Skurcze porodowe – dowiedz się jak one wyglądają!

Skurcze porodowe – dowiedz się jak one wyglądają!
María Cantos

Napisane i zweryfikowane przez położna María Cantos.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli jesteś właśnie w ostatnich tygodniach ciąży, to musisz umieć rozpoznać skurcze porodowe. Dzięki temu będziesz w stanie udać się do szpitala we właściwym momencie.

Skurcze porodowe to najwyraźniejszy objaw zwiastujący, że zbliża się data rozwiązania.

Zmiany zachodzące w ciele kobiety stanowią czasami źródło niepokoju, zwłaszcza gdy zaczynamy myśleć o zbliżającym się porodzie. Nie ma wątpliwości, że objawy, które wywołują największy lęk połączony z oczekiwaniem to skurcze. Dzieje się tak, ponieważ niektóre rodzaje skurczów mogą wskazywać na początek porodu.

Ale czy byłabyś w stanie je z łatwością rozpoznać?

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób możesz rozróżnić skurcze pojawiające się w ostatnich tygodniach ciąży. Dzięki temu wiedziała, jak masz się zachowywać i co powinnaś zrobić.

Skurcze porodowe – faza porodu fałszywego

Aby wiedzieć, czy odczuwane przez Ciebie skurcze wskazują, że wejdziesz niedługo w fazę porodu, musisz przede wszystkim wiedzieć, czego powinnaś oczekiwać. Skurcze, jak sama nazwa wskazuje, polegają na kurczeniu się mięśni macicy lub mięśniówki macicy. Wywierają one nacisk, który rozpoczyna się w górnej części macicy i wypycha dziecko w kierunku jej dolnej części, czyli szyjki macicy.

Kobieta mająca skurcze porodowe
Skurcze porodowe to częste, regularne i bolesne kurczenie się i rozluźnianie mięśni macicy.

W ostatnich tygodniach ciąży wiele kobiet obserwuje zmiany zachodzące w ich organizmach i objawy, które stanowią część procesu porodu. Jeden z najbardziej typowych objawów to skurcze, które napełniają każdą kobietę obawą. Jednak nie każdy rodzaj skurczów jest związany z etapem rozwarcia i procesem porodu.

Ciało musi przygotować się do porodu wcześniej i robi to stopniowo, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży. Dlatego też główna cecha skurczy pojawiających się w fazie porodu fałszywego to nieregularność.

Podczas ostatniego etapu ciąży większość kobiet odczuwa niepewność, gdy tylko poczują napięcie brzucha w określonych porach dnia. W tym okresie mogą również pojawiać się bóle przypominające bóle miesiączkowe. Ale nie przejmuj się tym. Musisz jedynie wiedzieć, jakich objawów powinnaś wypatrywać, aby mieć pewność, że nadchodzi początek porodu.

Przeczytaj również: Pilates podczas ciąży: dowiedz się, czy to jest dobry pomysł

Co robić w fazie porodu fałszywego?

Główna cecha fazy porodu fałszywego to fakt, że uczucie dyskomfortu zazwyczaj znika po zmianie postawy lub zmniejszeniu aktywności fizycznej. Dlatego też istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć poziom niewygody i zadbać o dobre samopoczucie.

Kobieta w ciąży podczas masażu
Takie techniki jak masaż lub kąpiele w ciepłej wodzie mogą zmniejszyć intensywność fałszywych skurczy porodowych.

Możesz wypróbować:

  • Gorące kąpiele lub prysznice. Temperatura wody nie musi być bardzo wysoka. Każda kobieta dobierze taką, jakiej potrzebuje, aby było jej przyjemnie i wygodnie.
  • Użyj piłki, aby rozciągnąć plecy i biodra. Powinnaś usiąść na piłce z nogami zgiętymi pod kątem 90º względem ud, który powinien zamienić się w kąt 180º, gdy będziesz je otwierać. Następnie wykonuj ruchy w bok, koliste oraz do tyłu.
  • Masaże okolic krzyża. Aby je wykonać, będziesz potrzebowała pomocy drugiej osoby, która umie wykonywać masaż stosując ruchy okrężne. Możecie użyć odrobiny oleju naturalnego, migdałowego, nagietkowego i żelu aloesowego.

Przeczytaj również: Pęknięcie krocza podczas porodu

Jak rozpoznać skurcze porodowe

Wraz ze wzrostem intensywności i częstotliwości skurczów, siła, jaką wywierają na szyjkę macicy sprawi, że będzie się rozszerzała. To z kolei sprawi, że pojawią się inne objawy porodu, związane z “opuszczaniem się” dziecka i jego nadchodzącymi narodzinami.

Aby mieć pewność, że objawy, które odczuwasz, to rzeczywiście skurcze porodowe i abyś mogła odróżnić je od fazy porodu fałszywego, musisz poznać ich cechy charakterystyczne:

Kobieta podczas porodu - skurcze porodowe
  • Regularność. Skurcze porodowe powinny mieć regularną częstotliwość i intensywność. Przez pewien czas muszą mieć taki sam rytm. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że rozpoczął się proces porodu. Taka regularna rytmiczność musi trwać przynajmniej godzinę.
  • Okres trwania. Oprócz tego każdy skurcz powinien trwać minutę, licząc od jego początku do zakończenia.
  • Sposób postrzegania. Każda kobiet postrzega skurcze w inny sposób. Jednak na pewno nie przemkną one niezauważone. Ból nie jest zaliczany do właściwych objawów, bo jest odczuwany w sposób subiektywny. Jednak sposób, w  jaki odbierasz to, co się z Tobą dzieje, jest niezwykle istotny. Dlatego jeśli odczuwasz duży ból i masz wszystkie z wyżej wymienionych dolegliwości, to prawdopodobnie masz skurcze porodowe.

Co powinnaś zrobić, jeśli masz skurcze porodowe

  • Jeśli jesteś pewna, że masz skurcze porodowe, postaraj się zachować spokój i przygotuj się do udania się do szpitala, w którym będziesz rodziła.
  • Postaraj się zrelaksować.
  • Mierz częstotliwość skurczów za pomocą zegarka.
  • Zachowaj spokój, jeśli poczujesz ruchy dziecka.
  • Poproś członka rodziny, aby udał się z Tobą do szpitala.
  • Weź ze sobą nosidełko lub łóżeczko dla dziecka, walizkę oraz badania wykonane w ciąży, których może potrzebować.
  • Udaj się do najbliższego oddziału porodowego lub oddziału ratunkowego.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.