Niedokrwistość poporodowa - dlaczego się pojawia, co robić

Niedokrwistość poporodowa jest zwykle łagodna i ustępuje samoistnie w pierwszym tygodniu. Jest to jednak bardzo częsta patologia.
Niedokrwistość poporodowa - dlaczego się pojawia, co robić
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedokrwistość poporodowa jest jednym z najczęstszych powikłań towarzyszących porodowi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) anemia to stan, w którym liczba czerwonych krwinek lub stężenie hemoglobiny w czerwonych krwinkach jest niższa niż normalnie.

Hemoglobina jest odpowiedzialna za transport tlenu do różnych tkanek, więc główne objawy związane z niedokrwistością są związane z obniżoną zawartością tlenu we krwi (hipoksemia) i tkankach (niedotlenienie). Leczenie przypadłości, jaką jest niedokrwistość poporodowa, zależy od jej przyczyny, nasilenia i powiązanych matczynych czynników ryzyka lub chorób.

Niedokrwistość poporodowa

Niedokrwistość poporodowa jest definiowana jako obecność wartości hemoglobiny poniżej 11 gramów na decylitr w pierwszym tygodniu po porodzie lub 12 gramów na decylitr do ósmego tygodnia po porodzie. Częstość występowania szacuje się na 50% w ciągu pierwszych 48 godzin, a większość przypadków zwykle ustępuje samoistnie.

Objawy niedokrwistości poporodowej będą zależeć od jej nasilenia. Łagodna forma zwykle nie ma widocznych oznak. Kiedy niedokrwistość jest objawowa, jej najczęstszym objawem jest nadmierne zmęczenie i uogólnione osłabienie. Może to być również związane z zawrotami głowy, oszołomieniem, bladością skóry, utratą masy ciała, niskim ciśnieniem krwi, kołataniem serca, zimnymi kończynami, bólem głowy, bezsennością, drażliwością i depresją.

Aby zdiagnozować anemię , konieczne jest wykonanie kilku badań krwi. Najważniejszą rzeczą jest pełna morfologia krwi i pomiar poziomu żelaza we krwi. Można również zażądać witaminy B12, kwasu foliowego i innych witamin.

Próbki krwi.
Diagnozę niedokrwistości można postawić tylko na podstawie analizy laboratoryjnej.

Przyczyny anemii poporodowej

Niedokrwistość poporodowa jest zwykle wynikiem połączenia krwawienia podczas porodu z przewlekłym niedoborem żelaza obecnym od ciąży. Niedobór żelaza pojawia się w trzecim trymestrze ciąży ze względu na zwiększone wydatki na składniki odżywcze potrzebne do wzrostu dziecka.

Z drugiej strony wpływ utraty krwi będzie zależał od masy ciała kobiety i jej szacowanej całkowitej objętości krwi. Zależy to również od innych warunków, jakie może mieć. Na przykład kobieta z wadą serca ma większą dekompensację przy mniejszej utracie krwi.

Krwotok poporodowy występuje nawet u 15% kobiet w ciąży i krwawi powyżej 500 mililitrów po zakończeniu trzeciego etapu porodu. Przy porodzie naturalnym utrata krwi szacowana jest na od 500 do 700 mililitrów, podczas gdy przy cięciu cesarskim może to być nawet 1000 mililitrów.

Najczęstsze przyczyny krwotoku poporodowego to:

  • Atonia macicy (macica nie kurczy się)
  • Łzy krocza podczas porodu pochwowego
  • Urazy przypadkowe podczas cięcia cesarskiego

Powiązane czynniki ryzyka

Czynnikami ryzyka najbardziej związanymi z niedokrwistością poporodową są obecność niedokrwistości przedporodowej i rodzaj porodu. Niedokrwistość występuje częściej, gdy stosuje się kleszcze i ekstrakcję próżniową. Wpływ na to ma również waga noworodka, poprzednie porody, pochodzenie etniczne kobiety czy nacięcie wykonane w pochwie w celu ułatwienia porodu.

Leczenie anemii poporodowej

Leczenie anemii będzie zależeć od jej przyczyny i nasilenia. W przypadku łagodnej anemii, spowodowanej niedoborem żelaza, doustne przyjmowanie żelaza koryguje wadę. Gdy niedokrwistość jest ciężka, może być potrzebne dożylne żelazo, jednak nie jest to najczęstsza procedura.

Gdy źródłem jest krwotok poporodowy, krwawienie należy zatrzymać i uzupełnić objętość, w zależności od nasilenia krwawienia. Może być konieczne natychmiastowe zastąpienie roztworami fizjologicznymi w celu utrzymania perfuzji, a następnie przetoczenia krwi heterologicznej.

Jednak transfuzje krwi w anemii poporodowej powinny być zarezerwowane dla nagłych przypadków. To znaczy, gdy występują następujące okoliczności:

  • Obfita utrata krwi po samoistnym porodzie
  • Ciężka niedokrwistość z objawami wstrząsu
  • Ciężka niedokrwistość w czasie ciąży związana z dekompensacją u matki
Noworodek tuż po narodzinach
Cięcia cesarskie zwiększają utratę krwi, co zwiększa ryzyko anemii.

Najlepszym leczeniem jest profilaktyka

Głównym sposobem zapobiegania anemii poporodowej jest odpowiednie leczenie i zapobieganie anemii w trzecim trymestrze ciąży. Oprócz tego możemy dodać terminową terapię krwotoku podczas porodu i połogu.

Najlepiej byłoby, gdyby doustne suplementy żelaza w małych dawkach były podawane w drugiej połowie ciąży i powinna być utrzymana zbilansowana dieta. Zalecana jest dieta bogata w żelazo, ze spożyciem czerwonego mięsa lub dobrze ugotowanych podrobów. Dobrą opcją jest również jedzenie owoców i warzyw z dodatkiem witaminy C. Utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza w czasie ciąży jest najlepszą profilaktyką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.