego często łączy się z utratą wagi

W populacji istnieje niewielka wiedza na temat związku między anemią a utratą wagi. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o związku między tymi dwoma patologicznymi procesami.
Anemia - dlaczego często łączy się z utratą wagi
Maria Marin Garcia

Napisane i zweryfikowane przez pielęgniarka Maria Marin Garcia.

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2022

Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do przypadłości, jaką jest anemia. Istnieje także wiele przyczyn, które mogą również prowadzić do utraty wagi. Ponadto istnieje związek między tymi dwiema anomaliami. Anemia może przybierać wiele różnych postaci, o różnym pochodzeniu. Może się to zdarzyć chwilowo lub z upływem czasu, powodując, że waha się od łagodnego do ciężkiego.

Jak wszystkie objawy w naszym ciele, utrata masy ciała może wskazywać na wiele różnych chorób i ważne jest, aby profesjonaliści je wykluczyli i przestudiowali. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o związku między anemią a utratą wagi.

Co to jest anemia?

Anemia jest definiowana jako obecność niskiego poziomu hemoglobiny w naszych czerwonych krwinkach. Czerwone krwinki są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu, ponieważ hemoglobina, którą zawierają, transportuje tlen do reszty organizmu.

Hemoglobina to białko bogate w żelazo, z którym wiąże się tlen w celu transportu. Ponadto ta substancja nadaje naszej krwi czerwony kolor. Ogólnie rzecz biorąc, normalne poziomy hemoglobiny są następujące:

 • Kobiety: więcej niż 12 gramów na decylitr
 • Mężczyźni: powyżej 13 gramów na decylitr

Jak widać, anemia to bardzo powszechna choroba, w której występuje niedobór hemoglobiny. Może to oznaczać, że nasze tkanki i narządy nie mają wystarczającego zaopatrzenia w tlen i stąd pochodzą objawy.

Czerwone krwinki. Anemia
Czerwone krwinki zawierają hemoglobinę, która jest białkiem transportującym tlen.

Objawy anemii

Oprócz tego, że objawy charakteryzujące anemię są specyficzne dla różnych jej odmian, ważne jest, aby wiedzieć, że sposób, w jaki pojawia się anemia, zależy od czynników warunkujących. Czynniki te są następujące:

 • Nasilenie niedokrwistości
 • Szybkość, z jaką się pojawia: Im wolniej, tym później pojawiają się znaki.
 • Twój stan zdrowia: Anemia nie jest taka sama u wcześniej zdrowych osób, jak na przykład u pacjenta onkologicznego.

Ze względu na te czynniki objawy niedokrwistości są bardzo niespecyficzne, tzn. różnią się znacznie w zależności od osoby i nie zawsze się powtarzają. Najbardziej charakterystyczne objawy to:

 • Zmęczenie i słabość
 • Duszność
 • Zawroty głowy spowodowane niedociśnieniem
 • Kołatanie serca lub tachykardia: W bardzo ciężkich przypadkach może pojawić się silny ból w klatce piersiowej, zawał serca i niebezpieczeństwo śmierci, jeśli nie zostaną wyleczone na czas
 • Bladość skóry i błon śluzowych przy zimnej skórze
 • Bóle głowy
 • Zaburzenia miesiączkowania
 • Utrata libido: Zmniejszone pożądanie seksualne, szczególnie u mężczyzn
 • Objawy żołądkowo-jelitowe: Brak apetytu, niestrawność lub nudności

Jakie są powiązania anemii i utraty wagi?

Szczupła kobieta stojąca na wadze
Istnieje związek między anemią a utratą masy ciała, co sprawia, że ta ostatnia jest objawem tego pierwszego.

Znając objawy, jakie wywołuje anemia, widzimy, że może ona dotyczyć układu pokarmowego. Brak apetytu może powodować znaczną utratę wagi, co w skrajnych przypadkach pogarsza stan zdrowia osoby. Utratę wagi można wytłumaczyć brakiem przyswajania niezbędnych dla naszego organizmu składników odżywczych.

Co więcej, tak jak niedokrwistość może prowadzić do utraty wagi, może się zdarzyć coś przeciwnego: utrata wagi może prowadzić do anemii. Wyjaśnia to brak wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych do normalnego funkcjonowania czerwonych krwinek.

Główną przyczyną niedokrwistości spowodowanej utratą wagi, gdy zmniejsza się spożycie pokarmu, jest niedobór witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego, które są częścią naszych czerwonych krwinek.

Niestety, istnieje niezliczona ilość chorób, które prowadzą do utraty wagi i mają wiele przyczyn, co pogarsza stan anemiczny. Przykładem może być choroba jelit, która uniemożliwia wchłanianie witamin i minerałów i kończy się niedokrwistością złośliwą lub niedokrwistością z niedoboru żelaza.

Należy zbadać anemię i utratę wagi

Istnieje związek między anemią a utratą wagi, ale niekoniecznie idą w parze. Wielokrotnie pojawienie się tych stanów jest oznaką innych chorób, których przyczynę należy wykluczyć. Gdy pojawiają się oznaki anemii lub mimowolnej lub nadmiernej utraty wagi, konieczne jest szczegółowe badanie przeprowadzone przez pracowników służby zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.